یك كارشناس در گفت وگو با ایزو وب:

نجومی بگیر از حداقل بگیر خبر دارد؟

نجومی بگیر از حداقل بگیر خبر دارد؟

به گزارش ایزو وب یک کارشناس حوزه کار برای کاهش فاصله بین حداقل دستمزد و هزینه های معیشت کارگران پیشنهاد کرد دستمزد سال آینده کارگران به صورت پلکانی افزایش یابد.حمید نجف در گفتگو با ایسنا، درباره راهکار جبران عقب ماندگی مزدی کارگران اظهار نمود: معتقدم چاره اینکه بتوانیم فاصله بین خط معیشت و هزینه های زندگی کارگران و حداقل حقوق و دستمزد آنها را کم نماییم این است که به صورت تدریجی حقوق کارگران را افزایش بدهیم.

وی اظهار داشت: پینشهاد من این است که شورایعالی کار سال جاری به صورت ویژه افزایش پلکانی دستمزد را در دستور کار قرار بدهد.

این کارشناس حوزه کار افزود: متاسفانه گاها به علت آنکه برخی در جریان حقوق و دستمزد کارگران ذینفع هستند، نمی توانند محاسبات دقیقی از وضع زندگی و هزینه های سبد معیشت کارگران ارائه نمایند و اساسا دنبال افزایش پلکانی مزد هم نیستند.

وی با طرح این پرسش که آیا نجومی بگیر از حداقل بگیر خبر دارد، به گسترش شکاف و فاصله طبقاتی در جامعه اشاره و اظهار نمود: اگر حقیقتا به دنبال کم کردن فاصله طبقاتی هستیم باید حقوق ها را بر اساس پلکانی در نظر بگیریم ولی این مورد تصویب نمی گردد چون شامل حال کسانی هم می شود که باید در این حوزه تصمیم گیری کنند بنابراین هر قدر درصد حقوق کارمندان و کارگران افزایش بدهیم باز هم به علت عدم رعایت شیوه پلکانی فاصله و شکاف مزدی و طبقاتی همچنان به قوت خود باقی است.

نجف خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم دستمزد سال آینده کارگران را فرضا ۳۵ درصد افزایش بدهیم باید ببینیم کارگری که دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می گیرد، ۳۵ درصد چقدر به حقوقش اضافه می کند؟ اگر ۱۰۰ درصد هم به حداقل مزد کارگران اضافه نماییم، پنج میلیون تومان می شود که از رقم اعلامی بانک مرکزی برای خط معیشت بسیار پایین تر است.

این کارشناس حوزه کار افزود: کسی که ۲۰ میلیون تومان حقوق می گیرد با افزایش ۲۵ درصدی ۵ میلیون تومان به حقوق او افزوده می شود ولی کارمندی که ۴ میلیون تومان حقوق می گیرد با این درصد افزایش فقط یک میلیون تومان به حقوقش اضافه می شود بنابر این اگر تاکید بر شیوه افزایش تدریجی و پلکانی داریم به این علت است که به عدالت نزدیک تر است در غیر این صورت شکاف مزدی و فاصله طبقاتی با شدت بیشتر ادامه خواهد یافت و هیچ گاه متوقف نخواهد شد.

وی در انتها تصریح کرد: افزایش حقوق و دستمزد هیچ ایرادی ندارد به شرطی که توزیع درآمد به شکل عادلانه صورت گیرد. اگر افزایش حقوق عادلانه باشد و باعث شکاف و فاصله طبقاتی نشود دیگر شاهد این مسئله نیستیم که قدرت خرید یک گروه روز به روز کمتر و گروه دیگر بیشتر شود.

منبع:

1399/12/02
20:39:54
0.0 / 5
851
تگهای خبر: آینده , بانك , زندگی , كارمندان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web