بودجه شكل گیری و توانمندسازی تعاونی ها 12 برابر شد

بودجه شكل گیری و توانمندسازی تعاونی ها 12 برابر شد

به گزارش ایزو وب معاون امور تعاون وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی از افزایش ۱۲ برابری بودجه شكل گیری و توانمندسازی تعاونیها امسال اطلاع داد و اظهار داشت: با عنایت سازمان برنامه و بودجه حساب جداگانه ای نزد خزانه برای بخش تعاون باز شده تا در جهت بند ۲۹ اصل ۴۴ سی درصد درآمدهای حاصل از واگذاریهای بخش دولتی به خصوصی برای توسعه بخش تعاون اختصاص پیدا كند.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، محمد كبیری هم زمان با هفته تعاون در نشستی اظهار نمود: نخستین مركز نوآوری تعاون شهریور ماه امسال در استان فارس راه اندازی شد؛ مدیریت این مراكز غیر دولتی است و با همكاری شتاب دهنده هایی كه مورد تایید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است سعی كردیم افزایش بهره وری و نفوذ دادن تكنولوژی در تعاونیها اتفاق بیفتد و به توسعه تعاونیهای دانش بنیان و نوبنیان منجر شود.
وی از افتتاح ۶۴۳ پروژه تعاونی با اشتغالزایی بیشتر از ۳۹ هزار نفر از طریق اندازی نخستین مركز نوآوری بخش تعاون اطلاع داد و اشاره كرد: ۳۰ درصد درآمدهای حاصل از واگذاری حدود ۱۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است و درصدد هستیم تا از روشهای دیگری كه می توان این پول را تهاتر كرد برای بخش تعاون اقدام نماییم.
‎معاون امور تعاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در ادامه به عرضه گزارشی از برنامه های هفته تعاون پرداخت و اظهار داشت: برنامه اصلی ما روز شنبه و در سالن تلاش با حضور معاون اول رئیس جمهوری برگزار گردید كه سه بخش داشت؛ بخش اول نمایشگاه، بخش دوم افتتاح همزمان ۶۴۳ پروژه و بخش سوم تقدیر از تعاونیهای برتر در سال ۱۳۹۸ بود.
‎وی افزود: مبحث مدنظر ما برای عرضه به مردم و مسؤلان این بود كه بخش تعاون در رویكرد جدید به توسعه شفافیت و نوآوری نیاز داشت كه در بخش اول گام مهم و بلندی را برداشتیم و سامانه جامع هوشمند بخش تعاون را راه اندازی كردیم كه محوریت آن اعمال نظارت و شفافیت در بخش تعاون است.

كبیری اضافه كرد: این سامانه در روزجهانی تعاون رونمایی گردید ولی نیازمند حمایت دستگاههای دیگر همچون سازمان ثبت هستیم. این سامانه می تواند با سامانه ثبت شركتها متصل شود و اگر مقرر است مشكلات تعاونیها حل شود كاری نماییم تعاونیها از یك درگاه مكاتبه و مطالبه كنند.
كاهش زمان ‎صدور مجوز تعاونی ها
به قول معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی، اگر این همكاری سرعت یابد تعاونیها به جای آن كه ۳۰ روز منتظر صدور مجوز باشند ظرف یك تا پنج روز می توانند تشكیل تعاونی بدهد.
‎وی افزود: دومین كار در بحث توسعه شفافیت افزایش ۱۲ برابری اهداف نظارت و حسابرسی بود كه نمایندگان مجلس زمینه آنرا در بودجه برای بخش تعاون فراهم كردند و گام دیگر سامانه شفافیت صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون بود كه تمام قراردادهای صندوق از بدو تاسیس تا كنون در منظر دید قرار گرفت.
‎كبیری تامین مالی برای پروژه های تعاونیها را دیگر اقدام انجام شده ذكر كرد و اظهار داشت: ما معتقدیم باید از روشهای جدید برای این منظور استفاده نمائیم و در این راستا طرحی را تدوین كردیم به نام طرح تامین مالی خرد تضمین شده كه گام خوبی برای ایده های نوآورانه جوانان و ای تی محور است. طرح ها در صندوق بارگذاری می شوند و در صورت تایید، مردم و فعالان اقتصادی روی آنها سرمایه گذاری می كنند و ما این سرمایه ها را تضمین می نماییم.

وی با اشاره به افتتاح ۶۴۳ طرح تعاونی در هفته تعاون با اشتغالزایی بیشتر از ۱۸ هزار نفر ۵۷ درصد طرح ها را تولیدی و ۲۲ درصد را مربوط به حوزه توزیع و مسكن دانست.
‎به گفته كبیری، استانهای اصفهان، خراسان رضوی و چهارمحال و بختیاری دارای بیشترین طرح ها و بیشترین سرمایه گذاری مربوط به استانهای قم، خراسان رضوی و اصفهان بوده است.
‎معاون امور تعاون وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی از طریق اندازی سامانه تعاون ماركت جهت خرید و فروش تعاونیها اطلاع داد و اظهار داشت: از راه این سامانه ۱۱۰۰ تعاونی شناسایی شده و محصولاتشان عرضه شده است.1398/06/11
18:51:59
5.0 / 5
2060
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
ایزو وب
ISO Web