معاون گمرك ایران:

۲۵ سازمان در پروسه تجارت دخیل هستند

۲۵ سازمان در پروسه تجارت دخیل هستند

به گزارش ایزو وب معاون گمرك ایران، ضمن تشریح علل طولانی شدن تشریفات گمركی، اظهار داشت: گمرك در انجام پروسه تشریفات خود، از صفر تا صد با بیشتر از 25 سازمان مختلف ارتباط دارد.به گزارش ایزو وب به نقل از مهر، مهرداد جمال ارونقی در گفت و گوی رادیویی گفت: تمامی دستگاه هایی كه در امر تجارت خارجی دخیل هستند، طبق ماده ۱۲ قانون امور گمركی موظفند تحت نظارت گمرك اقدام كنند؛ قانون امور گمركی مصوب سال ۱۳۹۰ گمرك را بعنوان مدیریت واحد دراین زمینه شناخته است.
معاون فنی و امور گمركی گمرك ایران اظهار داشت: یكپارچه سازی تجارت از این نظر مدلول پیدا می كند كه در تشریفات تجارت خارجی سازمان های مختلفی در پیش از صدور مجوز ورود كالا، تشریفات حمل كالا، بعد از رسیدن كالا به گمرك و تشریفات ترخیص و پس از تشریفات ترخیص به یك نحوی با هم ارتباط تنگاتنگی دارند.
وی اضافه كرد: باید اساس این سازمان ها در امتداد یك هدف واحد یكپارچه باشد تا بتوانند پروسه تشریفات را به حداقل زمان ممكن كاهش دهند.
جمال ارونقی اشاره كرد: گمرك در انجام پروسه تشریفات خود از صفر تا صد با بیشتر از ۲۵ سازمان مختلف ارتباط دارد.
وی اضافه كرد: این سازمان ها در زمینه های مختلف از قبیل صدور مجوز های قانونی برای ترخیص كالا، اعمال كنترل ها و نظارت های لازم، صدور مجوز ورود كالا، تامین، تخصیص و كنترل ارز و بسیاری موارد دیگر نقش آفرین هستند.
معاون فنی و امور گمركی گمرك ایران اظهار داشت: فرآیند های مختلفی كه تعریف شده برای ترخیص كالا، انجام تشریفات گمركی و كنترل های كه پشت سر هم صورت می گیرد تمامی این موارد موجب طولانی شدن انجام تشریفات گمركی خواهد شد.
وی اضافه كرد: این شرایط برای پیش از انجام تشریفات گمركی نیز صادق است یعنی امكان دارد یك كالا از طرف چند سازمان به طور همزمان مورد اظهار نظر قرار گیرد.
جمال ارونقی اظهارداشت: برای یك كالا به فرض سه مجوز قانونی نیاز است كه هریك از این مجوزها نیاز به نمونه برداری و كنترل های جداگانه از طرف دستگاه ها دارد كه متاسفانه چنین رویه ای سبب طولانی شدن پروسه انجام تشریفات گمركی می شود.
وی اظهار داشت: خوشبختانه در سایر كشورها بدین شكل نیست بلكه كنترل ها یا نمونه برداری از كالا به وسیله یك دستگاه صورت می گیرد.
معاون فنی و امور گمركی گمرك ایران اضافه كرد: امكان دارد سه دستگاه برای صدور مجوز قانونی اظهار نظر كنند اما نمونه برداری به وسیله یك دستگاه صورت می گیرد كه این رویه سبب تسهیل و تسریع فرآیندها خواهد شد.


منبع:

1398/09/21
20:03:51
5.0 / 5
1864
تگهای خبر: آینده , سازمان , كالا , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
ایزو وب
ISO Web