كشورهای نفتی دیگر روی درآمد یك تریلیون دلاری را نخواهند دید

كشورهای نفتی دیگر روی درآمد یك تریلیون دلاری را نخواهند دید

به گزارش ایزو وب شرکت تحقیقاتی ریستاد انرژی اعلام نمود مجموع درآمد حاصل از مالیات نفت و گاز در سال 2021 به حدود یک تریلیون دلار خواهد رسید اما برخلاف دوران قبل از شیوع ویروس کرونا، جهان دیگر هیچگاه چنین درآمد بالایی را از نفت و گاز نخواهد دید.به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، قبل از بحران سال ۲۰۲۰ همه کشورهای صاحب منابع نفت و گاز معمولا در مجموع بیش از یک تریلیون دلار مالیات نفت و گاز دریافت می کردند. اما سال قبل به سبب تولید پایین تر و قیمتهای اندک، مجموع درآمد دولتی از مالیات نفت و گاز به ۵۶۰ میلیارد دلار رسید که پایین ترین رکورد چند سال اخیر بود.

طبق برآورد شرکت تحقیقات انرژی ریستاد انرژی، امسال به کمک قیمتهای بالاتر نفت، درآمد دولتها از نفت و گاز به مرز یک تریلیون دلار (۹۷۵ میلیارد دلار) خواهد رسید. اما طی سالها و دهه های آینده این درآمد هیچ گاه به سقف مذکور نخواهد رسید برای اینکه گذار انرژی شتاب پیدا می کند.

از سال ۲۰۲۲ به بعد درآمدهای مالیاتی به حدود ۸۰۰ میلیارد دلار در دهه جاری محدود خواهد شد. سپس انتظار می رود در اوایل دهه ۲۰۳۰ به حدود ۹۰۰ میلیارد دلار برسد و باردیگر روند نزولی پیدا کرده و در سال ۲۰۴۰ به ۵۸۰ میلیارد دلار و در سال ۲۰۵۰ به ۳۵۰ میلیارد دلار کاهش پیدا کند.

کشورهایی که وابستگی بالایی به درآمدهای مالیاتی از نفت و گاز دارند همچون برخی از اعضای بزرگ اوپک مانند عربستان سعودی، عراق، کویت، لیبی و الجزایر بیشترین ضرر را خواهند دید.

بر اساس گزارش اویل پرایس، برای عربستان سعودی که درآمد مالیاتی از نفت و گاز ۲۷ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۱۹ را تشکیل داد، حدود نیمی از درآمد دولت در سال ۲۰۵۰ از دست خواهد رفت.

منبع:

1400/03/13
11:27:12
5.0 / 5
228
تگهای خبر: آینده , تولید , شركت , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
ایزو وب
ISO Web