معاون توسعه مدیریت و منابع گمرك خبر داد:

افزایش تجارت خارجی به ۷۹ میلیارد دلار

افزایش تجارت خارجی به ۷۹ میلیارد دلار

به گزارش ایزو وب معاون توسعه مدیریت و منابع گمرك ایران اظهار داشت: شاهد بهترین عملكرد گمرك در شرایط تحریم بوده ایم و با وجود تحریم ها تجارت خارجی ایران از 79 میلیارد دلار هم فراتر رفته است.به گزارش ایزو وب به نقل از گمرك ایران، احمد ذاكری كه در مراسم تكریم و معارفه مدیر كل گمرك فرودگاه امام خمینی (ره) سخن می گفت با بیان این مطلب اضافه كرد: تجارت خارجی ایران امسال به ۷۹ میلیارد دلار رسیده است كه از این مقدار ۳۹ میلیارد دلار به صادرات و ۴۰ میلیارد دلار به واردات اختصاص دارد.
ذاكری اضافه كرد: اگر صادرات خدمات فنی و مهندسی، برق و گاز را در نظریم بگیریم رقم صادرات ایران بیش از این مقدار خواهد بود. البته با در نظر گرفتن صادرات نقطه به نقطه نیز بدون احتساب این كالاها تراز كشورمان مثبت است و این ارقام نشان میدهد عملكرد ما در بخش صادرات غیر نفتی خوب بوده است.
وی افزود: صادرات ما در شرایط تحریم به ۱۲۵ میلیون تن رسید كه این رقم سه برابر واردات است و باتوجه به شدت تحریم ها رقم بسیار قابل توجهی است و مهم تر آنكه وقتی از صادرات این مقدار كالا صحبت می نماییم یعنی اینكه پیش از صادرات این كالا تولید شده است و این ارقام نشان دهنده این است كه تولید در كشور همراه با رشد و رو به جلو بوده است.
ذاكری اظهار داشت: در این مدت به ترتیب چین، عراق، تركیه، افغانستان و امارات متحده عربی عمده ترین كشورهای مقصد صادرات كالا از كشورمان بوده اند. بدین سبب عمده صادرات ما به كشورهای همسایه بوده و این با نگاه ویژه به همسایگان در حوزه صادرات صورت گرفته است.
وی افزود: در این مدت ۳۹ میلیارد دلار واردات قطعی به كشور داشتیم كه سهم كشور چین بیشتر از سایر كشورها بوده و رتبه نخست را به خود مختص كرده است.
معاون توسعه مدیریت و منابع گمرك در ادامه گفت: اقدامات گمرك در شرایط تحریم خصوصاً در بحث تسهیل و توسعه واردات كالاهای اساسی، اقلام سرمایه ای و مواد اولیه واحدهای تولیدی به اذعان كارشناسان و حتی مسئولان نظام توانسته است خیلی از مشكلات را برطرف سازد.
وی اظهار داشت: به اذعان وزرا و دیگر اعضای دولت در شرایط تحریم، گمرك ایران كارهای خیلی خوبی را انجام داده كه مهمترین اقدام گمرك هماهنگی بسیار عالی با سازمان پشتیبانی از مصرف كنندگان و تولید كنندگان و همین طور جهاد كشاورزی جهت ترخیص كالاهای اساسی است و همه اذعان دارند كه انقدر هماهنگی بین گمرك با این سازمان ها سابقه نداشته است. حتی ما درباب انبارهای اختصاصی هم خیلی كمك كردیم و برمبنای مصوبات ستاد تنظیم بازار و تسهیلات گمركی با تعهد ذی حسابی اجازه دادیم كه صاحبان كالا در انبارهای اختصاصی كالاهای اساسی را تخلیه كنند.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی گمرك در ادامه با تقدیر و تشكر ویژه از خدمات و زحمات آقای فاتحی اشاره كرد: در حوزه دارو شعار می دهند كه تحریم نكردیم، اگر مدیریت جهادی در گمرك فرودگاه امام خمینی نبود عملاً در واردات دارو و مواد اولیه دارو مشكل پیدا می كردیم.
ذاكری در ادامه با اشاره به سهم ۱۰ درصدی گمرك امام در درآمدهای گمركی كشور اظهار داشت: این گمرك جز ۵ گمرك مهم كشور است و رشد ۱۲ درصدی واردات و ۷۶ درصدی صادرات از این گمرك را شاهدیم كه نشان دهنده عملكرد خوب این گمرك امسال است.
ذاكری در ادامه با اشاره به ظرفیت های شهر فرودگاهی اظهار داشت: شهر فرودگاهی فاكتورهای اصلی توسعه را دارد. امكان استفاده از ناوگان جاده ای، ریلی و هوایی و فرودگاهی برقرار است و قرار گرفتن در كریدور شمال -جنوب و نزدیكی به مركز از دیگر مزیت های شهر فرودگاهی است كه باید زیرساخت ها در این شهر فرودگاهی برقرار شود.
وی همین طور امكان تجمیع گمركات تهران را از دیگر مزیت های شهر فرودگاهی برشمرد و اشاره كرد: گمرك آماده همكاری همه جانبه برای توسعه شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) است.
معاون توسعه مدیریت و منابع گمرك در ادامه به توانمندی و قابلیت های غلامرضا صفاری مدیركل جدید گمرك فرودگاه امام خمینی (ره) خصوصاً در حوزه اجرایی، برنامه ریزی و آموزش اشاره و برای وی در انجام وظایف و مسئولیت جدید آرزوی موفقیت كرد.


منبع:

1398/12/07
11:09:56
5.0 / 5
1883
تگهای خبر: آموزش , بازار , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
ایزو وب
ISO Web