افزایش غیرقانونی قیمت برنج های خارجی باوجود نیم میلیارد ارز دولتی

افزایش غیرقانونی قیمت برنج های خارجی باوجود نیم میلیارد ارز دولتی

ایزو وب: در حالی قیمت برنج وارداتی بر مبنای آمارهای رسمی انتشار یافته بیش از ۴۴ درصد نسبت به سال قبل افزایش قیمت را تجربه كرده است كه این محصول بیش از ۵۰۲ میلیون یورو ارز دولتی از ۲۱ فروردین ماه دریافت كرده و به قول مدیركل تنظیم بازار وزارت جهاد كشاورزی این افزایش قیمت غیرقانونی بوده و دستگاه های نظارتی باید ورود كنند.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، بر اساس لیست اعلام شده از جانب بانك مركزی كه به دستور رئیس جمهور بامداد امروز منتشر شد، ۱۰۴ شركت از ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی برای واردات برنج سفید بهره برده اند كه مجموع ارز تخصیص یافته به آنها به ۵۰۲ میلیون و ۹۵۷ هزار و ۶۶۰ یورو می رسد. در این میان ۹۱۳ هزار و ۴۷۳ یورو از سامانه نیما تامین شده و مابقی آن كه عددی معادل ۵۰۲ میلیون و ۴۴ هزار و ۱۸۷ یورو است، با استفاده از بانك برای واردكنندگان تامین شده است.

این در حالی است كه بر مبنای آخرین آمار انتشار یافته از جانب بانك مركزی از متوسط قیمت خرده فروشی بعضی از مواد خوراكی در سطح شهر تهران در هفته منتهی به اول تیرماه امسال هر كیلوگرم برنج وارداتی غیرتایلندی ۷۸۱۲ تومان قیمت داشته كه نسبت به هفته مشابه سال قبل ۴۴.۱ درصد افزایش قیمت را تجربه كرده است.

این افزایش قیمت در حالی اتفاق افتاده كه مسعود بصیری - مدیركل تنظیم بازار وزارت جهاد كشاورزی - در این باره به ایسنا اظهار داشت: برنج جزو كالاهای گروه یك بوده كه هر گونه تغییر قیمت در آن باید با مصوبه ستاد تنظیم بازار باشد اما تابحال هیچ مصوبه ای برای افزایش قیمت این محصول استراتژیك در ستاد تنظیم بازار ابلاغ نشده و هر گونه افزایش قیمت برنج غیرقانونی است.

بصیری اضافه كرد: كالاهای گروه یك باید حتما مصوبه ستاد تنظیم بازار را برای افزایش قیمت داشته باشند و اگر خلاف آن اتفاق بیفتد؛ دستگاه های نظارتی باید ورود كرده و با متخلفان برخورد كنند.
1397/04/10
14:04:40
5.0 / 5
1706
تگهای خبر: بانك , قیمت , كالا , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
ایزو وب
ISO Web