یادداشت رسیده به مهر؛

آیا سفر خارجی بیش از یكبار در سال، قاچاق ارز محسوب می شود؟

آیا سفر خارجی بیش از یكبار در سال، قاچاق ارز محسوب می شود؟

ایزو وب: اگر فردی یكبار مسافرت خود در یكسال را انجام داده و ارز مسافرتی خودرا هم دریافت نموده است و اینك به هر دلیلی می خواهد برای بار دوم در همان سال به خارج از كشور برود، باید ارز را از كجا بخرد؟به گزارش ایزو وب به نقل از مهر، علیرضا حائری، كارشناس ارشد مسائل اقتصادی در یادداشتی با اشاره به به اینكه بانك مركزی تعداد سفرهای خارجی را در سال تنها یك بار تامین ارز می كند، اظهار داشت: حال سوال اینجا است كه آیا سفرخارجی بیش از یكبار در سال، قاچاق ارز محسوب می شود؟
به دنبال اوج گیری قیمت ارزهای خارجی در بازار ایران و تلاش دولتمردان اقتصادی دولت جهت مهار این پدیده و ساماندهی و مدیریت بازار ارز، بخشنامه ها و مصوبات متعددی از جانب هیات دولت و بانك مركزی صادر و به دستگاه های مربوطه جهت اجرا ابلاغ گردیده است كه حوزه های مختلفی را كه نیاز به استفاده از ارز در آن احساس میگردد را شامل شده و تلاش شده مشكلات آن بخش را حل و فصل نمایند.
یكی از این بخشها كه مصرف كننده ارز میباشد، حوزه گردشگری خارجی، سفرهای تجاری ویا سایر سفرهای ضروری خارجی مردم میباشد كه از نگاه مسئولین مربوطه دور نمانده است. به همین منظور در بند ۱ اطلاعیه شماره ۲ یكسان سازی نرخ ارز و با هدف تامین ارز مسافری امده است كه: ارز مسافری برای یك بار سفر در سال به میزان ۱۰۰۰ یورو یا معادل آن به سایرارزها به مسافران در مرزهای خروجی هوایی پرداخت می گردد و الی آخر...
بر مبنای این اطلاعیه هر ایرانی میتواند برای یك بار در سال، از ۱۰۰۰ یورو ارز دولتی با نرخ ۴۲۰۰ تومان استفاده نماید و به ترتیبی كه بانك مركزی مقرر نموده است نسبت به تهیه آن اقدام به عمل آورد كه طرح خیلی خوب و كاربردی میباشد. در اینجا به كافی بودن و یا ناكافی بودن این مبلغ، ورودی نخواهیم داشت.
اما سوال اینجاست كه فرض نماییم فردی یكبار مسافرت خود در یكسال را انجام داده و ارز مسافرتی خودرا هم دریافت نموده است و اینك به هر دلیلی می خواهد برای بار دوم و یا بیشتر در همان سال به سفر خارج از كشور برود، اتفاقی كه برای مامورین و مسئولین كشور و همینطور فعالان اقتصادی كشور به دفعات در طول یكسال می افتد. این شخص باید ارز مورد نیاز مسافرت خودرا از كجا تامین نماید؟ در این میان سیستم بانكی كه فقط یكبار در هر سال ارز مسافرتی می دهد.
همچنین طبق بخشنامه بانك مركزی، صرافی ها هم كه مجاز به خرید و فروش ارز و معامله ارز بصورت اسكناس با مردم نیست. ضمن اینكه خرید ارز از بازار آزاد هم كه طبق بند ۱۳ از مصوبه ساماندهی و مدیریت بازار ارز مورخ ۲۲/۱/۹۷ هیات وزیران و همینطور اعلام مقامات بلند پایه كشور جرم و قاچاق محسوب میشود و پیگرد قانونی دارد.
بند ۱۳ از مصوبه هیات وزیران مورخ ۲۲/۱/۹۷ می گوید، عملیات صرافی ها و معاملات ارزی خارج از چهارچوب مقررات ابلاغی بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران قاچاق محسوب شده و طبق قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارزو مصوبات شورای عالی امنیت ملی با آن رفتار می گردد و دستگاه های ذیربط (قوه قضاییه، وزارت كشور، وزارت اطلاعات، وزارت دادگستری و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران ) با متخلفان بر مبنای قوانین و مقررات مربوطه رفتار می كنند.
با عنایت به بخشنامه ها و اطلاعیه های صادره فوق الاشاره متوجه می شویم كه برای سفرهای مرحله دوم و به بعد در هر سال، هیچ امكانی برای تهیه ارز مورد نیاز وجود ندارد و حدودا تمام افرادی كه در حال انجام سفر دوم و یا بیشتر خود هستند و بار اول هم از ارز سیستم بانكی استفاده نموده اند و هم اینك هم در حال خروج از كشور و درمرزهای زمینی و یا هوایی مقادیری ارز خارجی در جیبشان وجود دارد، مصداق حمل كالای قاچاق بوده و ظرفیت این را دارند كه بعنوان حامل كالای قاچاق، توسط نیروهای انتظامی دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شوند. البته راه دیگرش هم این است كه با جیب خالی به سفر بروی و در همان كشور مقصد نسبت به تهیه وتامین ارز مورد نیازایام سفر خود اقدام نمایید كه البته این كار از دست هر كسی بر نمی اید و برای هر كسی مقدور نیست.
خوب است كه مسئولان محترم تصمیم گیر در مورد امور روزمره مردم، همچون تامین ارز مسافرتی، یكبار هم كه شده بصورت شخصی و آزاد مسافرت كرده، عوارض سرسام اور خروج از كشور را پرداخت نمایند، ارز مسافرتی برای بار اول را از شبكه بانكی دریافت نمایند و تلاش نمایند كه برای بار دوم سفرهم بدون اینكه مرتكب انجام فعل حرام شوند ویا اینكه مجبور شوند كه ارز را بصورت قاچاق تهیه نمایند، نسبت به تهیه ارز مورد نیاز خود از مراجع قانونی اقدام فرمایند. در اینصورت حتما تصمیمات دیگری را در حوزه تامین ارز مسافرتی و یا سایر حوزه ها اتخاذ خواهند نمود.

1397/02/02
13:01:38
5.0 / 5
1699
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web