ركورد راندمان واحدهای تولید برق حرارتی شكسته شد

ركورد راندمان واحدهای تولید برق حرارتی شكسته شد

ایزو وب: راندمان نیروگاه های حرارتی کشور برای اولین بار در تاریخ صنعت برق ایران به رقم 39 درصد افزایش پیدا کرد.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، راندمان نیروگاه های حرارتی ایران سال قبل با رشد بیش از ۰.۴ درصد از ۳۸.۵۶ درصد به ۳۹ درصد بالا رفته است؛ رقمی که بیشترین میزان افزایش سالانه راندمان نیروگاه های حرارتی ظرف هشت سال اخیر بوده و سبب کاهش مصرف ۸۴۶ میلیون مترمکعب/لیتر سوخت معادل در سال 1399 شده است.
افزایش ۰.۴ درصدی راندمان نیروگاه ها بیش از یک درصد صرفه جویی سالانه سوخت مصرفی نیروگاه ها را به همراه داشته است، صرفه جویی سالانه سوخت سبب ارزش افزوده و حفظ سرمایه ملی می شود، بر این اساس اقدامات منجر به افزایش راندمان با حمایت ها و مشوق های دیده شده در ضوابط، مقررات و قوانین بالادستی از با اهمیت ترین اهداف این شرکت است.
محسن طرزطلب- مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی، یکی از فاکتورهای مهم دست یابی به راندمان یاد شده را اجرای کامل برنامه تعمیرات واحدهای نیروگاهی دانست و اضافه کرد: واحدها در طول بهره برداری بعضـاً گرفتار اشکالاتی می شوند که می تواند بر راندمان آن هـا موثر باشد که این محدودیت ها در زمان اجرای برنامه تعمیرات واحدها مرتفع شده و کاهش راندمان واحدها جبران می شود.
بگفته وی به همین دلیل با بررسـی دقیق و تدوین استراتژی نظام نگهـداری و تعمیرات واحدهای نیروگاهی و همین طور انجام به مـوقع بازدیدهای دوره ای و برنامه تعمیراتی اشکالات به وجود آمده در دوره بهره برداری از واحدهـا مرتفع شده و این اقدام علاوه بر رفع محدودیت های تولید، افزایش راندمـان واحدهـا را در پی دارد.
وی با اشاره به نقش راه اندازی بخش بخار نیروگاه های سیکل ترکیبی در دست یابی به راندمان ۳۹ درصدی، اظهار داشت: راندمان واحدهای گازی بزرگ بطور متوسط ۳۱ درصد است که با راه اندازی واحد بخار متصل به آنها و تکمیل بلوک سیکل ترکیبی، راندمان مجموعه به بالای ۴۵ درصد افزایش می یابد. در همین راستا سال قبل در مجموع یک هزار و ۹۳۶ مگاوات بلوک سیکل ترکیبی به ظرفیت شبکه سراسری برق کشور اضافه شده است.
طرزطلب به اجرای برنامه ارتقای واحدهای گازی V۹۴.۲ اشاره نمود و اضافه کرد: اجرای عملیات ارتقا بر روی این واحدهای گازی همزمان با تعمیرات اساسی واحدها، موجب افزایش ۱۰ مگاوات در توان تولیدی و ۱/۰ درصد افزایش راندمان برای هر واحد شده است.
مدیرعامل شرکت برق حرارتی اشاره کرد: افزایش راندمان واحدهای نیروگاهی، کاهش میزان سوخت مصرفی و استفاده بهینه از سوخت تخصیص یافته به نیروگاه های حرارتی کشور همچون مهم ترین مزایای افزایش راندمان نیروگاه های حرارتی است.
طرزطلب با اشاره به برنامه های این شرکت بمنظور افزایش راندمان نیروگاه های حرارتی کشور، اظهار داشت: جهت گیری به سمت نیروگاه های چرخه ترکیبی با بازدهی بالا و آلایندگی کمتر باتوجه به پیشرفت تکنولوژی و ساخت داخل تجهیزات این نوع نیروگاه ها، برنامه ریزی و اجـرای کامل برنامه تعمیرات واحدهای نیروگاهی و تبدیل واحدهای گازی سیکل باز به واحدهای سیکل تلفیقی از جمله برنامه های صنعت برق حرارتی برای ارتقای راندمان واحدهای تولید برق حرارتی است.
وی اشاره کرد: بازنشسته کردن واحدهای فرسوده و با راندمان پایین، ارتقـای راندمان در فعالیت ها و مشارکت بیشتر بخش خصوصی، استفـاده بیشتـر از فناوری روز دنیـا و هماهنگی و همکاری با شرکت مدیریت شبکه برق ایران در جهت آرایش بهینه تولید نیز از دیگر برنامه هایش است که مجموعه برق حرارتی برای افزایش راندمان نیروگاه های حرارتی کشور در دستور کار قرار داده است.
برمبنای آخرین سند شورای عالی انرژی کشور مقدار راندمان نیروگاه های حرارتی در سال ۱۴۲۰ برابر با ۵۰ درصد هدف گذاری شده است که طبق وعده مسئولان با اجرا و تحقق برنامه ها به این مهم دست خواهیم یافت.
منبع:

1400/01/21
11:45:25
5.0 / 5
658
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web