اسلامی در صحن مجلس:

تغییرات نرخ ارز روی قیمت مسكن تأثیر داشته است

تغییرات نرخ ارز روی قیمت مسكن تأثیر داشته است

وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: طی دوسال گذشته شاهد جنگ اقتصادی بودیم و تغییرات نرخ ارز روی قیمت زمین و مسكن تأثیر داشته است.به گزارش ایزو وب به نقل از مهر، محمد اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال رحمت الله نوروزی پیرامون علت کمبود تولید مسکن در کشور، اظهار داشت: ما طی دو سال قبل شاهد التهابات زیادی در زمینه نرخ ارز و جنگ اقتصادی ضد کشورمان بودیم که این مسئله تأثیرات خودش را در بخش های مختلف اقتصادی و همینطور مسکن گذاشت.
وی بیان نمود: تغییرات نرخ ارز روی همه کالاها و خدمات و بخصوص زمین و مسکن تاثیر داشته است اما ما برای رسیدن به تولید و عرضه پایدار مسکن، سیاست ها و برنامه های پایداری را اجرا کرده ایم.
وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: بنده در زمان رأی اعتماد تعهد دادم که در وهله اول مسکن مهر تکمیل و به پایان برسد و از طرفی طرح اقدام ملی مسکن را با هدف تولید ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برنامه ریزی کردیم.
اسلامی اضافه کرد: با عنایت به هماهنگی هایی که صورت گرفت، در سرتاسر کشور اقدامات بسیار خوبی برای تکمیل پروژه های مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن انجام شده و شاهد جریان پایداری در این حوزه هستیم.
وی خاطرنشان کرد: به استثنای تعداد کمی از واحدهای مسکونی که مشکلات حقوقی و قضائی دارند، اغلب واحدهای مسکن مهر تحویل داده شده و ما به دنبال تکمیل واحدهای مسکونی ناتمام هستیم.
وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: ما همه ظرفیت ها و دستگاه های مختلف را به خدمت گرفته ایم تا برنامه های ثابتی برای افزایش تولید مسکن در کشور وجود داشته باشد و این مورد عملیاتی شود.
اسلامی با اشاره به اینکه ۶۰ هزار واحد نیمه تمام از مسکن ملی رو به اتمام است، توضیح داد: اظهار داشت: یکی از اقدامات قابل توجهی که ما انجام دادیم آن بود که متقاضیان واقعی و واجد شرایط مسکن شناسایی شدند که بالغ بر ۴۶۰ هزار نفر شناسایی شده و توانستیم با فعال کردن سیستم های الکترونیکی، این فرایند را در شرایط کرونایی مدیریت نماییم.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه شناسایی و تخصیص زمین همچون اقدامات دیگر ما بود، تصریح کرد: همینطور زمین هایی را که در اختیار برخی دستگاه ها بود، تخصیص دادیم و تفاهم نامه هایی در این حوزه منعقد شد و مطمئن هستیم با حمایت های مجلس شورای اسلامی می توانیم گام های مهمتری در این حوزه برداریم.
اسلامی اظهار داشت: در قانون اساسی وظایف وزارت راه و شهرسازی به روشنی آمده است و ما باید طبق قانون زمینه خانه دار شدن مردم با اولویت اقشار کم درآمد جامعه را فراهم نماییم.
وی اضافه کرد: طرح اقدام ملی مسکن یکی از منظم ترین، واضح ترین و بافکرترین برنامه های مسکن می باشد که در یک دوره فشرده و کوتاه عملیاتی شده است.
وزیر راه و شهرسازی متذکر شد: طرح اقدام ملی مسکن در اواخر سال ۹۷ کلنگ زنی شد اما امروز بعضی از مردم خانه های خویش را تحویل گرفته اند و این نشان داده است که ما در زمینه راه اندازی و عرضه مسکن اقدامات خویش را انجام می دهیم.
اسلامی اظهار داشت: البته فقدان زمین در بعضی از مناطق کشور یکی از اشکالات جدی ما برای تولید مسکن می باشد بگونه ای که در بعضی از نقاط کشور برای اجرایی کردن طرح اقدام ملی مسکن، از مردم زمین خریدیم.
وی اضافه کرد: خلاء زمین و عدم تحویل زمین برای تولید و عرضه مسکن مبحث کم اهمیتی نیست و ما با پیگیری های خود و دستورات رئیس جمهور توانستیم تفاهم نامه هایی را در این حوزه منعقد نماییم.
وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: در شرایط کمبود زمین ما توانستیم ۴۰۰ هزار واحد برای اقدام ملی مسکن داشته باشیم که ۹۰ هزار واحد در طرح اقدام ملی مسکن تحویل مردم داده شد و ۴۰ هزار واحد هم در حال تکمیل و تحویل به مردم است و ما در این فرایند تنظیم کننده و حمایت کننده هستیم و اغلب زمین ها ۹۹ ساله هستند.
اسلامی اضافه کرد: ۷۵ هزار نفر هم از سوی وزارت آموزش و پرورش معرفی شده اند که واجد الشرایط بودند و ساخت ۴۳ هزار واحد مسکونی برای آنان شروع شده است.
وی تاکید کرد: قیمت دلار به شدت افزایش یافته و همه کارهای ما متأثر از قیمت دلار است و پروژه های عمرانی و مسکن هم از این جهت صدمه دیده اند.
وزیر راه و شهرسازی اظهارداشت: در دولت نهم و دهم ۷۰۰ هزار واحد مسکن مهر به مردم تحویل داده شد اما ما ساخت ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر در کشور را در این دولت شروع کرده ایم بگونه ای که ۲ میلیون و ۵۰ هزار واحد مسکن مهر تابحال تکمیل شده است.
اسلامی اظهار داشت: مؤید این مساله آن است که هفته گذشته ۱۴ هزار واحد مسکن مهر در شهر جدید پردیس به مردم تحویل داده شد و باید بگویم که ما سرباز مردم هستیم و ریاست نداریم و به دنبال پیشبرد پروژه های عمرانی و مسکن هستیم اما موانع زیادی در این حوزه وجود دارد که باید این موانع را از سر راه خود برداریم.


1399/08/06
10:47:09
5.0 / 5
1418
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web