آخرین جزئیات واردات واكسن كرونا توسط بخش خصوصی

آخرین جزئیات واردات واكسن كرونا توسط بخش خصوصی

ایزو وب: رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو اظهار داشت: برای واردات سه میلیون دوز واکسن آسترازنکا از هند و همینطور برای واردات واکسن از چین از مسیر کشور ثالث اقدام نموده ایم.به گزارش ایزو وب به نقل از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، ناصر ریاحی درباره آخرین وضعیت واردات واکسن کرونا از هند و چین اظهار داشت: برای واردات ۳ میلیون دوز واکسن آسترازنکا از هند اقدام کردیم. گشایش اعتبار انجام شده و همه مراحل طی شده اما به علت موج شدید بیماری در این کشور، واردات واکسن از هند گرفتار مشکل شده است.
وی خاطرنشان کرد: دولت این کشور صادرات واکسن را ممنوع اعلام نموده و هر محموله ای باید با مجوز دولت از این کشور بیرون برود. واکسن های سفارشی ایران متعلق به هند نیست و از شرکت دیگری خریداری شده با این وجود باید فرآیندهای اداری آن طی شود. دو هفته ای است که مجوزهای لازم در هند صادر نشده است. همینطور برای واردات واکسن از چین از مسیر کشور ثالث اقدام کردیم.
ریاحی ضمن اشاره به روند طولانی شدن واردات واکسن کرونا اظهار داشت: همه کشورها می خواهند واکسن بخرند و واریانت های تازه کرونا سبب شد خیلی از کشورهای تولیدکننده قید صادرات را بزنند و شرکت ها را مجبور کنند واکسن ها را برای خودشان نگه دارند.
به گفته وی، در ۲ ماه نخست سال جاری به علت شرایط جهانی، فرصت خوبی برای خرید واکسن توسط بخش خصوصی فراهم گردید اما به علت بوروکراسی داخلی این فرصت از دست رفت. در آن زمان مساله پایداری واکسن و انقضای آن در کنار فرایند کند واکسیناسیون در کشورهایی که واکسن سفارش داده بودند، دست به دست هم داد تا فرصتی برای دیگر کشورها فراهم گردد. اما از این فرصت استفاده نکردیم و با عنایت به این که بحث تولید واکسن داخلی را هم داریم، مقررات در کشور ما پایدار نیست که این موضوع، ریسک کار را افزایش داده است.
رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو افزود: در یک دوره، به هر شرکتی مجوز واردات واکسن داده شد. شرکت هایی که در حوزه واردات دارو فعالیت نمی کردند هم مجوز گرفتند و قیمت هایی اعلام نمودند که حاشیه ساز شد.
وی خاطرنشان کرد: اخیرا اعلام گردید شرکت هایی که از مجوز آنها ۶۰ روز گذشته دیگر نمی توانند دارو وارد کنند و باید باردیگر برای مجوز اقدام نمایند که بطور حتم، شرکتهای نامرتبط، مجوز دریافت نمی کنند.


منبع:

1400/05/02
12:00:51
5.0 / 5
184
تگهای خبر: آینده , تولید , شركت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web