گزارش ایزو وب

تولید مسكن با تراكم فروشی

تولید مسكن با تراكم فروشی

به گزارش ایزو وب دولت دوازدهم در آخرین سال حضورش، ایده تراكم فروشی برای حل مشكل كمبود مسكن را مطرح كرده، اما شهرسازان معتقدند زیرساخت های شهری تهران فاقد ظرفیت برای پذیرش جمعیت جدید است.به گزارش ایزو وب به نقل از مهر، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی دولت که اوایل تیر ماه به ریاست رئیس جمهور و با مبحث التهاب بازار مسکن و اجاره بها برگزار شده بود، یکی از مصوبات این ستاد را تسهیل در صدور تراکم بیشتر برای افزایش تعداد واحدهای مسکونی و پشتیبانی از سمت عرضه اعلام نموده بود.
موضوعی که با واکنش های مختلف کارشناسان شهرسازی روبرو شده و حتی بعضی از آن به بازگشت دولت به راهکار مدیریت شهری جهادی که دولت های یازدهم و دوازدهم همواره از آن انتقاد می کردند و آنرا «شهرفروشی» می نامیدند، تعبیر کردند.
این در حالی است که برخی کارشناسان ساخت و ساز و توسعه شهری معتقدند باآنکه توسعه افقی پایتخت و دیده نشدن توسعه عمودی آن، یکی از ضعف های شهرسازی تهران است که ریشه در دهه های گذشته دارد، اما به علت ضعف زیرساخت های شهری خصوصاً در بخش های آب، فاضلاب و انرژی، امکان افزایش تراکم و توسعه عمودی شهر به خصوص در مناطق میانی و بافت های نابه سامان و فرسوده تهران وجود ندارد.
یک شهرساز: چند طبقه کردن پایتخت، اساساً ناممکن است
غزال راهب رئیس پژوهشکده معماری و شهرسازی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اینکه آیا توسعه عمودی شهر، می تواند یکی از راهکارهای جبران کمبود مسکن در نظر گرفته شود یا خیر؟ تصریح کرد: برای تغییر رویکرد در شهرسازی باید به اسناد بالادستی که طرح های جامع و تفصیلی است، رجوع کرد؛ در طرح جامع، نخستین اقدامی که صورت می گیرد، برآورد جمعیت فعلی و ظرفیت جمعیت پذیری شهر در یک برآورد ۲۰ ساله است.
وی افزود: منظر از ظرفیت جمعیت پذیری، انطباق وضعیت فعلی شهر بر مبنای زیرساخت های موجود و امکان افزایش آن یا سقف تعیین شده و باز هم بر مبنای زیرساخت های شهری در ۲ دهه آتی است.
عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تاکید کرد: اینکه بیاییم چند طبقه روی شهر بسازیم، اساساً غیر امکان دارد چون نه تنها زیرساخت های شهری پاسخگوی این مورد نیست، بلکه حتی زیرساخت های اکولوژیک ما هم نمی تواند به این خواسته ما، پاسخ مناسب بدهد.
ظرفیت جمعیت پذیری تهران ۷ میلیون نفر بود
وی خاطرنشان کرد: ظرفیت جمعیت پذیری تهران کمی بیشتر از ۷ میلیون نفر برآورد شده بود؛ اما هم اکنون به بیشتر از ۱۲ میلیون نفر در حال خدمت رسانی است که درنتیجه با مشکلات گوناگونی روبه رو شده است.
راهب با تاکید بر اینکه محاسبات انجام شده در طرح جامع-تفصیلی تهران، دقیق است و بعد از تصویب در شورایعالی شهرسازی، باید در همان چارچوب حرکت نماید، خاطرنشان کرد: برای هر منطقه از تهران هم طرح های جامع و تفصیلی مجزا در نظر گرفته شده و مثلاً سقف جمعیت پذیری در آن، یک و نیم میلیون نفر در نظر گرفته شده است که با عنایت به زیرساخت های آن منطقه، امکان ساخت بلندمرتبه یا سازه های کوتاه و حیاط های انفرادی فراهم گشته است.
وی بیان داشت: اما باز هم نباید از سقف جمعیت پذیری فاصله گرفت؛ ازاین رو آنچه اتفاق می افتد، این است که مسکن جدید و بیشتری تولید نمی گردد، بلکه سبک زندگی در ساختمان های بلند یا کوتاه در هر منطقه از پایتخت شکل می گیرد.
به گفته رئیس پژوهشگاه معماری و شهرسازی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، در بعضی مناطق تهران مانند شهرک غرب در قبل از انقلاب و منطقه ۲۲ در دو دهه اخیر، مجوز بلندمرتبه سازی داده شده است؛ اما این مورد به مفهوم افزایش تعداد مسکن و جمعیت پذیری جدید نیست؛ بلکه به این مفهوم است که می توانیم زمین بیشتری برای سرانه های عمومی در اختیار شهروندان قرار دهیم؛ ولی تراکم جمعیت ثابت است.
وی تاکید کرد: ازاین رو به علت محدود بودن ظرفیت جمعیت پذیری شهر، امکان افزایش مسکن با فروش تراکم را باید مردود بدانیم.
بروز بحران همسایگی با بلندمرتبه سازی در مناطق با الگوی اسکان افقی
راهب یکی دیگر از علل رد شدن توسعه عمودی شهر را مسائل انسانی و حقوق شهروندان عنوان و اظهار نمود: وقتی الگوی همسایگی در یک محله شکل گرفته، نمی توان با تغییر این الگو، سبک زندگی آنها را تغییر داد و با ساخت بلندمرتبه، همجواری های نامناسب ایجاد کرد.
تراکم فروشی به سوداگری زمین و مسکن دامن می زند
وی یکی دیگر از علل اشتباه بودن تفکر افزایش ساخت و ساز با تراکم بالا برای کنترل قیمت مسکن را ارزش گذاری بیشتر بر روی یک قطعه زمین و ایجاد سفته بازی و سوداگری زمین عنوان نمود و اظهار داشت: با افزایش قیمت زمین، قیمت مسکن ساخته شده در آن منطقه هم بیشتر می شود و مبحث کمبود مسکن اقشار کم درآمد حل نمی گردد.
این کارشناس شهرسازی درباره ایده ساخت بلندمرتبه های مصرفی هم اظهار داشت: این ایده در شهرهای جدید پرند، پردیس و هشتگرد شکل گرفته است؛ اما تعدد بلندمرتبه های مصرفی یک شکل و ارزان، اساساً شهرسازی ایرانی را به فراموشی می کشد.
راهب تاکید کرد: من مخالف ساخت بلندمرتبه سازی نیستم، اما باید همه مسائل پیرامونی آن حل شود تا اجازه بلندمرتبه سازی داده شود که همه شرایط آن در مصوبه شورایعالی شهرسازی آمده است؛ اما بعنوان راهکار کمبود مسکن، صرفا معضلی به معضلات شهری می افزاید.
بیش از نیمی از مناطق پایتخت، سقف ظرفیت جمعیت پذیری را رد کرده اند
وی خاطرنشان کرد: در بیشتر از نیمی از مناطق تهران، ظرفیت جمعیت پذیری را رد کرده ایم یعنی ظرفیت زیرساخت های ما هم اکنون پاسخگوی همین جمعیت موجود را هم ندارند چه برسد به اینکه تعداد واحدهای مسکونی را افزایش دهیم؛ نتیجه این روند، منطقه یک تهران و اغتشاشاتی که برج های آن ایجاد کرده، خواهد بود.


منبع:

1399/04/17
13:39:19
5.0 / 5
1339
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
ایزو وب
ISO Web