چه كسانی از جنگ تجاری ترامپ ضرر كردند؟

چه كسانی از جنگ تجاری ترامپ ضرر كردند؟

ایزو وب: شركت های آمریكایی در همه حوزه ها از تراشه های كامپیوتر گرفته تا تراكتور اعلام نموده اند كه كسب و كار آنها از جنگ های تجاری دونالد ترامپ همچون جنگ تجاری با پكن و تعرفه ها روی واردات جهانی فولاد متأثر شده است.به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، حتی برای بعضی از برندگان احتمالی مانند شركت های فولادسازی مزایای تعرفه های رئیس جمهور آمریكا هنوز بطور كامل واضح نیست.

دونالد ترامپ یكشنبه هفته جاری اعلام نمود تعرفه ها روی واردات كالاهای چینی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار را از ۱۰ تا ۲۵ درصد افزایش خواهد داد و فشار روی پكن برای رسیدن به یك توافق تجاری را تشدید كرد.

فناوری

شركت اپل پیش بینی خود از میزان فروش در سه ماهه اول امسال را كمتر كرد و این اتفاق را ناشی از افت فروش آیفون در چین خواند كه ابهام پیرامون روابط تجاری آمریكا و چین به اقتصاد آن لطمه زده است. اپل اواخر ماه گذشته قیمت های فروش را كم كرد و اپل با اشاره به دورنمای بهبودیافته جنگ تجاری، دورنمای مالی قوی تری را پیش بینی نمود.

شركت تراشه سازی اینتل باز پیش بینی درآمد خود در سال ۲۰۱۹ را به اشاره به كندی تقاضا در چین كم كرد.

خودروها

شركت فیات كرایسلر اتوموبیل هزینه های بالاتر كالا را به سبب تعرفه های بالا پیش بینی كرده كه ۷۵۰ میلیون یورو در سال هزینه خواهد داشت.

شركت جنرال موتورز باز یك میلیارد دلار هزینه بیشتر در سال به سبب تعرفه ها و مواد خام را پیش بینی كرده است. قیمت های فولاد و آلومینیوم كاهش پیدا كرده اما قیمت سایر كالاها مانند پالادیم افزایش داشته است.

فورد موتور باز اعلام نموده از بابت تعرفه ها در سال ۲۰۱۸ حدود ۷۵۰ میلیون دلار هزینه متحمل شده است. حجم كمتر فروش و هزینه های فزاینده كالا شامل اثرات مربوط به تعرفه ها ۵۰۰ میلیون دلار در سه ماهه اول به هزینه های این شركت افزود.

هارلی دیویدسون

شركت موتورسیكلت سازی هارلی دیویدسون اعلام نمود هزینه های مربوط به تعرفه های اتحادیه اروپا و چین ۲۳.۷ میلیون دلار در سال ۲۰۱۸ بوده و انتظار می رود در سال ۲۰۱۹ بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیون دلار باشد.

تجهیزات سنگین

شركت كاترپیلار اعلام نموده كه اگر استثنایی وجود نداشته باشد، تعرفه ها برای این شركت ۲۵۰ تا ۳۵۰ میلیون دلار هزینه در سال ۲۰۱۹ بر جای خواهد گذاشت.

شركت تولیدكننده Deere&Co در فوریه اعلام نمود انتظار دارد تعرفه های آمریكا روی واردات كالاهای چینی ۱۰۰ میلیون دلار هزینه برای این شركت در سال ۲۰۱۹ داشته باشد.

كشاورزی

سود عملیاتی شركت بازرگانی كالای "آرچر دانیلز میدلند كو" در سه ماهه چهارم امسال به سبب جنگ تجاری آمریكا و چین و لطمه دیدن كسب و كار غلات این شركت ۳۰ درصد كم شد و به ۱۸۳ میلیون دلار رسید.

شركت Bunge باز ۱۲۵ میلیون دلار ضرر را در اوت گزارش كرد كه به سبب خسارت ناشی از معاملات سویا به سبب انتظار نادرست از اختتام جنگ تجاری بود. سود شركت Bunge در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۸ كه آتش بس موقت آمریكا با چین موجب ریزش قیمت سویا شد و ارزش ذخایر سویای برزیلی این شركت را ۱۲۵ میلیون دلار كم كرد، افت كرد.

شركت بازرگانی كالای كارگیل در مارس اعلام نمود تنش های تجاری آمریكا و چین و سایر اختلالات عرضه روی درآمد این شركت تأثیر نامطلوبی می گذارد و آنرا كمتر می كند.

فولاد

شركت نوكور كورپ كه تولیدكننده شماره یك فولاد آمریكا است، از تعرفه های آمریكا سود برده و درآمد و فروش بالایی برای سال ۲۰۱۸ گزارش كرد. اما این شركت ماه گذشته پیش بینی نمود سود سه ماهه اول كمتر از برآوردهای وال استریت خواهد بود برای اینكه میانگین فروش ورق های فولاد كمتر شده و ارسال به مشتریان در بخش ساخت و ساز تأخیر وجود داشته است. تعرفه هایی كه دولت ترامپ روی واردات فولاد به خصوص از چین وضع كرد، تولید داخلی را افزایش داد و به افت قیمت ها منجر گردید.

صادرات گوشت

شركت جی بی اس كه بزرگترین شركت فروش گوشت در جهان است توانست از تنش ها میان واشنگتن و پكن بهره برداری كرده و صادرات گوشت به چین را افزایش دهد. سهم این شركت از صادرات به چین سال قبل بیشتر از ۲۴ درصد در مقایسه با كمتر از ۲۱ درصد در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ افزایش پیدا كرد.

شركت بازرگانی كالای لوئیس دریفوس باز اعلام نمود فرصت های تجاری ناشی از تشدید تنش ها میان واشنگتن و پكن، كسب و كار سویای این شركت را در سال ۲۰۱۸ رونق بخشید. این شركت حجم بالایی سویا از برزیل صادر كرد و سودش را نسبت به سال پیش ۱۲ درصد افزایش داد.

منبع:

1398/02/17
13:49:02
5.0 / 5
1600
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
ایزو وب
ISO Web