عربستان منكر توقف عرضه سهام آرامكو شد

عربستان منكر توقف عرضه سهام آرامكو شد

ایزو وب: عربستان سعودی اخبار منتشره در خصوص اینكه برنامه فروش سهام غول نفتی آرامكو در بورس متوقف شده است را تكذیب نمود.به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، رویترز پیش تر گزارش كرده بود كه گروهی از مشاوران مالی طرح فروش ۵ درصد از سهام آرامكو را رها كرده اند. این خبرگزاری به نقل از یك منبع مطلع نوشته بود تصمیم مذكور مدتی قبل گرفته شد، اما اعلام نشده بود.

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی اعلام نمود دولت به برنامه عرضه اولیه سهام آرامكو كه گفته می گردد بزرگترین عرضه اولیه عمومی یك شركت در جهان خواهد بود، ادامه می دهد.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در جهت برنامه اصلاحات اقتصادی خود و تهیه نقدینگی برای كاهش كسری بودجه هنگفت كشور، فروش سهام آرامكو را اولین بار در اوایل سال ۲۰۱۶ پیشنهاد كرد.

وی در آن زمان پیش بینی كرده بود ارزش آرامكو حدود ۲ تریلیون دلار خواهد بود. تحت این برنامه، قرار بود سهام آرامكو در بازار سهام ریاض و یكی از مراكز مالی بین المللی بزرگ جهان ارائه شود.

رویترز پیش تر گزارش كرده بود با چهار منبع صنعتی آگاه درباره مسكوت شدن این طرح صحبت كرده است و مشاوران مالی كه روی عرضه سهام آرامكو كار می كردند اكنون روی خرید یك سهم استراتژیك در شركت پتروشیمی سعودی سابیك متمركز شده اند.

در اواخر سال ۲۰۱۷ شایعاتی پیچید كه عرضه عمومی سهام آرامكو امكان دارد لغو شود و در عوض سهام آرامكو به صورت خصوصی به صندوق های سرمایه گذاری بزرگ جهان و سرمایه گذاران موسسه ای فروخته شود.

بر اساس گزارش شبكه بی بی سی، آرامكوی عربستان بزرگترین شركت نفت و گاز جهان است كه طبق برآورد مجله فوربس، روزانه یك میلیارد دلار درآمد دارد.

بازارهای لندن، هنگ كنگ و نیویورك برای میزبانی عرضه سهام آرامكو به شدت در رقابت بوده اند.
1397/06/01
13:20:44
5.0 / 5
1617
تگهای خبر: بازار , بورس , سهام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
ایزو وب
ISO Web