در گزارش ایزو وب عنوان شد:

طلا و سكه نیازمند بازار شفافی همچون بازار سرمایه

طلا و سكه نیازمند بازار شفافی همچون بازار سرمایه

ایزو وب: یك مقام مسئول با اشاره به لزوم شفاف سازی معاملات سكه در بورس اظهار داشت: این اقدام می تواند به سبب وجود شفافیت، ایجاد امنیت مالی برای مردم و سرمایه گذاران در بورس موثر واقع شود.


ابراهیم محمدولی، در گفتگو با خبرنگار مهر درباب موارد مطرح شده درباب احتمال تعطیلی بازار گواهی سپرده سکه طلا در بورس کالا اظهار داشت: هم اکنون، سرمایه و نقدینگی سنگینی در اختیار مردم است که باید بوسیله دولت مدیریت شود؛ به نحوی که مردم با اطمینان خاطر بیشتری به بازارها ورود کنند؛ بدین جهت نباید این سرمایه ها به بازارهای دلالی و غیرشفاف هدایت شود که بر این اساس، یکی از بازارهای مناسب در این عرصه، بورس کالا است.
عضو انجمن صنفی کارفرمایان صنعت طلا و جواهر و نقره استان تهران اضافه کرد: در این میان کالاهای باارزش مانند طلا و سکه و ارز بهتر است بوسیله بازار شفافی مانند بورس معامله شوند؛ اما احتمالاً شکل گیری بازاری بزرگ و با عمق زیاد برای طلا در بورس، ممکنست زمان بر باشد.
وی اشاره کرد: بر این اساس فعالان بازار سکه و طلا معتقدند که باید معاملات سکه در بورس صورت گیرد تا به سبب وجود شفافیت، ایجاد امینت مالی برای مردم و سرمایه گذاران در بورس و نیز حفظ سرمایه های آنها، کار به بهترین شکل پیش رود؛ بدین سبب بنظر می رسد سوق دادن معاملات به سمت بورس، کمک زیادی به شفافیت بازار نقدی خواهد داشت.
محمدولی افزود: بانک مرکزی و بازارسرمایه به صورت هماهنگ در حال تبادل با یکدیگر هستند و بورس، اقدامات مربوط به خودرا همیشه با هماهنگی بانک مرکزی در دستور کار قرار می دهد؛ بدین جهت بنظر می رسد که بانک مرکزی نیز نگاه مثبتی به انواع ابزارهای مالی بورس داشته باشد.
وی اضافه کرد: همین طور بانک مرکزی در تلاش است تا نقدینگی از دست مردم جمع آوری شده و بوسیله ورود به بورس، آنرا به سمت تولید هدایت کند؛ بدین سبب اگر می خواهیم در مقابل تحریم ها و تهدیدها مقاوم باشیم، باید به سمت تولید و شفافیت حرکت کرده و با احیای تولید، زمینه افزایش صادرات و ارزآوری در کشور افزایش می یابد.
محمدولی اظهار داشت: بانک مرکزی و بورس باید به صورت هماهنگ با یکدیگر فعالیت داشته باشند و با جذابیت مناسب در ابزارهای مالی، نقدینگی های جامعه را به مسیر درست هدایت کنند.
وی در آخر اصرار کرد که به طور قطع باید بازاری شفاف برای کالاهای ارزشمندی مانند طلا و سکه وجود داشته باشد تا مردم در بازاری همچون آینه با آمارهای شفاف سرمایه گذاری کنند.


منبع:

1399/02/27
15:13:59
5.0 / 5
1402
تگهای خبر: بازار , بانك , بورس , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web