جزئیات اصلاحات قانون بازار پایه از زبان مدیرعامل فرابورس

جزئیات اصلاحات قانون بازار پایه از زبان مدیرعامل فرابورس

به گزارش ایزو وب مدیرعامل فرابورس ایران در نشست خبری اصلاحات مقررات بازار پایه، از برنامه ریزی برای انجام چند اقدام مهم و اثرگذار در این بازار همچون اعطای مجوز به صندوق های سرمایه گذاری در سهام و مختلط برای فعالیت در بازار پایه و هم كاهش دامنه نوسان تابلوهای «ب» و «ج» به ۳ درصد از فردا تا زمان توقف تمامی نمادهای مورد معامله در این بازار طی هفته جاری اطلاع داد.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، امیر هامونی با اشاره به اینكه درصددیم با هماهنگی سازمان بورس به صندوق های سرمایه گذاری در سهام و مختلط برای فعالیت در بازار پایه مجوز بدهیم، اظهار داشت: صد در صد بازار پایه در دست سهامداران حقیقی است و با اعطای مجوز به این صندوق ها آنها می توانند بعنوان فعالان حقوقی و حرفه ای بازار سرمایه بخشی از پرتفوی خویش را تا سقف مشخصی به خرید سهام در بازار پایه اختصاص دهند، كه به بهبود شرایط این بازار هم كمك خواهد نمود.
هامونی همینطور در این جلسه خبری اعلام نمود كه از روز یكشنبه ۱۰ شهریورماه تا آخر هفته جاری و زمان توقف تمامی نمادهای بازار پایه، دامنه نوسان برای تابلوهای «ب» و «ج» ۳ درصد خواهد بود.

اصلاحات بازار پایه ۱۸ ماه پیش استارت خورد
مدیرعامل فرابورس ایران همینطور از امكان فعالیت بازارگردان ها در بازار پایه بر مبنای ظرفیت های دستورالعمل جدید با هدف ورود حرفه ای ها به این بازار و نقدشوندگی سهام اطلاع داد و اظهار داشت: اگر در سهمی بازارگردان بعنوان یك نهاد مالی كه از سازمان بورس دارای مجوز است، حضور داشته باشد، محدودیت دامنه نوسان یك، ۲ و ۳ درصد برای تابلوهای قرمز، نارنجی و قرمز برداشته خواهد شد به این مفهوم كه به بازارگردان اختیار عمل داده می شود كه قیمت آغازین روز معامله را تعیین كند و دامنه نوسان را تا دو برابر افزایش دهد به شرط آنكه از دامنه نوسان در بازارهای عادی بیشتر نباشد.
هامونی با اشاره به اینكه اصلاحات بازار پایه به ۱۸ ماه گذشته بازمی گردد، اضافه كرد: كارشناسان، فعالان بازار، ذی نفعان، هیات مدیره سازمان و فرابورس، كانون نهادهای سرمایه گذاری، كانون كارگزاران و كمیته تدوین مقررات همگی در تدوین مقررات جدید نقش داشتند و این دستورالعمل در بهمن ماه سال ۹۷ ابلاغ گردید كه شهریورماه ۹۸ شاهد اجرای این دستورالعمل با اصلاحات جدید هستیم.

چگونگی نمایش مظنه ها در تابلوهای جدید
مدیرعامل فرابورس ایران در مورد نحوه نمایش مظنه ها در بازار پایه هم اظهار داشت: طبق دستورالعمل بازار پایه قرار شد كه مظنه ها مخفی شود اما با اصلاحاتی كه در جهت تدریجی شدن قوانین جدید انجام شد، تمامی سفارش های خریدوفروش هم اكنون نمایش داده می شود.
وی با بیان اینكه اگر هر زمان دیگری هم غیر از شهریورماه مقررات جدید بازار پایه اجرایی می شد ممكن بود اعتراضاتی به زمان اعمال آن صورت گیرد، بیان كرد: بنا بود طبق گزارش مردادماه، ۱۱۲ شركت به تابلو زرد وارد شوند اما این تعداد به ۱۲۵ شركت رسیده است، ازاین رو وضعیت بازار در شرایط خوبی بوده و طبیعی است كه در زودترین زمان ممكن و در قالب ضرب الاجل ۱۰ روزه این قوانین وارد فاز اجرایی شود.

