رییس مركز ملی فرش ایران خبر داد

عرضه تسهیلات كم بهره برای فعالان فرش بافی در روستاها

عرضه تسهیلات كم بهره برای فعالان فرش بافی در روستاها

به گزارش ایزو وب کردستان رئیس مرکز ملی فرش ایران از عرضه تسهیلات کم بهره برای فعالان حوزه فرش بافی در روستاها اطلاع داد.


فرحناز رافع امروز شنبه (۸خردادماه) در جلسه ای که با حضور رئیس مرکز فرش ایران و معاونت سازمان صمت کردستان و تولیدکنندگان فرش بیجار برگزار شد؛ به مورد غفلت واقع شدن این صنعت اشاره و اظهار نمود: چندین سال است که این هنر و صنعت از سوی دولت و مردم مورد توجه قرار نمی گیرد.
وی به تشریح اقدامات اخیر مرکز ملی فرش ایران پرداخت و اظهار داشت: ستاد راهبری فرش دستبافت را با هدف اقرار گرفتن بخش دولتی و خصوصی کنار هم راه اندازی کردیم و در کنار این ستاد کمیسیون های تخصصی را تشکیل دادیم تا بتوانیم در عرصه بین المللی خودمان را برای انقلاب صنعتی چهارم آماده نماییم.
رافع اضافه کرد: این ستاد راهی است که مشکلات بخش خصوصی به گوش مسؤلان دولتی برسد.
رییس مرکز ملی فرش ایران به طراحی شناسنامه فرش دست بافت اشاره و بیان نمود: قبل از طراحی شناسنامه، آئین نامه ۱۴ در هیئت دولت مصوب شد تا از تخلفات حوزه فرش دست بافت جلوگیری شود و شیوه برخورد با متخلفان مشخص شد؛ در این آئین نامه گواهی اصالتی برای فرش ها طراحی و علامت تاییدیه بین المللی از سازمان مالکیت معنوی جهانی با هدف پشتیبانی از هنرمندان دریافت شد.
وی اضافه کرد: تمامی تولیدکنندگان را تشویق می نماییم که نشان تجاری را بگیرند تا بتوانند برندسازی کنند و دفاتر کارگزاری فرش دست بافت با نظارت مرکز ملی فرش ایران راه اندازی خواهدشد.
رافع به حذف تمدید مهارت کارت قالی بافان کار اشاره نمود و اظهار داشت: این مورد با طی مسیر طولانی به سرانجام رسید، قالیبافی که یکبار امتحان می دهد و کارت مهارت را دریافت می کند نیازی به امتحان مجدد سالانه ندارد.
وی اظهار نمود: در حوزه فرش دست بافت بیشتر از شش سال بود که تسهیلاتی نداشتیم و الان دو ردیف بودجه داریم که حوزه مهم آن در ارتباط با تسهیلات اشتغال پایدار روستایی است.
رییس مرکز ملی فرش ایران اظهار داشت: در زمینه زنجیره ارزش فرش دست بافت آماده دریافت هرگونه طرحی از قبیل پرورش و اصلاح نژاد دام، شست وشو، چینش دام و ریسندگی هستیم تا تسهیلات چهار، شش و هشت درصد در حوزه صنعتی روستایی پرداخت گردد.
وی با تکیه بر این که در بیجار هنر فرشبافی وجود دارد بیان نمود: بیجار در اقتصاد فرش درست عمل نکرده و این مورد احتیاج به زنجیره تأمین مواد اولیه و کارگاه های متمرکز دارد؛ در ایجاد کارگاه های متمرکز و مجتمع های قالیبافی به منظور تشویق و ترغیب جوانان آماده کمک رسانی هستیم ضمناً تسهیلات ۱۸ درصدی برای مشاغل خانگی و کارگاه های غیرمتمرکز در نظر گرفتیم.
رییس مرکز ملی فرش ایران به اهدای کارت هنرمندی به قالیبافان در سامانه جامع فرش دست بافت اشاره نمود و اظهار داشت: قالیبافی هنر است و اثری خلق می کند که شخص دیگری قادر به خلق آن نیست و بنا داریم به قالیبافان کارت هنرمندی اهدا نماییم.
رافع در انتها به قدمت دیرین فرش بافی در ایران اشاره نمود و اظهار داشت: امیدواریم در این نشست با خرد جمعی بتوانیم هنرصنعت فرش به شکوفاشدن این حوزه کمک نماییم.
علی اکبر ورمقانی فرماندار شهرستان بیجار اظهار داشت: با عنایت به شغل دامداری که از گذشته در بیجار وجود داشته، فرش دست بافت آهنین بیجار همواره سبب افتخار این شهرستان بوده و با این وجود سالهای گذشته مشکلاتی در این عرصه وجود داشته و بخشی از آن حل شده اما تولیدکنندگان کماکان انتظاراتی دارند که به حق است.
ورمقانی به گله مندی های تولیدکنندگان اشاره و اظهار داشت: یکی از گلایه ها در ارتباط با بیمه فرش بافان است که در مقطعی خوب انجام شد اما الان وضعیت خوبی ندارد، صادرات بحث دیگری است که گرفتار مشکل است؛ خوشبختانه افراد با انگیزه ای در فرش بافی حضور دارند اما مثل گذشته این هنر در تمامی خانه ها وجود ندارد با این وجود باید برای نسل جوان انگیزه ای ایجاد شود که با آموزش این هنر و صنعت رشد پیدا کند.
وی اضافه کرد: برنامه ریزی برای ایجاد موزه ملی فرش بیجار با متراژ ۱۲ هزار مترمربع در کنار کمربندی حرکت خوبی بود که انجام شد، دو سال از قطعی شدن آن می گذرد و اعتبار سال اول صرف جواز و پروانه ساخت شد و در سال دوم آغاز به اجرای فونداسیون شد؛ هر ساله اعتباری در شورای برنامه ریزی به این موزه اختصاص داده می شود و امیدواریم با عنایت به انتظار مردم بتوانیم موزه فرش را به نتیجه برسانیم.
بختیار خلیقی معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: با علم به این که شهرستان بیجار قطب فرش بافی در غرب کشور است به همراه رئیس مرکز فرش ایران به بیجار سفر کردیم.
وی اضافه کرد: با عنایت به پیگیری های استاندار کردستان امیدواریم دو برند فرش دست بافت در استان کردستان ثبت جهانی شوند.
خلیقی اظهار نمود: در استان کردستان ۱۸۰ هزارمترمربع فرش بافته می شود که ۹۰ هزار نفر بافنده فرش داریم که ۷۰ درصد آن بانوان هستند.
وی به تشریح وضعیت بیمه قالیبافان پرداخت و اظهار داشت: از مجموع ۹۰ هزار بافنده، ۱۲ هزار نفر زیر پوشش بیمه قرار گرفتند که هفت هزار نفر آنان فرش دست بافت است و مابقی آن در ارتباط با صنایع دستی است.
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان اظهار داشت: امیدواریم با عنایت به نامه نگاری های استاندار کردستان در جریان سفر معاون اول رئیس جمهور ۱۰ هزار نفر بافنده جدید با اعتبار ۴۷ میلیارد تومان زیر پوشش بیمه قرار بگیرند.1400/03/08
22:57:18
5.0 / 5
281
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , تجاری , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
ایزو وب
ISO Web