نیمی از سدهای بزرگ كشور كمتر از ۴۰ درصد آب ذخیره شده دارند

نیمی از سدهای بزرگ كشور كمتر از ۴۰ درصد آب ذخیره شده دارند

ایزو وب: در حالی به روزهای پایانی سال آبی جاری نزدیك شده ایم كه از میان ۱۷۷ سد بزرگ موجود در شش حوضه آبریز اصلی كشور ۹۰ سد بزرگ همچون سدهای زاینده رود، شهیدرجایی، ساوه، كوثر و ملاصدرا كمتر از ۴۰ درصد آب ذخیره شده دارند.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، كاهش بی سابقه بارش ها در پاییز و زمستان سال قبل و به دنبال آن افت روان آب ها سبب شده است تا به رغم رشد ۱۲ درصدی بارش ها در فصل بهار امسال، حجم ذخیره آب سدهای موجود در شش حوضه آبریز دریای خزر، خلیج فارس، دریاچه ارومیه، فلات مركزی، هامون و سرخس به ۲۱.۲۹ میلیارد مترمكعب برسد كه در مقایسه با سال قبل آب موجود در مخازن سدهای كشور كاهش ۱۵ درصدی پیدا كرده است.
ورودی و خروجی آب از سدها هم متاثر از افت نزولات جوی با كاهش های محسوسی رو به رو شده اند به صورتی كه ورودی به این سازه های آبی ۳۳ درصد و خروجی از آن ها هم نسبت به سال قبل ۲۷ درصد افت داشته است و هم اكنون به صورت میانگین ۴۳ مخازن سدهای یاد شده دارای منابع آبی است.
در حالی به روزهای پایانی سال آبی جاری نزدیك شده ایم كه با افت ورودی به مخازن سدها در فصل تابستان ذخیره این سازه های آبی هم قبل از شروع فصل بارندگی ها روبه كاهش است به صورتی كه از میان ۱۷۷ سد بزرگ موجود در این شش حوضه آبریز ۹۰ سد بزرگ كشور همچون سدهای زاینده رود، شهیدرجایی، ساوه، كوثر و ملاصدرا كمتر از ۴۰ درصد آب ذخیره شده دارند.
كاهش ارتفاع و ذخیره آب سدهای دارای نیروگاه برقابی سبب شده تا این مراكز در تابستان امسال هم با كاهش تولید انرژی روبه رو شوند به صورتی كه انرژی تولیدی ۵۳ نیروگاه برق آبی كشور از ابتدای امسال تا دوم شهریورماه به پنج هزار و ۴۰۳ گیگاوات ساعت برسد كه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۴۳.۷ درصد كاهش داشته است.
هم اكنون حجم ذخیره كنونی آب در سدهای پنجگانه استان تهران (لار، طالقان، امیركبیر، لتیان و ماملو) به ۶۹۹ میلیون مترمكعب رسیده است و در شرایط فعلی ۶۳ درصد مخازن این سدها خالی است.
بررسی این اعداد و ارقام حكایت از آن دارد كه كاهش بی سابقه بارش ها در سال قبل سبب شده تا حجم مخازن سدهای پنجگانه استان تهران نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۵ درصد كاهش داشته باشد و ورودی آب به سدهای پنجگانه استان با یك میلیارد و ۱۴۲ میلیون مترمكعب افت ۳۳ درصدی را تجربه كنند.1397/06/11
13:00:39
5.0 / 5
2456
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
ایزو وب
ISO Web