سیمان رایگان هم مسکن را ارزان نمی کند

سیمان رایگان هم مسکن را ارزان نمی کند

ایزو وب: وزارت صمت، سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان امور مالیاتی بواسطه شفافیت بورس کالا بر توزیع سیمان نظارت کامل دارند، اگر سیمان از بورس بیرون رود و تبدیل به بهشتی برای لابی های دلالان خواهد شد.حمید فرمانی رییس انجمن سیمان در گفت و گو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به این که اگر سیمان از بورس بیرون رود سبب سوداگری دلالان می شود، اظهار داشت: با عرضه مداوم سیمان در بورس، نرخها از کیسه ای ۱۳۰ هزار تومان در تابستان ۱۴۰۰ به کمتر از ۵۰ هزار تومان رسید و خروج سیمان از بورس ممکنست باردیگر موجب افزایش قیمت این کالا در بازارهای غیررسمی شود که نفع آن نه به تولیدکننده می رسد و نه مصرف کننده از آن سود می برد.
رئیس انجمن سیمان در ادامه تصریح کرد: بورس یک بازار مدرن در جهان است که با شفافیتی که دارد مانع از فعالیتهای واسطه گری و دلالی می شود. با تاکید بر مکانیسم عرضه و تقاضا و با بوجودآوردن فضا برای رقابت سالم در بازار باید نرخها کنترل شود.
وی اظهار داشت: هم اکنون قیمتی که برای هر کیسه سیمان در بورس کشف شده کمتر از ۵۰ هزار تومان است و من گمان نمی کنم کمتر از این قیمت برای سیمان منطقی باشد.
او اضافه کرد: با عنایت به سهم بسیار اندک سیمان در قیمت تمام شده ساخت مسکن حتی اگر سیمان رایگان هم به پروژه های ساخت و ساز تحویل داده شود، کمکی به کاهش قیمت مسکن نخواهد کرد.
برای افزایش تولید برنامه ریزی کنید، نه خروج از بورس!
علی اکبر الوندیان دبیر انجمن سیمان کشور در ارتباط با این موضوع، اظهار داشت: بررسی میزان افزایش قیمت سیمان در دو سال قبل نشان داده است که در این بخش بسیار کمتر از نرخ تورم در کشور افزایش قیمت داشت داشته ایم و در صورتیکه عرضه به اندازه تقاضا وجود داشته باشد با افزایش قیمت مواجه نخواهیم بود. بدین سبب دولت باید برای ایجاد شرایط مناسب برای تولید برنامه ریزی کند نه خروج از بورس.
وی با تکیه بر این که حذف بورس کالا به مدلول از سرگیری رانت و دلالی است، اظهار نمود: در بورس کالا شرایط برای معامله شفاف فراهم می شود. بورس دخالتی در نرخها ندارد و تنها بستر معاملاتی شفاف و فضایی برای ایجاد رقابت سالم را فراهم می آورد.
دبیر انجمن سیمان اضافه کرد: در بورس خریدار و فروشنده قابل شناسایی هستند و قیمت معاملات نیز بطور شفاف کشف و بصورت یکسان برای عموم اطلاع رسانی می شود. در حالیکه در بازار سنتی همه چیز در خفا و دور از چشم است و معین نیست چه میزان محموله با چه قیمتی از تولید کننده خریداری می شود و طی چه فرایندی به دست مصرف کننده می رسد.


منبع:

1402/07/07
12:50:16
5.0 / 5
203
تگهای خبر: بازار , بورس , تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web