آغاز نصب كنتور های هوشمند

آغاز نصب كنتور های هوشمند

به گزارش ایزو وب توسعه و ارتقای كنتور های هوشمند كه به علت نبود منابع مالی و وجود برخی مشكلات دیگر متوقف شده بود، اكنون طبق اعلام مسئولان برقی قرار شده سه طرح به صورت پایلوت در همین راستا اجرایی شود.به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، نخستین طرح، هوشمندسازی تمامی تجهیزات برقی یك پروژه است به گونه ای كه بتوان در آن مصرف را به حداقل ممكن كاهش داد و كارآیی را تا حداكثر بالا برد كه برای این منظور آلمانی ها می توانند نقش مهمی داشته باشند.

برای اجرای طرح یاد شده با شركت های معروفی چون زیمنس صحبت شده كه در صورت اجرای آن می توان الگویی مطلوب مدیریت مصرف انرژی در سایر پروژه ها بخصوص برای مشتركان دیماندی در بخش صنعتی عرضه داد.

دومین طرح، نصب كنتورهای هوشمند در شهرك های صنعتی شمس آباد تهران و جزیره هرمز است كه اجرای دقیق و درست آن ها می تواند الگویی مطلوب برای اجرا در سایر شهرك های صنعتی كشور در جهت كاهش شدت مصرف انرژی باشد.

همچنین آخرین طرح پایلوت پیش بینی شده، اجرای طرح «استفاده از اینترنت اشیاء» است كه طبق وعده مسئولان قرار شده این طرح به صورت پایلوت در سه شركت زیرمجموعه توانیر در سال آینده برای كنترل مصرف وسایل سرمایشی استفاده گردد.

به طور كلی طی چند سال اخیر برنامه های مختلفی برای هوشمندسازی بخش های مختلف شبكه برق در حال اجرا و یا در حال برنامه ریزی است كه همچون آن می توان به نصب كنتورهای هوشمند مشتركان اشاره نمود كه با نصب این كنتورها برای مشتركان دیماندی می توان تا ۵۰ درصد از میزان مصرف انرژی در كشور را كاست.

همچنین در جهت مقابل با دستكاری كنتورها كه البته میزان آن در نسبت با كل برق مصرفی كشور ناچیز است، توانیر بنا دارد با نصب كنتورهای هوشمند روی تیرهای چراغ برق در مناطق خاص و قرائت از طریق دور این كنتورها، امكان دستكاری كنتورها را از بین ببرد.

علاوه بر این یكی از برنامه های دیگر در همین راستا نصب كنتورهای هوشمند روی ترانسفورماتورهای پست های توزیع است كه اجرای این برنامه می تواند اطلاعات بسیار خوبی در لحظه در مورد وضعیت پست ها همچون نوع مصرف، ولتاژ آن ها به همكاران ما بدهد كه این امر می تواند نقش بسزایی در افزایش كارآیی پست ها و رفع مشكلات آن ها داشته باشد.

آخرین اقدام مورد نظر در بحث نصب كنتورهای هوشمند، نصب این كنتورها برای مشتركان آمپری است كه این نصب آن ها می تواند نقش مؤثر در مدیریت مصرف و مدیریت ولتاژ مشتركان داشته باشد، همینطور بحث «رویت پذیر كردن شبكه های توزیع» در جهت هوشمند سازی شبكه های برق در حال انجام می باشد كه این اقدم با استفاده از نصب ماژول مانیتورینگ ترانس انجام می گردد.

این اقدام می تواند اطلاعات لحظه ای و دقیقی از نحوه كار ترانس و شبكه به ما بدهد. همینطور این امر می تواند نقش بسزایی در مدیریت بحران و مدیریت مالی شبكه ها داشته باشد كه مقرر است این برنامه در سال آینده به صورت پایلوت در آذربایجان شرقی صورت گیرد.

اجرای طرح نصب كنتورهای هوشمند كه جزو سیاست های اقتصاد مقاومتی بوده سال قبل در وزارت نیرو به تصویب رسید در این طرح اولویت با مشتركان بزرگ با مصرف بالای ۳۰ كیلووات و چاه های كشاورزی به اجرا درآمد و برپایه برنامه ریزی های صورت گرفته قرار بود تمام ۴۵۰ هزار مشترك دیماندی و چاه های كشاورزی كه بیش از ۵۰ درصد بار مصرفی كشور مختص به این دو بخش می گردد به كنتورهای هوشمند تجهیز شوند.

در سال ۱۳۹۵ در كل كشور ۱۱۵ هزار كنتور هوشمند نصب گردید كه ۲۰ هزار كنتور مربوط به چاه كشاورزی بود درباره خصوصیات و خصوصیت های این طرح باید اظهار داشت كه با عنایت به این كه مشتركان با نصب این كنتورها امكان مانیتورینگ و مشاركت در برنامه های بار را دارند می توانستند از مزایای خوبی در این عرصه بهره مند شوند.

براساس پیش بینی های صورت گرفته قرار بود در تابستان سال جاری بیش از ۱۰۰۰ مگاوات كاهش پیك بار با استفاده از اجرای طرح ذخیره عملیاتی صورت گیرد كه با متوقف شدن این طرح عملا اجرای این كار محقق نمی گردد اما به تازگی مسئولان برقی خبر از اجرای این طرح به صورت پایلوت داده اند كه می توان به نتیجه بخش شدن این امیدوار بود. 

1396/11/07
19:40:13
5.0 / 5
3177
تگهای خبر: هوشمند , تجهیزات , كنتور , دیتا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web