تدریجی بودن روش های انجام معاملات
مدیرعامل فرابورس ایران در بخش دیگری از این نشست خبری در پاسخ به این سؤال كه چرا قوانین بازار پایه به صورت تدریجی اجرا نشد، اظهار داشت: در مورد تدریجی بودن دو بحث مطرح شد؛ یكی اینكه در تابلوهای بازار پایه قوانین به صورت تدریجی اعمال شود و دیگر اینكه روش های انجام معامله را تدریجی نماییم. از آنجائیكه از ۱۸۲ نماد معاملاتی، ۱۴ نماد در بازار قرمز حضور داشتند كه حدود نیمی از آنها به علت ورشكستگی شركت ها، متوقف اند؛ از همین رو اجرای معاملات به ترتیب تابلوها علاوه بر اینكه عادلانه نبود، اهداف اصلاحات قوانین بازار پایه را محقق نمی كرد.
هامونی با اشاره به اینكه تصمیم بر آن شد كه روش های اجرای دستورالعمل به صورت تدریجی اعمال شود، در مورد نحوه نمایش مظنه ها توضیح داد: بحث پنهان بودن مظنه ها در دستورالعمل بازار پایه كه با استانداردهای جهانی هم مطابق است، به دنبال اصلاحاتی كه در جهت تدریجی شدن قوانین جدید انجام شد فعلا در دستور كار قرار نگرفت و تمامی سفارش های خریدوفروش هم اكنون نمایش داده می شود.

اختیارات هیات مدیره فرابورس در دستورالعمل جدید
ایشان در ادامه در مورد اختیاراتی كه در دستورالعمل بازار پایه به هیات مدیره فرابورس داده شده است، اظهار نمود: این اختیارات شامل تعیین حداقل حجم ورود به بازار، برگزاری آزمون برای ورود سهامداران نورسیده و... می شود كه با هدف تدریجی بودن، تصمیم گرفتیم فعلا اجرایی نكنیم.
هامونی ضمن مقایسه دامنه نوسان بین بورس های خارجی و بازار سهام ایران، اظهار داشت: در همه دنیا محدوده نوسان وجود دارد اما فرق بازار ما با بورس های دیگر در داینامیك و استاتیك بودن دامنه نوسان است. در بورس های خارجی هم نماد بعد از رسیدن به سقف دامنه، بسته شده و پس از چند دقیقه با مجوز و اطلاع رسانی ناظر، بازگشایی و بر مبنای دامنه نوسان جدید كشف قیمت خواهد شد.
وی اشاره كرد: یكی از اختیاراتی كه در دستورالعمل جدید برای هیات مدیره فرابورس دیده شده، امكان افزایش حداقل ارزش هر سفارش خرید معامله گران برخط به صورت تدریجی است كه فعلا از این اختیار استفاده نمی نماییم و كماكان سهامداران با همان حداقل های بازارهای اول و دوم می توانند در بازار پایه حضور داشته باشند.
مدیرعامل فرابورس ایران با اشاره به اینكه با عنایت به اختیارات نهاد ناظر كه در اصلاحات جدید مقررات بازار پایه در نظر گرفته شده، یك قدم به استانداردهای بین المللی نزدیك شده ایم، عنوان كرد: دامنه های نوسان سه، دو و یك درصدی در تابلوهای بازار پایه، پویا و داینامیك است و اگر در جریان بازار، گره معاملاتی بوجود آمد می توان در لحظه دامنه نوسان را به دو برابر افزایش داد كه این مورد به نقدشوندگی معاملات و كنترل صف های خریدوفروش منجر می شود.
او همینطور بعنوان نهاد ناظر به اهالی بازار اطمینان داد كه هیچ دغدغه ای برای دامنه نوسان نداشته باشند چونكه در اصلاحات جدید، افزایش تعداد حراج و افزایش دامنه نوسان ذیل اختیارات ناظر تعریف شده است و در ادامه خاطرنشان كرد: دامنه نوسان و سایر ریزساختارها تاثیری در ارزش ذاتی قیمت سهام شركت ها نخواهد داشت و از جانب دیگر سهم هایی كه باید اصلاح شوند بر مبنای روند بازار قیمتشان اصلاح می شود.

