سقف سنگین،

اجاره خانه 100 متری برای اراكی ها چقدر آب می خورد؟

اجاره خانه 100 متری برای اراكی ها چقدر آب می خورد؟

به گزارش ایزو وب مرکزی افزایش ناگهانی قیمت خانه در اراک چند سالی است که دیگر شوک محسوب نمی گردد، در واقع این افزایش های ناگهانی عجیب و غریب بی مورد و بی منطق آنقدر ظرف چند سال گذشته در اراک مشاهده شده که اراکی ها به شکلی در مقابل آن قدرت عکس العمل خویش را از دست داده اند و آن را طبیعی می دانند!


این افزایش های عجیب و باورنکردنی تا جایی پیش رفته که مشتریان خیلی از خانه های لوکس و بزرگ محله های گران قیمت هم ریزش کرده اند چه برسد به کسانی که با هزار مکافات تلاش می کردند چند متر خانه را از آن خود کنند و از نگرانی سقف بالای سر برهند ولی به نظر می آید این آرزو حداقل در اراک دیگر از آن آرزوهای محال است.
قیمت خانه در تمامی شهرهای بزرگ و پرجمعیت و کلانشهرها، در نقاط مختلف، متفاوت می باشد، در اراک قیمت رهن هر متر ساختمان بالای ۱۵ سال ساخت بین یک میلیون تا دو میلیون، ساختمان های متوسط دو تا سه میلیون و ساختمان های لاکچری بالای سه میلیون تومان است که البته این قیمت ها نسبت به مناطق متغیر است و قیمت ها تقریبی است.
بعضی از خانه ها به علت قولنامه ای بودن، ارزان تر و برخی به علت وجود امکانات زیاد، گران تر از این مبلغ است.
به نظر می آید برخی محله های اراک که در حومه میدان شهدا قرار دارند قیمتی بالاتر از سایر مناطق دارند که البته بازهم از آنجایی که قیمت ملک در اراک منطقه ای شده نمی توان به صورت دقیق این محاسبات را انجام داد.
با عنایت به این که در فصل اجاره و جابجایی مستاجران قرار داریم بر آن شدیم تا با یک تحقیق میدانی قیمت اجاره یک خانه ۱۰۰ متری در نقاط مختلف شهر اراک را جویا شویم.


این قیمت ها خیلی عجیب هستند ولی شرایط وقتی عجیب تر می شود که بدانید قیمت مسکن در اراک ظرف فقط چند سال به اینجا رسیده و در واقع همین چهار یا پنج سال پیش یا حتی سه سال پیش شما می توانستید با ۱۰۰ میلیون تومان یک خانه ۱۰۰ متری با قیافه و عمر مناسب را در یک منطقه متوسط اراک بخرید ولی حالا برای خرید همین خانه در این شهر باید ۵ تا ۶ برابر این مبلغ یا حتی بیشتر را بپردازید!
یکی از فاکتورهایی که در انتخاب خانه اجاره ای موثر است، میزان بودجه ای است که برای رهن و اجاره در نظر گرفته می شود. البته در بسیاری اوقات مبلغی که برای رهن و اجاره در نظر گرفته می شود قابل تبدیل است و می تواند به اجاره یا رهن، اضافه یا کم شود. تبدیل این دو به هم، می تواند تأثیر مستقیمی در معامله خانه مورد نظر داشته باشد. البته در مجموع به صورت کلی فرمول مشخصی برای تعیین مبلغ رهن و اجاره وجود ندارد.
به قول احمد فراهانی نایب رییس اول اتحادیه مشاورین املاک اراک، آنچه در اراک عرف است برای تبدیل رهن به اجاره مطابق سود بانکی برای هر یک میلیون تومان ۲۰ هزارتومان لحاظ می شود به این مفهوم که مبلغ مورد نظر برای اجاره یک خانه با رهن ۱۰۰ میلیون تومان حدود دو میلیون تومان محاسبه می شود و این میزان برای تبدیل اجاره به رهن به ازای هر یک میلیون تومان ۳۰ هزارتومان محاسبه می شود که البته در هر صورت به نظر می آید در بازار فعلی اصلا مقیاس ثابتی برای این قیمت ها و محاسبه آنها وجود ندارد.
در این میان نمی توان نقش مشاوران املاک و بساز بفروش هایی که خودشان مشاوره املاک انجام می دهند و نبض بازار را به دست گرفته اند را در افزایش قیمت مسکن در اراک نادیده گرفت. شرایط افزایش قیمت مسکن در اراک بخصوص در بعضی مناطق پایین شهر یا حاشیه ای آنقدر عجیب است که میتوان آن را بعنوان لطیفه برای دیگران تعریف کردید و حسابی خندید هرچند این شرایط اشک خیلی از مردم را درآورده است.
با عنایت به قیمت هایی که در گزارش میدانی بدست آمد، درمی یابیم که قیمت مسکن در اراک اصلا پایه و اساس مشخصی نداشته و بنابر میل باطنی موجران محاسبه می شود و در این شرایطی که قیمت ها نجومی افزایش پیدا کرده بطور قطع هستند افرادی که توانایی تهیه منزل حتی در مناطق حاشیه ای اراک را هم ندارند.
برخی مشاورین املاک از کسادی بازار و دست به تخفیف شدن موجران خبر دادند اما توصیف آنها از بازار اجاره کاملا برخلاف بازار خرید و فروش مسکن می باشد و اوضاع بسیار پرتنش و آشفته ای در این بخش مشاهده می شود.
هم اکنون مستاجرانی که صاحبخانه به آنها مهلت تمدید سه ماهه برای افزایش اجاره یا تخلیه منزل داده منتظر برگزاری انتخابات ریاست جهوری و اتفاقات مثبت در برجام هستند تا شاید بتوانند با قیمتی مناسب تر منزلی مناسب اجاره کنند.1400/03/11
10:31:06
5.0 / 5
696
تگهای خبر: بازار , بانك , سود , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
ایزو وب
ISO Web