مردم بیشتر چك های رمزدار می دهند یا عادی؟

مردم بیشتر چك های رمزدار می دهند یا عادی؟

از ۲۰۵ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان چک وصول شده در فروردین سال جاری ۶۴.۴ درصد آن در ارتباط با چک های عادی است که ۳۵.۶ درصد دیگر آنرا هم چک های رمزدار می سازند.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، جدید ترین آمار بانک مرکزی مبین این است که از مجموع چک های مبادله شده معادل ۶.۸ میلیون فقره وصول شده که از این تعداد بالغ بر ۶.۴ میلیون فقره عادی و حدود ۰.۴ میلیون فقره رمز دار بوده است؛ ازاین رو در کل کشور ۹۴.۴ درصد از کل چک های وصولی را چک های عادی و ۵.۶ درصد را چک های رمز دار می سازند.
از نظر مبلغی نیز، از ۲۰۵ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان چک های وصولی در کل کشور معادل ۱۳۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برای چک های عادی و بیشتر از ۷۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان خاص چک های رمزدار بوده است.
بر این اساس، در کل کشور ۶۴.۴ درصد از کل مبلغ چک های وصولی را چک های عادی و ۳۵.۶ درصد دیگر را چک های رمزدار به خود اختصاص داده اند.
استان های دارای چک های وصول شده رمزدار
طبق این گزارش، در فروردین سال جاری در کـل کشـور بیشتر از ۳۷۵ هـزار فقـره چـک رمـزدار بـه ارزشـی بالغ بر ۷۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان وصول شده که نسبت به ماه پیش از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۵۶.۲ و ۵۸.۴ درصد کاهش داشته است.
در ماه مورد بررسی، در استان تهران ۱۰۲ هزار فقـره چـک رمـزدار بـه ارزشـی معادل ۴۰ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان وصول شد که در این ماه، ۴۵.۵ درصد از تعداد چک های رمزدار وصولی در سه استان تهـران (۲۷.۲ درصـد)، اصفهان (۱۰ درصد) و خراسان رضوی (۸.۳ درصد) وصول شده است که بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استان ها دارا بوده اند.
همچنــین، ۶۶.۲ درصــد از ارزش چــک هــای فــوق در اســتان هــای تهــران (۵۵.۲ درصــد)، اصفهان ( ۶.۱ درصد) و خراسان رضوی ( ۴.۹ درصد) وصول شده است.
چک عادی و رمزدار چیست؟
گفتنی است؛ چک های عادی به چک هایی گفته می شود که اشخاص به حساب جاری خود صادر کرده و دارنده آن تضمینی جز اعتبار صادرکننده آن ندارد. گیرنده وجه چک امکان دارد خود صادرکننده یا حامل آن بوده یا چک در وجه شخصی معین یا به حواله کرد آن صادر شده باشد.
چک های رمزدار، چک هایی هستند که بنا به درخواست مشتری و به نام اشخاص حقیقی یا حقوقی توسط بانک به عهده همان بانک یا شعب آن و همینطور می تواند بر عهده سایر بانک ها تحت عنوان چک رمزدار بین بانکی صادر شود.
این قبیل چک ها جهت تسهیل و تسریع در نقل و انتقال وجوه بین بانکی صادر شده و پرداخت وجه آن توسط بانک صادرکننده تضمین می شود.
منبع:

1400/03/03
10:44:47
5.0 / 5
325
تگهای خبر: بانك , مشتری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
ایزو وب
ISO Web