چرا شركت های ضعیف از بازار پایه حذف نمی شوند؟
هامونی در پاسخ به این سؤال كه چرا شركت های دارای عملكرد مالی ضعیف را منحل و از بازار حذف نمی كنید؟ اظهار داشت: فرابورس هیچگونه دخالتی در اعلام ورشكستگی تا انحلال شركت ها ندارد و اموری از این قبیل در زمره اختیارات مجمع شركت هاست. شركت هایی كه تصمیم به اعلام ورشكستگی می گیرند، از راه مجمع خود این فرایند را آغاز می كنند و بعد از اعلام به طلبكاران و قوه قضائیه، بررسی های لازم توسط كارشناسان این قوه در این خصوص انجام و در صورت تایید، حكم ورشكستگی صادر می شود. همینطور زمانی كه شركتی تصمیم به انحلال می گیرد، این هیات مدیره و مجمع شركت ها هستند كه بر مبنای قانون تجارت بایستی به آن رسیدگی كنند.
وی در تشریح تفاوت فرهنگی شركت های ایرانی و خارجی در زمینه ورشكستگی اظهار داشت: باید بپذیریم در كشور ما جو فرهنگی بگونه ای است كه شركت ها در مقابل اعلام ورشكستگی به شدت مقاومت می كنند و به هر شكل ممكن در هر شرایطی به فعالیت خود ادامه می دهند. حال آنكه لازم است سهامداران و شركت ها توجیه شوند كه نیاز نیست برای اعلام ورشكستگی یا انحلال نگران باشند؛ به هر صورت امكان دارد شركت با شرایط جدیدی مواجه شود كه امكان حضور یا رقابت در بازار را نداشته باشد و منطقا می تواند با خروج از این فعالیت اقتصادی و تسویه با سهامداران، به فعالیت اقتصادی دیگری روی بیاورد.
هامونی یكی از حلقه های گمشده كشور را صندوق های سرمایه گذاری خصوصی دانست و اضافه كرد: در صورت راه اندازی و پشتیبانی از این صندوق ها، آنها می توانند این توان را داشته باشند كه در مراحل مختلف زندگی یك شركت از تولد تا مرگ، حضور داشته باشند. این صندوق ها قادر خواهند بود شركت هایی كه به مشكل برخورده اند را خریداری و با بازسازی ساختار آنها، شركت را به چرخه اقتصادی و به تعبیری تابلو اصلی بازگردانند. برای مثال می توان از شركت های«ویتانا» و «بهپاك» نام برد كه از تابلو اصلی اخراج یا لغو پذیرش شدند اما توانستند با تجدید ساختار اقتصادی خود، مجدد به تابلوها بازگردند.
مدیرعامل فرابورس در پاسخ به این دغدغه كه قدرت مضاعف بازارگردان بر مبنای مقررات جدید چگونه است؟ توضیح داد: بر مبنای مقررات جدید این اختیار عمل به بازارگردان داده شده كه قیمت مدنظر خویش را در بازه نوسان روز تعیین كند. قاعدتا ما بعنوان ناظر نمی توانیم در كار بازارگردان دخالت نماییم و قیمت تعیینی او را دستكاری نماییم، اما از سوی دیگر چیزی كه برای ما اهمیت دارد و آنرا بررسی می نماییم، پارامترهایی نظیر دامنه مظنه یا حداقل حجم سفارش انباشته در دو طرف خریدوفروش است كه بسته به حرفه ای بودن و قدرت بازارگردان، بطور قطع ملزم به رعایت آن هاست.

ارتقای سلامت بازار هدف از اجرای قوانین جدید
هامونی در پاسخ به این انتقاد كه نهاد ناظر، رویكرد قیم مآبانه در مورد بازار اتخاذ می كند و اصولا فلسفه تغییر مقررات سابق چه بوده است، اظهار داشت: واقعیت این است كه بازار پایه بایستی به هر شكل ممكن، دوران گذار به شفافیت را سپری كند. این اتفاق هم صرفا از راه سازمان بورس و فرابورس اتفاق نخواهد افتاد چونكه نهاد ناظر تنها می تواند از راه اعمال مقررات، این مسیر را تسهیل كند و سایر اركان بازار هم برای عبور از این مرحله با هم همكاری كنند.
مدیرعامل فرابورس در تشریح دغدغه های قانون گذار توضیح داد: اصولا در مدلهای اقتصادی و مباحث مربوط به نظریه بازی ها، مبحث طراحی مكانیزم مورد بحث است. در طراحی مكانیزم، مهم ترین دغدغه قانون گذار این است كه چه قانونی اعمال نماید كه بتواند كج منشی (Moral Hazard) و كژگزینی (Adverse Selection) را حل كند. فلسفه وجودی یك نهاد ناظر هم اصولا همین است.
هامونی با اشاره به اینكه هدف نهایی ما از اجرای قوانین جدید، ارتقای سلامت بازار است، اظهار داشت: ما امروز بورسی داریم كه در مقایسه با خیلی از كشورها، مردمی تر است و بر مبنای آمارها ۱۲ میلیون سهام دار در آن حضور دارند كه از این میزان، حدود یك میلیون نفر هر روز معامله انجام می دهند و نمی توانیم این میزان سهام دار كه در بازار حضور دارند را فراموش نماییم. ضمن اینكه به صورت موازی هم مبحث افزایش سواد مالی را مدنظر قرار داده ایم و تلاش كرده ایم كه در سنین مختلف، آموزش مقتضی را داشته باشیم؛ اما در مجموع هدف ما از اجرای دستورالعمل جدید، ارتقای سلامت بازار بوده و ضمن پیگیری حقوقی كانال هایی كه از این سرمایه اجتماعی سوءاستفاده می كنند، كماكان خویش را موظف می دانیم كه در حد اختیارات نهاد ناظر، در راه ارتقای سلامت بازار گام برداریم.

