سخنگوی وزارت جهاد كشاورزی در پاسخ به مهر:

مسئولیتی درقبال گرانی قیمت تخم مرغ نداریم

مسئولیتی درقبال گرانی قیمت تخم مرغ نداریم

سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی ضمن اشاره به علل اجرایی نشدن فاز اول الگوی کشت در کشور، اظهار داشت: در تولید تخم مرغ کمبودی نداریم و گرانی آن در خرده فروشی در حیطه اختیارات ما نیست.به گزارش ایزو وب به نقل از مهر، محمدمهدی برومندی در نشستی خبری در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در خصوص اینکه وزارت جهاد کشاورزی طی چند ماه اخیر عملکرد مطلوبی نداشته، بعنوان مثال قرار بود فاز اول طرح الگوی کشت از مهرماه در کشور اجرایی شود اما باوجود تبلیغات گسترده چنین اتفاقی نیفتاد، اظهار داشت: الگوی کشت مساله بسیار مهمی در بخش کشاورزی است و بر مبنای قانون برنامه ششم توسعه و قانون بهره وری به این وزارتخانه تکلیف شده تا الگوی کشت را اجرایی کند. ضمن اینکه طی سالهای گذشته هم این مساله همواره مورد توجه وزارت جهاد کشاورزی بوده است.
سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: به علت وضعیت اقلیم کشور و با عنایت به این که کشاورزی ما معیشتی و مردمی است، اجرای الگوی کشت به همکاری و کمک سایر بخش های دولت احتیاج دارد تا ما بتوانیم در یک تعامل بین بخشی با سایر دستگاه ها این طرح را اجرا نماییم.
برومندی ضمن اشاره به اینکه ساز و کارهای فنی و تخصصی اجرای الگوی کشت در کشور انجام شده است، عنوان کرد: با سایر بخش های دولت مکاتبات گسترده ای در این عرصه داشته ایم تا بتوانیم کمک آنها را جلب نماییم. ضمن اینکه برای ترغیب کشاورزان هم باید مکانیزم یارانه و دیگر کمک ها را داشته باشیم تا کشاورزان راضی به اجرای این طرح شوند.
وی اضافه کرد: ازاین رو هماهنگی ها مستلزم زمان است. البته در چارچوب کشاورزی قراردادی و تفاهم نامه با کشاورزان و تولید کنندگان، انجام کار کلید خورده اما اجرای دقیق و گسترده آن نیازمند همکاریهای فرابخشی است و ما در حال فراهم کردن ساز و کار آن هستیم.
اشکالات سامانه بازار گاه به تدریج رفع می شود
سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار مهر درباره ایرادات سامانه بازار گاه و مشکلاتی که این سامانه طی یک سال قبل برای بخش تولید مرغ و تخم مرغ بوجود آورده و همینطور عملکرد نامناسب وزارت جهاد کشاورزی در توزیع نهاده های دامی با قیمت مصوب که منجر به معدوم سازی جمعیت زیادی از مرغ های تخم گذار و افزایش قیمت تخم مرغ شده است، اظهار داشت: در سطح عمده تولید کنندگان از سامانه بازار گاه رضایت دارند. اگر در بعضی از مناطق هم نارضایتی وجود دارد باید علت آن بررسی و مشخص شود.
برومندی ضمن اشاره به اینکه سامانه بازار گاه در جهت دولت الکترونیک و شفاف سازی بوجود آمده است، بیان نمود: کار به این بزرگی و گستردگی امکان دارد نواقصی هم داشته باشد که به تدریج آنرا رفع می نماییم و مطمئن هستم که رفته رفته این سامانه مورد تأیید همگان خواهد بود.
شورای قیمت گذاری محصولات استراتژیک تا یک ماه آینده تشکیل می شود
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار مهر در خصوص چرا با وجود ابلاغ قانون اصلاح خرید تضمینی به وزارت جهاد کشاورزی، این وزارتخانه در تشکیل شورای قیمت گذاری، تعلل می کند؟ اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی مکلف به اجرای این قانون است و دولت هم آنرا به ما ابلاغ کرده و در حال انجام امور در ارتباط با آن هستیم.
برومندی با اشاره به اینکه دو کشاورز خبره باید از جانب وزیر جهاد کشاورزی برای حضور در این شورا انتخاب شوند، عنوان کرد: ما از همه تشکل های سراسر کشور درخواست کرده ایم نماینده ای را برای این منظور معرفی کنند تا از میان موارد پیشنهادی، دو کشاورز خبره انتخاب گردد.
