تاثیر سقوط قیمت نفت بر طلا

تاثیر سقوط قیمت نفت بر طلا

ایزو وب: به اعتقاد رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، باتوجه به اینكه طلا در همه جای دنیا بعد از نفت، پشتوانه كشورهاست، پس با نزول بهای نفت، سرمایه داران بزرگ را به سمت بازار طلا كشانده است.


به دنبال سقوط بی سابقه بهای معاملات نفت آمریکا از روز دوشنبه و به دنبال آن سقوط نفت برنت، ابراهیم محمدولی در گفت و گو با ایسنا، در ارتباط با تاثیر این اتفاقات بر قیمت جهانی طلا و به دنبال آن بازار طلای ایران، اظهار نمود: تجربه ها و بحث و بررسی ها در مورد وضعیت نفت در دنیا و بازار خرید و فروش آن، اینگونه حکم می کند که این اتفاق باید بر طلای جهانی موثر باشد.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اعلان اینکه سرمایه داران نفت در شرکتهای بزرگ سرمایه خودرا در راه طلا آورده اند، افزود: باتوجه به اینکه تقاضا زیاد شده و انس جهانی نیز نوسانات افزایشی داشته و به حدود ۱۷۴۰ دلار تا روز جمعه رسیده است؛ نشان میدهد که اتفاقات نفتی اخیر بر بازار طلا هم موثر بوده است؛ چونکه نفت در درجه اول در دنیا مطرح است و بعد از آن طلای زرد بعنوان پشتوانه همه کشورها قرار دارد.
وی اشاره کرد: باوجود اینکه سقوط بهای نفت مربوط به نفت اوپک نبوده اما موثر بوده است، قیمت انس جهانی از دو روز پیش نسبت به هفته های گذشته و قبل از سقوط بهای نفت، افزایشی پیش می رود و نمی توان اظهار داشت که بی اثر بوده است. همانطور که ذکر شد، دلیل اصلی آن کشیده شدن سرمایه گذاری ها به سمت طلا بوده است.
دراین زمینه نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر نیز اظهار نمود: در هفته گذشته، کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی خصوصاً نفت آمریکا که به صفر رسید تاثیر عمده ای بر بازارهای بین المللی گذاشته و سبب کاهش ارزش دلار شد. به دنبال کاهش ارزش دلار، تقاضا برای سرمایه گذاری در بازار طلا نیز به شدت افزایش پیدا کرد که به تبع در بازار داخلی سکه و طلا نیز موثر بوده است.
به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، از روز دوشنبه هفته گذشته، معاملات آتی نفت خام آمریکا برای تحویل در ماه می، با کمترین نرخ قیمت گذاری شد. به‎دلیل عرضه فراوان و تقاضای خیلی کم در ایام گذشته، طبیعتا انبارهای نفتی پر شده و ممکنست باز هم قیمت نفت منفی شود. البته به اعتقاد کارشناسان بازار جهانی نفت، بطور قطع نمی توان چنین اتفاقی را پیش بینی نمود، اما اگر رخ دهد، کوتاه مدت خواهد بود.
اما آنچه که طبق تحلیل ها واضح است این است که به دنبال روند نزولی قیمت طلای سیاه، افزایش قیمت طلای زرد رخ خواهد داد. نزول نفت بعنوان یک کالای راهبردی فضای لازم را برای اونس فراهم نمود تا سوار بر دوش طلای سیاه باردیگر روند صعودی گیرد. در مجموع طلای جهانی از شروع سال جاری میلادی تا کنون نزدیک به ۹ درصد افزایش قیمت داشته است.
مک گلون، تحلیلگر ارشد واحد اطلاعات بلومبرگ در یک مصاحبه اعلام نموده است که افت قیمت نفت رابطه مستقیمی با بازدهی اوراق قرضه و کاهش نرخ بهره در سطح جهان دارد؛ بدین سبب در صورتیکه بانکهای مرکزی در حال تزریق پول به بازار و تحریک اقتصاد هستند، قیمت طلا افزایش خواهد یافت اما اگر افت قیمت نفت برای مدتی طولانی ادامه یابد، ممکنست روند صعودی طلا هم دوام نداشته باشد. در کوتاه مدت نگرانی های بازار نفت می تواند به نفع طلا باشد و در بلندمدت اما سیر رشد طلا متوقف خواهد شد.
اما در حقیقت باتوجه به اتفاقاتی که روزانه به سبب تحولات اقتصادی، سیاسی و همین طور شرایط ناشی از کرونا و تاثیرگذاری آن بر فعالیت ها و اقتصاد دنیا، پیش بینی برای روزهای آینده چندان دقیق نیست. بدین سبب باتوجه به تحولات و پارامترها، پیش بینی ها به صورت روزانه مورد تحلیل قرار می گیرند.
منبع:

1399/02/06
22:00:06
5.0 / 5
1614
تگهای خبر: آینده , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
ایزو وب
ISO Web