سهامداران آگاهانه معامله كنند
هامونی در پاسخ به اینكه آیا بخش عمده دست های پشت پرده موج مخالفت ها با قوانین تازه، از جانب سهامداران حقیقی هدایت می شود، یا خیر؟ پاسخ داد: بار دیگر باید به بحث سفارش به سهامداران بازگردم. ما قبل از این شاهد فعالیت كمپینی بودیم كه سفارش می كرد مردم سهام عرضه اولیه نخرند. ما این كمپین را بررسی كردیم و سرانجام به چند ادمین كانال تلگرامی رسیدیم كه خودشان می خواستند عرضه اولیه بخرند.
وی با تاكید بر اینكه این تجربه باید مورد توجه تمام سهامداران قرار بگیرد، افزود: صاحب كانالی كه فعالیت غیرقانونی و سیگنال فروشی می كند، امكان دارد سود اندكی نصیب سهامدار كند، اما در این هیجانات سود هنگفتی به جیب می زند. تصور كنید من بعنوان صاحب كانالی می خواهم بازار را گرفتار التهاب و جو منفی كنم كه همه سرگرم آن شوند و در نتیجه این التهاب سهم خویش را بفروشند، من هم با قیمت پایین سهم ها را بخرم. این اتفاق بارها افتاده است. بنابراین به تمام سهامداران تاكید می كنم، آگاهانه معامله كنند.

وظیفه ما ترویج آرامش و منطق در بازار است نه التهاب آفرینی
مدیرعامل فرابورس با اشاره به اینكه ما بعنوان ناظر، فلسفه وجودی مان این است كه در این شرایط از التهاب و حرارت بازار بكاهیم و آرامش و منطق را در بازار ترویج نماییم، اظهار نمود: فرابورس حتی اگر بخواهد نگاه منفعت طلبانه در بازار داشته باشد باید به دنبال افزایش حجم و ارزش معاملات و نه آسیب زدن به سهامداران و اعتماد عمومی باشد.
مدیرعامل فرابورس در ادامه اضافه كرد: برخی به ما می گویند چرا نمادها را پس از اعلام این قوانین نبستید؛ اما مسئله این است كه ما هر قانونی را كه در نظر بگیریم، باید از چند روز كاری قبل آنرا اعلام نماییم و بازه زمانی ای را مشخص نماییم تا نماد بسته شود، در این صورت سهامداران می توانند با عنایت به آن چارچوب كاری خویش را تنظیم كنند.
وی همینطور در مورد تلاش برخی ناشران بازار پایه برای ارتقا به بازارهای بالاتر و اقدامات فرابورس در این زمینه اظهار داشت: ما تلاش می نماییم شركت ها را ترغیب نماییم به تابلوهای بالاتر ارتقا پیدا كنند. اگر شركت ها خودشان را با استانداردهای بالاتر تطبیق بدهند، بطور قطع به صورت خودكار به تابلوهای بالاتر منتقل می شوند. در این میان اگر بخواهند از بازار پایه به تابلوهای پذیرشی فرابورس همچون بازارهای اول و دوم منتقل شوند، هیات پذیرش با كمك جلسات فوق العاده، شركت های بازار پایه را در این ترافیك منتظر نگه نمی دارد.
مدیرعامل فرابورس در پاسخ به پرسشی درباره احتمال ابطال معاملات روز چهارشنبه و شنبه هم اظهار داشت: ما هر روز تنها نیم ساعت فرصت داریم بررسی های لازم را صورت بدهیم، روز چهارشنبه هم همین زمان را در اختیار داشتیم و تصمیم لازم را هم گرفتیم. ازاین رو ابطال معاملات چهارشنبه ابدا ممكن نیست. درباره امروز هم اگر به این نتیجه برسیم كه باید كل معاملات بازار را تایید نكنیم در بازه زمانی مقتضی اعلام می نماییم.
امیر هامونی درباره هیاهوی اخیر برخی كانال های تلگرامی هم خاطرنشان كرد كه تمامی این حواشی را دنبال و انتقادها و سوالات را با دقت بررسی نموده است و هر زمان كه لازم باشد، آماده پاسخگویی به سوالات مردم است.1398/06/09
21:01:30
5.0 / 5
1854
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
ایزو وب
ISO Web