وزیر راه و شهرسازی خبر داد؛

كاهش 50 درصدی سفرهای نوروزی سال جاری نسبت به سال 98

كاهش 50 درصدی سفرهای نوروزی سال جاری نسبت به سال 98

وزیر راه و شهرسازی با تشریح جزئیات آماری جابه جایی ها با وسایل حمل و نقل عمومی در نوروز ۱۴۰۰، از کاهش ۵۰ درصدی سفرهای بین شهری نسبت به سال ۹۸ اطلاع داد.به گزارش ایزو وب به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی ضمن اشاره به آمار سفرهای انجام شده در نوروز ۱۴۰۰ اظهار داشت: در نوروز سال جاری در بازه ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۰، مجموعاً ۷.۷ میلیون نفر مسافر با ناوگان حمل و نقل عمومی برون شهری جا به جا شده اند که شامل ۵.۴ میلیون مسافر جاده ای، ۱.۱ میلیون مسافر ریلی، ۸۱۵ هزار مسافر هوایی و ۴۶۰ هزار نفر مسافر دریایی می باشد که منطبق با پیشبینی های اعلام شده وزارت راه و شهرسازی پیش از فرار رسیدن ایام نوروز بوده است.
وی افزود: با عنایت به آنکه نوروز ۱۳۹۹ ابتدای شیوع پاندمی کرونا در کشور بود و تقاضا برای سفر به صورت قابل توجهی کاهش یافته بود، مبنای مقایسه با شرایط عادی، نوروز ۱۳۹۸ در نظر گرفته شده است. همینطور وزارت راه و شهرسازی به منظور کاهش سفر، از اعلام و اطلاع رسانی طرح ویژه نوروزی مانند سالهای قبل خودداری کرد.
اسلامی با تاکید به انجام سفرهای ضروری با رعایت پروتکلهای بهداشتی اضافه کرد: کلیه سفرهای حمل و نقل برون شهری به صورت کنترل شده و بر مبنای پروتکلهای ابلاغی وزارت بهداشت انجام شده اند. با عنایت به ضرورت استعلام وضعیت سلامت متقاضیان سفر قبل از فروش بلیت از سامانه سروا وزارت بهداشت، در بازه ۲۰ روزه مذکور و از میان کدهای ملی استعلام شده پیش از فروش بلیت به مسافران و ضمن بررسی دوباره آن قبل از موعد سفر، تست کرونای حدود ۲۲۴۰ نفر از متقاضیان مثبت بوده که از سفر آنها جلوگیری به عمل آمده است.
افزایش ۹ درصدی ترددها همزمان با کاهش ۵۰ درصدی مسافر
وزیر راه و شهرسازی در تشریح جزئیات سفرهای نوروزی اظهار داشت: یکی دیگر از اقداماتی که در اجرای دستورالعمل های وزارت بهداشت صورت دادیم رعایت فاصله گذاری اجتماعی در ناوگان بود، بدین صورت که پذیرش مسافر در اتوبوس و قطار با ۵۰ درصد ظرفیت ناوگان و در پروازهای داخلی با ۶۰ درصد ظرفیت هواپیما انجام شد.
اسلامی توضیح داد: آمارها نشان داده است با اینکه کاهش ۵۰ درصدی در تعداد جا به جایی مسافران با وسایل حمل و نقل عمومی جاده ای در نوروز ۱۴۰۰ نسبت به ۹۸ داشته ایم اما تعداد تردد این وسایط حمل و نقل عمومی جاده ای نسبت به نوروز ۹۸، ۹ درصد افزایش داشته است که این مورد به خوبی رعایت پروتکل ها در کاهش تعداد سرنشینان در هر وسیله نقلیه عمومی را در نوروز ۱۴۰۰ نشان داده است.
افزایش ۶۰ درصدی حمل بار جاده ای در نوروز ۱۴۰۰
وی همینطور در مورد عملکرد حوزه حمل و نقل باری اظهار داشت: با وجود اینکه در نوروز ۱۳۹۹ محدودیت های زیادی بر حمل و نقل مسافری وارد شد، اما با عنایت به ضرورت برقرار ماندن شبکه توزیع کالا در کشور، میزان حمل بار نسبت به نوروز ۱۳۹۸ افزایش پیدا کرده بود. با این وجود عملکرد بخش باری در نوروز ۱۴۰۰ نسبت به سال زمان مشابه در سال قبل رشد قابل توجهی داشته است.
عضو کابینه دوازدهم اضافه کرد: در روزهای نوروز ۱۴۰۰ (۲۵ اسفند تا ۱۵ فروردین)، یک میلیون و ۱۷۹ هزار سفر باری جاده ای با استفاده از کامیون ها انجام شده که ۱۸ میلیون و ۲۸۹ هزار تن بار جا به جا کرده است. این ارقام نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۶۳.۲ و ۶۳.۴ درصد رشد داشته است.
وی افزود: همینطور تعداد سفرهای باری ریلی در این زمان بر مبنای شاخص تناژ بارگیری شده ۲ میلیون و ۹۶۳ هزار تن و بر مبنای شاخص تن-کیلومتر، یک میلیارد و ۹۶۶ میلیون و ۸۵۴ هزار تن-کیلومتر بوده است. این ارقام به ترتیب نسبت به بازه ۲۵ اسفند ۹۸ تا ۱۵ فروردین ۹۹ به ترتیب ۲۱.۶ و ۴.۲ درصد رشد داشته است.
ثبت ۷۱۹ هزار تردد اتوبوس و تاکسی بین شهری
