در سال ۹۹ انجام شد؛

صید بیش از ۲۰ هزار تن كیلكا از دریای خزر

صید بیش از ۲۰ هزار تن كیلكا از دریای خزر

یک مقام مسئول اظهار داشت: 20 هزار و 53 تن ماهی کیلکا در سال 99 از دریای خزر صید شد.به گزارش ایزو وب به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران اظهار داشت: از این مقدار صید ماهی کیلکا، ۷۱ درصد سهم استان مازندران و ۲۹ درصد سهم استان گیلان بوده است.
مختار آخوندی، بیش از ۹۵ درصد صید ماهی کیلکا در سال قبل را مربوط به گونه معمولی و ۲ تا ۳ درصد گونه آنچوی عنوان نمود.
وی اضافه کرد: برمبنای آخرین گزارش ها، صید کیلکا در استان گیلان ۲۱ درصد افزایش و در استان مازندران ۲۸ درصد کاهش داشته است.
آخوندی، علت کاهش صید کیلکا در استان مازندران را ناشی از شرایط آب و هوایی، کاهش ذخایر و کاهش دریاروی شناورها در شب دانست.
وی اظهار داشت: متوسط صید شناورها در شب در سال قبل ۱۶ درصد کاهش نشان میدهد.
مدیرکل امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران با اشاره به اینکه در سال ۷۸ نزدیک به ۹۵ هزار تن کیلکا از دریای خزر صید می شد، گفت: بعد از ورود مهاجم شانه دار از دریای سیاه، ذخایر ماهی کیلکا رو به کاهش گذاشت.
وی اشاره کرد که قبل از ورود مهاجم شانه دار به دریای خزر ۹۰ درصد صید کیلکا از گونه آنچوی بود در صورتیکه حالا ذخایر گونه آنچوی به حداقل رسیده است.
آخوندی اظهار داشت: برای حفظ ذخایر کیلکا، تعداد شناورها را از ۲۰۰ فروند به ۱۲۰ فروند تعدیل کرده ایم.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون ۷۴ فروند شناور صید کیلکا فعال می باشند، اذعان داشت: از این تعداد ۴۴ فروند در استان مازندران و ۳۰ فروند در استان گیلان فعالیت می نمایند.
آخوندی اظهار داشت: ماهی کیلکا تقریباً در همه سال صید می شود، اما در مقطعی از فصل بهار به سبب تخم ریزی، صید کیلکا ممنوعست و صیادان هم این ممنوعیت را رعایت می کنند.

1400/02/27
19:51:46
5.0 / 5
560
تگهای خبر: سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
ایزو وب
ISO Web