گزارش ایزو وب

اوراق تسهیلات مسكن سرگردان در دوگانگی بازارهای بورس و مسكن

اوراق تسهیلات مسكن سرگردان در دوگانگی بازارهای بورس و مسكن

طی ۵ ماه اخیر باآنكه بازار سرمایه با تلاطم های سنگینی روبرو بود، اما از آنجائیكه بازار مسكن با سرعتی كم نظیر روند رشد را در پیش گرفته، نرخ اوراق تسهیلات مسكن از ۷۰ هزار تومان پایین تر نیامد.به گزارش ایزو وب به نقل از مهر، بررسی فراز و فرودهای قیمت اوراق تسهیلات مسکن در ۵ ماهه نخست سالجاری در مقایسه با دو بازار اثرگذار بر تحولات قیمتی این اوراق شامل بازار سرمایه و بازار مسکن، نشان داده است که نرخ اوراق تسهیلات مسکن تابعی از هر دو بازار مذکور بوده است.
به خصوص که همزمان با اوج گیری بورس در نیمه های خرداد و ابتدای تیر ماه سال جاری، قیمت هر برگه تسهیلات مسکن از کانال ۴۰ هزار تومانی تا کانال ۹۰ هزار تومانی رشد کرد؛ اما در مرداد ماه سال جاری که شاخص کل بورس با کاهش شدیدی مواجه گردید، به علت آنکه بازار مسکن در اوج بازدهی ماه به ماه قرار داشت، قیمت برگه های تسهیلات مسکن به علت افزایش تقاضای خرید مسکن، همچنان در کانال قیمتی بالای ۷۰ هزار تومان تثبیت شد.
اوراق تسهیلات مسکن صادره در اسفند ۹۸ (تسه ۹۸۱۲)
به عنوان مثال سابقه قیمت اوراق تسهیلات مسکن صادره در اسفند سال قبل با نماد تسه ۹۸۱۲ که از ۱۰ فروردین سال جاری به بازار عرضه شدند نشان داده است این برگه ها در نیمه نخست فروردین بین ۴۹ هزار و ۹۰۰ تا ۵۳ هزار تومان عرضه می شدند همینطور تا آخر اردیبهشت هم قیمت این برگه ها تا کمتر از ۶۰ هزار تومان بود اما ناگهان در ۱۲ اردیبهشت به حدود ۸۷ هزار تومان رسید ولی در هفته آخر اردیبهشت به زیر ۶۰ هزار تومان برگشت ولی در ۱ مرداد به ۹۴ هزار تومان افزایش یافت که گران ترین قیمت این نماد در ۵ ماهه نخست سال جاری است.
این در حالی است که شاخص بازار در این روز در حدود ۱ میلیون و ۹۰۰ هزار واحد قرار داشت و متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران در تیر ماه سال جاری که همان روز اعلام شد، ۲۱ میلیون تومان بوده است.
اما قیمت این نماد معاملاتی هم اکنون (شنبه ۱۵ شهریور) ۷۲ هزار و ۲۰۰ تومان است در حالیکه شاخص بورس در بازه یک میلیون و ۶۴ هزار واحدی باقی مانده ولی قیمت مسکن به متری ۲۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رشد یافته است.
بازدهی این اوراق در صورتیکه دارنده تسه ۹۸۱۲ آنرا در ۱۰ فروردین خریداری نموده باشد، برای فروش در معاملات امروز ۳۳.۸ درصد است اما در معاملات یکم مرداد ۸۸.۳ درصد بود.
اوراق تسهیلات مسکن صادره در فروردین سال جاری (تسه ۹۹۰۱)
اوراق تسهیلات مسکن صادره در فروردین سال جاری هم با نماد تسه ۹۹۰۱ از ۲ اردیبهشت در بازار فرابورس آغاز به ارائه شد با ۴۷ هزار تومان کشف قیمت شد اما در آخرین روز اردیبهشت به ۶۸ هزار و ۳۰۰ و سپس در ۱۲ خرداد به ۸۷ هزار تومان رسید اما مجدداً روند نزولی در پیش گرفت و به کانال ۷۰ هزار تومانی بازگشت حتی در ۱ تیر به ۵۹ هزار تومان سقوط کرد ولی بلافاصله طی یک هفته در کانال ۷۰ هزار تومانی تثبیت شد.
۳۱ تیر ماه، اوراق ۹۹۰۱ به قیمت ۹۳ هزار تومان به فروش رسید که بالاترین قیمت ثبت شده برای این برگه ها طی ۴ ماهه گذشته از انتشار آن است.
در مرداد ماه سال جاری اوراق با نماد ۹۹۰۱ در کانال ۷۰ تا اوایل ۸۰ هزار تومان سرگردان بود اما در معاملات امروز، کار خویش را با ۷۲ هزار تومان به پایان رساند.
