آخرین وضعیت واردات كاغذ

آخرین وضعیت واردات كاغذ

در ابتدای سال جاری واردات کاغذ در دو بخش «خمیر کاغذ» و «چاپ و تحریر» بالا رفته اما کاغذ روزنامه با کاهش مواجه بوده است.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، بررسی جریان واردات کاغذ امسال و در فروردین ماه در آمار گمرک ایران نشان میدهد که ۱۲ هزار تن خمیر کاغذ به ارزش ۱۰.۲ میلیون دلار وارد شده در صورتیکه در فروردین ماه سال قبل این واردات ۷.۷ هزار تن به ارزش ۵.۳ میلیون دلار بوده است.

بر این اساس واردات خمیر کاغذ امسال از لحاظ وزنی ۵۵ درصد و ارزش ۸۹ درصد افزایش دارد.


افزایش واردات کاغذ چاپ و تحریر


کاغذ چاپ و تحریر نیز با افزایش واردات در ماه ابتدایی امسال مواجه بوده است؛ بطوریکه ۱۵.۶ هزار تن به ارزش ۱۲.۵ میلیون دلار واردات صورت گرفته ولی در ماه مشابه سال قبل این واردات ۸.۹ هزار تن به ارزش ۸.۱ میلیارد دلار گزارش شده بود. بنابر این واردات کاغذ چاپ و تحریر از نظر حجمی ۷۴ درصد و ارزش دلاری ۵۴ درصد افزایش دارد.

واردات کاغذ روزنامه کم شد
اما در مورد کاغذ روزنامه واردات ۱۱۸.۹ تن به ارزش ۶۷.۲ هزار دلار صورت گرفته است که در مقایسه با سال قبل بیان کننده کاهش در این بخش است.

این در حالیست که در فروردین ماه پارینه ۲۳۵.۱ تن کاغذ روزنامه به ارزش ۱۰۸.۱ هزار دلار وارد شده بود.

گفتنی است که بتازگی قیمت کاغذ با افزایش روبه رو شده و آنطور که مسئولان مربوطه در اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ گفته اند، افزایش قیمت جهانی کاغذ، مصوبه تجاری برای افزایش نرخ ارز مبنای حقوق ورودی، محدودیت های تخصیص ارز و واردات همچون دلیلهای مشکلات به وجود آمده در بازار کاغذ است که سبب افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی قیمت کاغذ تحریر و مقوا نیز شده است.1400/02/14
15:38:15
5.0 / 5
287
تگهای خبر: بازار , تجاری , قیمت , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
ایزو وب
ISO Web