وی به این پرسش خبرنگار مهر که فکر می کنید تا چه زمانی شورا تشکیل شود؟ پاسخ داد: فکر می کنم تا یک ماه آینده ساز و کار در ارتباط با این کار نهایی شود.
در تولید تخم مرغ کمبودی نداریم / تکذیب عرضه تخم مرغ بسته بندی شده
سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به اینکه در تولید تخم مرغ کمبودی وجود ندارد و میزان تولید حتی از گذشته هم بیشتر است، اظهار داشت: وظیفه وزارت جهاد کشاورزی تأمین حداکثری و عرضه تخم مرغ با نرخ مصوب به مراکز توزیع است. گرانی تخم مرغ در خرده فروشی ها در حیطه اختیارات وزارت جهاد کشاورزی نیست و ستاد تنظیم بازار مسئولیت تنظیم بازار کالاها را برعهده دارد.
برومندی همینطور در واکنش به مباحث مطرح شده در خصوص اینکه دخالت شرکت پشتیبانی امور دام در بازار باعث افزایش قیمت تخم مرغ شده است، عنوان کرد: شرکت پشتیبانی امور دام هر شانه تخم مرغ را به قیمت ۳۲ هزار تومان در سطح شهر توزیع می نماید و دخالت این شرکت سبب افزایش قیمت نشده است.
وی ضمن اشاره به مباحث مطرح شده در خصوص عرضه تخم مرغ به صورت بسته بندی شده، این مساله را تکذیب نمود و اظهار داشت: عرضه تخم مرغ به صورت شانه که هر شانه هم حدود دو کیلوگرم است، مورد تأیید ماست و بحثی درباره بسته بندی این محصول نداریم.
هجوم ملخ ها به کشور از اوایل بهمن
معاون وزیر جهاد کشاورزی ضمن اشاره به اینکه پیشبینی می نماییم از اوایل بهمن ماه با هجوم گسترده آفت ملخ صحرایی به کشور مواجه شویم، اظهار داشت: برای مقابله با این آفت به ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم که در حال تأمین و تدارک آن هستیم.
وی در ادامه ضمن اشاره به کسری بوجود آمده در واردات جوی دامی هم خاطرنشان کرد: میزان نیاز کشور به جو شش میلیون و ۷۰۰ هزار تن است که سال جاری سه میلیون و ۹۰۰ هزار تن تولید داخل داشته ایم و باقی آن هم از راه واردات تأمین می شود. البته توجه به این نکته ضروریست که در شش ماهه اول سال به علت برداشت محصول داخل واردات جو معمولاً کمتر است و عمده واردات آن در شش ماهه دوم انجام می شود.
برومندی اظهار داشت: تابحال ۱.۴ میلیون تن واردات جو داشتیم و مابقی آن هم با تخصیص ارز انجام می شود و نگرانی در مورد تأمین نهاده های دامی تا آخر سال نداریم.
سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود درباره اینکه گفته می شود مرغ آرین ضریب تبدیل مناسبی ندارد و با عنایت به محدودیت در واردات نهاده های دامی به نظر می آید توسعه این لاین به سود کشور نباشد، تصریح کرد: مرغ لاین آرین در یکی از استان های شمالی بوجود آمده و عدم توجه به آن وابستگی به خارج از کشور را زیاد می کند. در سطح کلان نظام و به دنبال آن در وزارت جهاد کشاورزی تصمیم گرفته شد از ظرفیت تولید داخل برای کاهش وابستگی در این حوزه استفاده گردد و هم اکنون مرغ لاین آرین ۵۰ درصد نیاز کشور را تأمین می کند.
برومندی اظهار داشت: البته در کنار توجه به مرغ آرین از فناوری ها و تکنولوژی های روز غافل نیستیم و از آن بهره می بریم.
۱۳.۷ میلیون تن گندم در کشور تولید شد
این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی ضمن اشاره به تولید ۱۳.۷ میلیون تن گندم طی سالجاری در کشور اظهار داشت: در زمینه کشت گندم برای کشت قراردادی هم اقدام کردیم و در این حوزه برای کشت قراردادی ۲۷۰ هزار تن گندم دوروم اقدام شده است.
وی میزان تولید کلزا را هم در سال ۹۹، ۳۹۰ هزار تن اعلام و تاکید کرد: کشت قراردادی دانه های روغنی هم در سطح ۲۰۰ هزار هکتار انجام شده است. برومندی ضمن اشاره به کشت ۸۰۰ هزار هکتاری برنج هم تصریح کرد: پیشبینی تولید دو میلیون و ۶۰۰ هزار تن برنج سفید را از این سطح زیر کشت داریم که بیشتر از ۸۵ درصد نیاز کشور ما را تأمین می کند.

1399/10/24
13:18:03
0.0 / 5
852
تگهای خبر: آینده , بازار , تخصص , تكنولوژی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
ایزو وب
ISO Web