مدیركل حفاظت محیط زیست لرستان مطرح كرد؛

بروز مشكلات خاك در ۹۰ درصد زمین های زراعی كشور

بروز مشكلات خاك در ۹۰ درصد زمین های زراعی كشور

ایزو وب: مدیركل حفاظت محیط زیست لرستان اظهار داشت: كشور ایران دارای 18.5 میلیون هكتار زمین زراعی است كه بیشتر از ۹۰ درصد آنها با مشكلات مربوط به خاك روبرو بوده كه فرسایش خاك همچون این موارد است.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، مهرداد فتحی بیرانوند در گردهمایی مروجین درس انسان و محیط لرستان كه در سالن همایش جهادكشاورزی برگزار شد، خواهان توجه دستگاه های آموزشی به مقوله محیط زیست شد و اظهاركرد: آموزش نسل جوان و فرهنگ سازی مهم ترین راه مقابله با بحران های زیست محیطی فرسایش خاك است. یكی از بحران های امروز بشر، بحث خاك بوده و بعضی از كارشناسان معتقدند این بحران از بحث آب باز برای كره زمین حیاتی تر است. بیان چالش ها و فرسایش خاك در كلاس های درس كمك بزرگی در جهت انتقال پیام ها و آگاه سازی جامعه دارد.

وی با بیان این كه آگاهی نداشتن مردم و ارتباط بین مسئولان از معضلات جدی حوزه خاك است، اضافه كرد: برای تشكیل یك لایه خاك، زمانی بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ سال طول می كشد و این در شرایطی است كه این زمان در كشور ایران بیشتر از یك هزار سال بوده و علاوه بر آن شاهد فرسایش خاك بیش از اندازه در كشور هستیم.

متوسط فرسایش خاك در ایران 16 تا 17 تن در هكتار است
دكتر عبدالرضا بازدار، رئیس سازمان جهاد كشاورزی لرستان باز اظهار داشت: متوسط فرسایش خاك در ایران 16 تا 17 تن در هكتار است و در استان باز نزدیك به همین آمار است.

وی بیان كرد: خاك اهمیت فراوانی در برنامه غذایی داشته و امروز همایشی برای تبیین آن برگزار شده كه از معلمین و سایر عوامل موثر در امتداد هم ‎ اندیشی دعوت به عمل آمده است. یكی از بخش ‎ هایی كه می تواند به اهمیت خاك و آینده آن بپردازد و آموزش های لازم را در این رابطه بدهد سازمان آموزش و پرورش است. امیدواریم با پرداختن بیشتر در این حوزه به خاك بتوانیم در حفاظت از خاك موثرتر اقدام نماییم.

این مسئول اشاره كرد: لرستان اقلیم مناسبی دارد و جز استان ‎ های با كیفیت خاك مناسب نسبت به سایر نقاط است.
جامعه در ارتباط با مسائل خاك حساسیت‎ ندارد
دكتر عبدالله موموندی، مدیر هماهنگی ترویج سازمان جهاد كشاورزی لرستان با اشاره به اینكه در ارتباط با خاك هنوز حساسیت ‎ ها به وجود نیامده است، اظهار نمود: هفته خاك از دوازدهم آذر، شروع و تا هجدهم این ماه ادامه دارد كه طی آن كمیته ای در امتداد اجرای برنامه های گرامی داشت آن طراحی میگردد. در این كمیته مخاطبان مختلفی را درنظر گرفته ایم و از تصمیمگیران در سطوح حاكمیتی تا دانش ‎ آموزان و عامه مردم حضور دارند و اهمیت خاك مورد بررسی قرار میگیرد.

مدیر هماهنگی ترویج سازمان جهاد كشاورزی لرستان از برگزاری برنامه آموزشی ویژه روز خاك در 68 مدرسه روستایی و شهری استان آگاهی داد و اظهار داشت: در این برنامه درباره خاك و مسائل مربوط به آن بحث شد كه امروز باز برای مدرسین درس انسان و محیط زیست این همایش برگزار گردید. هدف كلی این برنامه ‎ ها آگاهی بخشی در ارتباط با خاك و جایگاه آن است.: یكی از اشكالات جامعه جهل نسبت به خاك و جایگاه آن است؛ ما در مورد آب توانسته ایم كه جامعه را روی اهمیت آن حساس نماییم اما در ارتباط با خاك این حساسیت ‎ ها هنوز به وجود نیامده است.
بیش از 50 درصد خاك‎های كشور جوان هستند
عبدالرضا بازدار، رئیس سازمان جهاد كشاورزی لرستان باز با اشاره به اینكه بیشتر از 50 درصد خاك‎های كشور جوان هستند، تصریح كرد: خاك با عنایت به تعریف كلی آن تحت واكنش‎های فیزیكی و شیمیایی، طی زمان‎های طولانی و تحت شرایط خاصی از سنگ بستر تولید می‎شود. زمان تشكیل خاك باید عوامل متعددی در كنار هم قرار گیرد؛ خاك كشاورزی تركیب كاملا پیچیده‎ای دارد و در ابتدا روی بستر سنگ، تخریب فیزیكی صورت گرفته و سپس فعالیت‎های شیمیایی و بیولوژیكی روی می‎دهد.

رئیس سازمان جهاد كشاورزی لرستان اشاره كرد: در گذشته برای خاك افق‎هایی تعریف شده كه هم‎اكنون مورد تاكید قرار گرفته‎اند. كشور ما آب و هوایی خشك دارد و بیشتر از 75 درصد آن در اقلیم خشك و نیمه خشك واقع شده است. اگر خاكی می‎خواهد تشكیل گردد باید رطوبت كافی وجود داشته باشد كه متاسفانه در كشورمان به سبب خشكی، تشكیل نمی‎شود.

رئیس سازمان جهاد كشاورزی لرستان تصریح كرد: خاك‎های تكامل‎نیافته یا جوان، افق مشخصی ندارند چراكه هنوز شرایط كاملی برای تشكیل نداشته و مستعد تخریب هستند. بارندگی و وجود رطوبت كافی برای تشكیل خاك نیاز است و چندین سال برای به وجود آمدن آن طول می‎شود.در ایران به سبب خشكی هوا این پروسه طولانی‎تر است.

1397/09/17
20:23:35
5.0 / 5
1692
تگهای خبر: آینده , تولید , سازمان , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web