یك مقام مسئول توضیح داد

ماجرای تماسهای مشكوك با خانواده شهدای سانچی چیست؟

ماجرای تماسهای مشكوك با خانواده شهدای سانچی چیست؟

ایزو وب: یك مقام مسئول اظهار داشت: با این حجم از شایعاتی كه درباب سانحه سانچی به وجود آمده بود، پرداختن به موضوعاتی از قبیل گروگانگیری باز باید با لحاظ كردن ابعاد فنی و استناد به شواهد موجود بررسی شود.به گزارش ایزو وب به نقل از وزارت نفت، علیرضا نوذری امینی در توضیح مساله تماسهای مشكوك با گروهی از خانواده شهدای سانچی و ادعای زنده بودن و گروگان گرفته شدن خدمه كشتی، گفت: اولا هدف گروگانگیری چه چیزی می تواند باشد؟ دوم اینكه چرا پس از گذشت یك سال از سانحه هیچ خبر و نشانه و علائمی از گروگانگیران وجود ندارد و هیچ درخواستی عنوان نشده است؟ سوم اینكه مطابق بررسی های دقیق اطلاعات جعبه سیاه سانچی، جعبه سیاه كشتی كریستال و حتی جعبه های سیاه كشتی های اطراف سانحه و جستجوی وسیع محل سانحه تا ابعاد وسیع هیچ نشانه ای از خروج خدمه كشتی وجود ندارد، پس چگونه امكان دارد این خدمه به گروگان گرفته شده باشند؟ نكته چهارم این است كه چرا بیشتر خانواده ها كه با سوژه شهادت عزیزانشان كنار آمده اند این ادعاها را مطرح نمی كنند و هیچ تماسی با آنها گرفته نمی گردد و این مساله فقط از طرف چند خانواده مطرح می شود؟
رئیس امور بیمه و دعاوی شركت ملی نفتكش ایران در عین حال بررسی موضوعات گروگانگیری و ابعاد امنیتی و پلیسی این مساله را به نمایش نظرات كارشناسی مراجع ذی صلاح امنیتی و انتظامی موكول كرد و اظهار داشت: طبیعی است كه با این حجم از شایعاتی كه درباب سانحه سانچی به وجود آمده بود، پرداختن به موضوعاتی از قبیل گروگانگیری باز باید با لحاظ كردن مسائل و ابعاد فنی و كارشناسی و استناد به شواهد موجود سانحه بررسی شود و اظهار نظر در این خصوص با عنایت به مستنداتی كه از روزهای وقوع سانحه و ۸ روز سوختن كشتی در دمای ۹۰۰ درجه ای وجود دارد، انجام پذیرد.
وی درباب برگزاری جلسات كارشناسی و توجیهی برای خانواده های سانچی هم افزود: ما از روزهای اول سانحه تا كنون مرتبا جلسات كارشناسی و اطلاع رسانی در زمینه پاسخ به سوالات خانواده ها را در دستور كار داشته و داریم. بیشتر خانوادها با عنایت به توضیحات موجود و نمایش نتایج به دست آمده از تحقیقات، در این زمینه قانع شدند و فقط چند خانواده حاضر به پذیرش شهادت عزیزانشان نشدند.
نوذری افزود: آخرین جلسه ای كه داشتیم همین دو ماه پیش بود كه در آن همه ارگان ها، نهادها، افراد، تیمها، كارشناسان و مسئولین حاضر در سانحه سانچی و روزهای وقوع و غرق شدن سانچی را گرد هم آوردیم و نشست جامعی در این زمینه برگزار كردیم. ما برای این نشست هیچ سقف زمانی قائل نشدیم و طی این جلسه ۱۰ ساعته به همه سوالات و ابهامات خانواده ها پاسخ گفته شد. در این نشست صوت جعبه سیاه سانچی باز به درخواست خود خانواده ها پخش گردید.
نوذری در عین حال اعلام نمود: با وجود دعوت گسترده و برگزاری این جلسه كارشناسی به صورت جامع، این چند خانواده كه ادعای گروگان گرفته شدن خدمه سانچی را دارند حاضر به حضور در این جلسه و دریافت پاسخ سوالات و ابهامات خود نشدند.
رئیس امور بیمه و دعاوی شركت ملی نفتكش درباب سوژه غواصی و تفحص پیكر شهدا باز اشاره كرد: ما از همان ساعات اولیه وقوع این سانحه، به تمام شركت های معتبر دنیا اعلام كردیم كه هر شركتی كه میتواند بحث غواصی و تفحص را انجام دهد ما بدون هیچ محدودیتی در هزینه با آنها قرارداد خواهیم بست. با مجرب ترین تیم های داخلی و بین المللی قرارداد بستیم و كارشناسان سابق شركت اسمیت بعنوان بهترین شركت امداد و نجات دریایی دنیا را به استخدام خود در آوردیم.
نوذری اضافه كرد: تیم های غواصی و عملیات زیر آبی بیشتر از ۵۰ روز در محل سانحه به انجام عملیات غواصی و ارسال ربات زیر آبی به منظور تصویربرداری از لاشه كشتی و بررسی ابعاد مختلف مربوط به انجام عملیات تفحص شهدا، برش زدن كشتی، ورود به كشتی و... پرداختند.
وی اشاره كرد: در نامه مكتوبی كه از طرف هانس وان رویج و جیكوب هاگن دراپ اعضای سابق تیم عملیات شركت اسمیت به شركت ملی نفتكش ارسال شده است، سپس بررسی همه جانبه و انجام مطالعات تخصصی اعلام شده است كه امكان انجام عملیات تفحص و یا بالا كشیدن لاشه كشتی سانچی وجود ندارد.
نوذری درانتها اشاره كرد: تیم های مجرب كارشناسی داخلی و بین المللی به ما اعلام نمودند كه طبق بررسی كلیه تصاویر دریافتی و با لحاظ تمام شرایط و جوانب حادثه و مدت ۸ روزی كه سانچی در آتش با درجه حرارت بیشتر از ۹۰۰ درجه سانتیگراد سوخت و ذوب شدن آن بر اثر حرارت و فشار ناشی از غرق شدن، نمی توان به یافتن نشانه ای از پیكر شهدا امیدوار بود. به عبارت دیگر در شرایط فعلی این كشتی، احتمال موفقیت در یافتن نشانه ای پیكر شهدای سانچی غیرممكن است.

1397/11/09
18:28:55
5.0 / 5
1954
تگهای خبر: تخصص , شركت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
ایزو وب
ISO Web