بازدهی نماد ۹۹۰۱ در صورتیکه دارنده این برگه ها آنرا در ۲ اردیبهشت خریداری نموده باشد، در معاملات امروز ۳۴.۷ درصد و در معاملات ۳۱ تیر ماه ۴۹.۴ درصد بوده است.
اوراق تسهیلات مسکن صادره در اردیبهشت سال جاری (تسه ۹۹۰۲)
اوراق تسهیلات مسکن صادره در اردیبهشت ماه هم که با نماد تسه ۹۹۰۲ در ۷ خرداد وارد بازار شد، با کشف قیمت ۷۸ هزار و ۴۱۰ تومان آغاز به خرید و فروش شد ولی در تیرماه و خرداد ماه در کانال ۶۰ تا ۸۰ هزار تومان نوسان قیمت داشت هرچند که در معاملات ۳۱ تیرماه با فروش این برگه ها به قیمت ۹۳ هزار و ۸۰۰ تومان که بالاترین قیمت این برگه ها در ۳ ماه از زمان انتشار آن است، توانست رکوردزنی کند؛ قیمت پایانی این برگه ها در معاملات امروز ۷۱ هزار و ۶۰۰ تومان است که نشان داده است سرمایه گذاری در این اوراق، بازدهی منفی داشت.
سایر اوراق تسهیلات مسکن انتشار یافته از خرداد به این سو همگی یا زیان ده هستند یا حول و حوش قیمت خریداری شده در معاملات روزهای اخیر خرید و فروش داشته اند.
این در حالی است که خیلی از روزهایی که شاخص کل بورس طی ماه های تیر و مرداد سال جاری با افت شدید مواجه بود، قیمت اوراق تسهیلات مسکن یا رشد داشته یا با کاهش چندانی مواجه نبوده است.
به نظر می رسد بازدهی بالای بخش مسکن در ۵ ماهه نخست سال جاری سبب افزایش تقاضای خرید مسکن و به تبع آن، افزایش تقاضای خرید اوراق تسهیلات مسکن با هدف دریافت وام خرید مسکن بوده است.
قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در ۵ ماهه ابتدایی سال جاری از ۱۵ میلیون و ۵۴۵ هزار تومان در فروردین ماه به ۲۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در مرداد ماه رسید که رشد ۳۲.۷ درصدی داشته است.
وضعیت امروز بازار اوراق تسهیلات مسکن چگونه بود؟
در معاملات امروز اوراق تسهیلات مسکن تقریباً همه نمادهای معاملاتی در بازه ۷۰ تا ۷۳ هزار تومان خرید و فروش شدند.
گران ترین قیمت فروش برای اوراق تسهیلات مسکن صادره در فروردین (تسه ۹۹۰۱) با قیمت ۷۴ هزار و ۳۰۰ تومان در یکی از معاملات روز جاری این نماد تعلق داشت و ارزان ترین برگه هم ۶۳ هزار تومان به فروش رسید که به یکی از معاملات اوراق تسهیلات مسکن صادره در شهریور ۹۷ با نماد ۹۷۰۶ اختصاص داشته است.
با وام مسکن چند متر از یک خانه را می توان خرید؟
با توجه به اینکه متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران، در مرداد ماه سال جاری ۲۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بود، در صورتیکه متقاضی خرید مسکن بتواند سقف تسهیلات خرید مسکن (۲۴۰ میلیون تومان) را دریافت کند، می تواند با این مبلغ، حداکثر ۱۰ متر از یک واحد ۵۰ متری را که ۱ میلیارد و ۱۵۵ میلیون تومان قیمت دارد، خریداری کند که معادل یک پنجم (۲۰ درصد) قیمت یک واحد مسکونی ۵۰ متری است.
از سوی دیگر، برای دریافت وام مسکن ۲۴۰ میلیون تومانی، متقاضی باید ۴۸۰ برگه خریداری کند که با در نظر گرفتن قیمت هر برگه، ۷۰ هزار تومان، متقاضی دریافت تسهیلات مسکن می بایست ۳۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان را که معادل ۱۴ درصد کل وام می شود، بعنوان هزینه خرید اوراق تسهیلات مسکن هزینه کند.


منبع:

1399/06/15
22:36:19
5.0 / 5
1818
تگهای خبر: بازار , بورس , قیمت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
ایزو وب
ISO Web