یك مقام مسئول اعلام كرد؛

عملیات بازار باز با هدف ثبات نرخ سود در بازار بین بانكی

عملیات بازار باز با هدف ثبات نرخ سود در بازار بین بانكی

به گزارش ایزو وب یک مقام مسئول در نظام بانکی اظهار داشت: نرخ سود سیاستی بین بانکی در بانک مرکزی با بهره گیری از عملیات بازار باز تنظیم شده و هم اکنون نیز هدف ثبات نرخ سود در بازار بین بانکی است.به گزارش ایزو وب به نقل از صدا و سیما، هومن کرمی، رئیس دایره معاملات اوراق بهادار بانک مرکزی با اعلان اینکه یکی از اهداف اصلی هر بانک مرکزی بحث کنترل تورم و ثبات قیمت هاست، اظهار داشت: در دهه های گذشته هر کدام از بانکهای مرکزی از ابزارهای مختلفی استفاده می کردند که مهم ترین آن نیز کنترل کل های پولی مانند حجم نقدینگی یا پایه پولی بود.
وی اشاره کرد: با گذشت چند دهه و با تکامل یافتن سیاست پولی و مباحث مربوط به اقتصاد کلان، بانکهای مرکزی به این نتیجه رسیدند که ابزار نرخ سود می تواند کاراتر باشد. نمونه های خیلی موفقی هم در دیگر کشورها داریم که بوسیله این ابزار توانستند به اهداف سیاستی خود برسند.
کرمی اضافه کرد: از همین رو بانک مرکزی تصمیم گرفت از سال قبل از ابزار عملیات بازار باز برای کنترل و مدیریت نرخ سود بازار بین بانکی استفاده نماید. در حقیقت اگر بخواهیم به کنترل تورم و ثبات قیمت ها بعنوان هدف نهایی بنگریم، می توانیم نرخ سود سیاستی را در بازار بین بانکی بعنوان هدف میانی در نظر بگیریم. یعنی در حقیقت با توجه شرایط موجود و چشم اندازی که برای اقتصاد کلان از هر نظر متصور هستیم، باتوجه به شرایط اقتصاد کلان یک نرخ سودی را تعیین نماییم که آن نرخ سود بتواند ما را در بین مدت به نرخ تورم هدف برساند.
وی اظهار داشت: نرخ سود سیاستی در بانک مرکزی تعیین شده که با بهره گیری از عملیات بازار باز توانستیم به آن دست یابیم و هم اکنون هم هدفمان ثبات نرخ سود بازار بین بانکی است.
رئیس دایره معاملات اوراق بهادار بانک مرکزی افزود: البته ممکنست هر زمان باتوجه به تغییر فضای اقتصادی یا نرخ تورم هدف، نرخ سود سیاستی بازبینی شود و پس از بازنگری و تصویب نرخ سود بازار بین بانکی، ما با بهره گیری از خرید و فروشی که در عملیات بازار باز در بازار بین بانکی انجام می دهیم، نرخ سود بازار بین بانکی را به نرخ سود سیاستی جدید می رسانیم.


منبع:

1400/01/30
14:31:30
5.0 / 5
329
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , سود
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web