كسب و كارهای روستایی جان گرفت

كسب و كارهای روستایی جان گرفت

در سال های گذشته خیلی از جوانان روستایی به امید پیدا كردن كار، رفتن به شهرها را به ماندن در روستا ترجیح دادند. آن هایی هم كه تصمیم به ماندن در روستا گرفتند، دیگر سن و سالی از آنها گذشته بود و به سبب تعلق عاطفی به محل زندگی از كوچ كردن انصراف دادند. دولت برای كاهش نرخ بیكاری در مناطق محروم روستایی و عشایری، ایجاد فرصتهای اشتغال برای جوانان جویای كار و بازگرداندن رونق از دست رفته به روستاها به كمك خانوارهای روستایی شتافت و اینگونه بود كه طرح اشتغال روستایی جان گرفت.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، طرح اشتغال روستایی، به دنبال مجوز مجلس در برداشت ۱.۵ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای ایجاد طرح های اشتغال در مناطق روستایی و عشایری به اجرا درآمد و مقرر شد معادل ریالی آن نیز از محل منابع داخلی بانک ها به حساب موسسات عامل واریز شود.
در قانون پشتیبانی از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری بمنظور تحقق اهداف سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی به صندوق توسعه ملی اجازه داده شد با هدف ارتقای تولید و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با تصویب هیأت امنای صندوق، معادل ریالی یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از منابع صندوق را به صورت قرض الحسنه نزد بانکهای کشاورزی، توسعه تعاون، پست بانک، صندوق کارآفرینی امید و صندوق پشتیبانی از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی سپرده گذاری کند تا این منابع صرف اعطای تسهیلات به اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی برای ایجاد اشتغال در روستاها و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت با اولویت روستاها و شهرهای واقع در مناطق مرزی و مناطق عشایری شود.
در همین راستا صندوق کارآفرینی امید از زمان ابلاغ قانون اشتغال پایدار روستایی و عشایری تا کنون بیش از ۲۲۷۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده که به ایجاد بیش از ۶۳ هزار فرصت شغلی منجر گردیده است.
مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید در این زمینه به ایسنا می گوید: بیش از ۶۵ درصد اعتبارات صندوق کارآفرینی امید و معادل مبلغ ۱۱۰۰ میلیارد تومان به ۲۱ هزار طرح در بخش کشاورزی پرداخت شده است.
بگفته وی در طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری پرداخت تسهیلات به روستاهای مرزی با کارمزد ۴ درصد است که این نرخ را صندوق کارآفرینی امید تقبل کرده و جمعا ۴۸ درصد تسهیلات صندوق به روستاهای مرزی پرداخت شده است.
نوراله زاده درعین حال از هدف گیری تشکیل ۵۰۰۰ صندوق خرد محلی در ۵۰۰۰ روستا آگاهی داده و می گوید: برای فراهم کردن فرصتهای اشتغال زنان و جوانان و توسعه کسب و کارها بانوان روستایی راه اندازی صندوق های خرد محلی و زنان روستایی را در دستور کار قرار داده ایم که هم اکنون حدود ۲۵۰۰ صندوق تشکیل شده و تا سال آینده این صندوق ها به ۵۰۰۰ صندوق افزایش خواهد یافت.
وی راه اندازی صندوق های اعتباری خرد را در تقویت معیشت خانوارهای روستایی و کمک به توسعه کسب و کارهای زنان روستا موثر دانسته و می گوید: هم اکنون با همکاری وزارت جهاد کشاورزی راه اندازی صندوق های خرد محلی را آغاز نموده ایم و معتقدیم این صندوق ها در تامین مالی طرح های اشتغال و کسب و کارهای مناطق روستایی اثرگذار می باشد.
مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید، تشکیل صندوق های خرد محلی را همچون اقدامات مثبت و اثرگذار دولت در حوزه اشتغال روستایی دانسته و معتقد می باشد باتوجه به آنکه زنان نقش موثری در گسترش مشاغل خانگی و روستایی دارند و فعالیت آنها به تقویت معیشت خانوارهای روستایی کمک می نماید، بدین جهت برای رفع محدودیتهای مالی و دسترسی آنها به وام و تسهیلات بانکی ایده ایجاد صندوق های خرد محلی در دستور کار قرار گرفته و در این طرح ۱۲۰ میلیارد تومان اعتبار به این بخش تخصیص داده شده است.
برمبنای آخرین آمارها ۱۳۴ هزار و ۱۵۲ نفر تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری را دریافت کرده اند که از این تعداد، ۴۷ هزار و ۶۳۰ نفر معادل ۳۶ درصد تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی و ۷۱۲۶ نفر معادل ۵ درصد تحت پوشش صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان قرار گرفته اند.
نرخ مصوب سود تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری برای مناطق روستایی و عشایری مرزی ۴ درصد، برای مناطق روستایی و عشایری غیر مرزی ۶ درصد و برای تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی مستقر در نواحی صنعتی و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت، معادل ۱۰ درصد است
به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، طرح اشتغال روستایی با هدف توسعه اشتغال در مناطق محروم و کم برخوردار روستایی و عشایری در دستور کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار گرفته و دولت دوازدهم این طرح را بمنظور ایجاد اشتغال پایدار، کاهش نرخ بیکاری در مناطق روستایی و عشایری و رونق بخشیدن به بازار کار در کارنامه عملیاتی خود به اجرا درآورده است.
به اعتقاد کارشناسان اجرای موفق این طرح، ضمن کاهش حاشیه نشینی و مهاجرت به شهرها، سبب ماندگاری ساکنین روستا، اشتغالزایی برای جوانان بیکار و کمک به درآمد و اقتصاد خانوارهای روستایی می شود.
1399/04/27
21:00:32
5.0 / 5
1237
تگهای خبر: آینده , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web