اسلامی در مورد وضعیت تردد در جاده های کشور اظهار داشت: از ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ متوسط تردد روزانه بین استانی (ورود و خروج) ۱، ۷۹۳، ۱۰۱ وسیله نقلیه ثبت شده که نسبت به شرایط عادی ۱۶ درصد کاهش داشته است. همینطور مبدأ بیشترین پلاک های مشاهده شده در جاده های کشور در این بازه، توسط سامانه های هوشمند، استان های تهران و البرز، خراسان رضوی، فارس، اصفهان، مازندران و گیلان بوده است. بر مبنای اطلاعات پلاک های ثبت شده تقریباً ۱۰ میلیون و ۳۱۸ هزار پلاک خودرو در محورهای برون شهری رؤیت شده که ۹ میلیون ۶۲۴ هزار پلاک متعلق به وسایل نقلیه شخصی جاده ای بوده است. تخمین زده می شود در حدود ۳۰ میلیون مسافر با خودرو های شخصی در این بازه در کشور سفر کرده اند. این در شرایطی است که در مجموع ۷۱۹ هزار و ۲۵۴ سفر جاده ای با وسایل حمل و نقل عمومی شامل تاکسی های برون شهری، مینی بوس و اتوبوس با صورت وضعیت در کشور انجام شد.
رعایت سختگیرانه پروتکلهای بهداشتی در حمل و نقل عمومی برون شهری
وزیر راه و شهرسازی به مبحث نظارت بر رعایت پروتکلهای بهداشتی اشاره نمود و اظهار داشت: "وزارت راه و شهرسازی نسبت به رعایت پروتکلهای بهداشتی و اطمینان از اجرای کلیه دستورالعمل های وزارت بهداشت برای کنترل های بهداشتی سختگیرانه عمل کرده است. علاوه بر ضدعفونی مکرر ناوگان و پایانه ها، اجبار استفاده از ماسک توسط مسافران و غربالگری عمومی، نظارت جدی بر موارد دیگر بخصوص استعلام وضعیت ابتلاء پیش از فروش بلیت و حفظ فاصله اجتماعی مناسب در ناوگان را صورت داده ایم. این امر از آن حکایت می کند که هر مسافری که با ناوگان حمل و نقل عمومی سفر کرده از فیلتر کنترل های بهداشتی در نظر گرفته شده عبور کرده است. همینطور در صورت مشاهده و گزارش هر گونه تخلف در عدم رعایت پروتکل ها و دستورالعمل ها برای انجام سفرها، به صورت سختگیرانه و بر مبنای مقررات تدوین شده با متخلفین برخورد می شود.
کنترل های بهداشتی در مبادی مرزی
اسلامی در مورد اجرای پروتکلهای بهداشتی در مبادی مرزی کشور اضافه کرد: با عنایت به مصوبه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در خصوص همکاری نیروهای جمعیت هلال احمر در مبادی مرزی کشور برای انجام کنترل های بهداشتی، از اوایل اسفند در همکاری و مشارکت با وزارت بهداشت و وزارت کشور، برنامه ریزی لازم جهت استقرار این نیروها در مبادی ورودی کشور شامل پایانه های مرزی زمینی، فرودگاه ها و بنادر دارای مسافران بین المللی انجام شد و فضای لازم از جانب وزارت راه و شهرسازی در اختیار نمایندگان جمعیت هلال احمر جهت انجام کنترل های بهداشتی قرار گرفت.
وی در مورد چگونگی انجام کنترل های بهداشتی اضافه کرد: بر مبنای پروتکلهای بهداشتی مصوب، کلیه مسافران ورودی از مرزهای جاده ای ملزم به عرضه گواهی سلامت و عدم ابتلاء به کووید ۱۹ بوده که در صورت تشخیص نمایندگان پایگاه های مراقبت بهداشت مرزی، مجدداً مورد تست pcr یا تست سریع واقع می شوند. همینطور بر مبنای "دستورالعمل مراقبت مسافران مشکوک به ابتلاء به بیماری کرونا در مبادی رسمی هوایی و دریایی" ابلاغی وزارت بهداشت، کلیه مسافران هوایی و دریایی ملزم به عرضه تست PCR منفی با اعتبار ۹۶ ساعته پیش از سوار شدن به هواپیما و شناور می باشند و مسافرانی که از مبدا کشورهایی که به تشخیص وزارت بهداشت در گروه کشورهای پرخطر قرار می گیرند به ایران سفر می کنند، بعد از ورود به کشور مجدداً می بایست مورد تست PCR در فرودگاه ها و بنادر قرار گیرند. در آخرین به روز رسانی فهرست کشورها، ۲۷ کشور در گروه کشورهای پرخطر قرار دارند. همینطور پذیرش مسافر مستقیم و غیرمستقیمی که ظرف دو هفته قبل از موعد سفر در یکی از کشورهای گروه با شرایط ویژه قرار دارند، به علت شیوع واریانت انگلیسی به صورت کلی ممنوع می باشد که بر این اساس الان ورود از ۱۳ کشور به جمهوری اسلامی ایران ممنوع می باشد.


منبع:

1400/01/23
19:36:36
5.0 / 5
625
تگهای خبر: كالا , هواپیما , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
ایزو وب
ISO Web