رئیس اداره كل نقشه برداری منطقه غرب كشور:

نرخ فرونشست در اسدآباد 24 سانتی متر در سال است

نرخ فرونشست در اسدآباد 24 سانتی متر در سال است

به گزارش ایزو وب همدان رئیس اداره کل نقشه برداری منطقه غرب کشور ضمن اشاره به پدیده فرونشست در استان همدان، اظهار داشت: نرخ فرونشست شهرستان اسدآباد ۲۴ سانتی متر در سال است.


احمد رفیعی میرزا پنجشنبه ۱۴ اسفندماه در شورای برنامه ریزی و توسعه و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان همدان، اظهار نمود: روستای جنت آباد شهرستان اسدآباد به شدت تخت تاثیر برداشت بی رویه آب های زیرزمینی و پدیده فرونشست قرار دارد.
رئیس اداره کل نقشه برداری منطقه غرب کشور با اشاره به اینکه در شهرستان اسدآباد دشتی به سمت کنگاور ۲۴ سانتی متر در سال فرونشست دارد، خاطرنشان کرد: در شهرستان ملایر نرخ فرونشست ۷ سانتی متر در سال است.
وی ضمن اشاره به اینکه ۱۰ روستای ملایر تحت تاثیر پدیده فرونشست قرار دارند، افزود: روستاهای دهنو، کلیل آباد، آورزمان، دوریجان، کوسج خلیل و در مجموع ۴۶۰۰ نفر در شهرستان ملایر تحت تاثیر پدیده فرونشست قرار دارند.
رفیعی میرزا با تاکید بر اینکه شناسایی محدوده ها و الگوی فرونشست و نرخ آن نقش بسزایی در مدیریت این پدیده خواهد داشت، خاطرنشان کرد: مطالعات آبخیزداری، تغذیه مصنوعی و پیشگیری از اُفت آب های زیرزمینی در کنترل فرونشست زمین لزوم دارد.
استاندار همدان هم با تاکید بر توجه به سیاست ها و برنامه های سند استراتژیک استان، اظهار داشت: لازم است سازمان برنامه و بودجه گزارش نهایی برنامه های سند استراتژیک را عرضه نماید تا بتوانیم دستگاههای برتر و اقدانات شاخصی که بر اساس برنامه و سند استراتژیک انجام شده را اعلام نماییم.
سیدسعید شاهرخی اظهار نمود: سال جاری هم خوشبختانه در حوزه سرمایه گذاری و اشتغال توفیقات خوبی حاصل شده که لازم است به مردم اطلاع رسانی شود و از دستگاه هایی که تلاش داشتتد، تشکر شود. سال جاری نسبت به سال قبل تخصیص اعتبارات بهتر بوده و برخی پروژه ها پیش از تخصیص اجرایی شده است.
وی ضمن اشاره به اینکه بیشتر از ۹۰ درصد اهداف و برنامه ها محقق شده است، بیان نمود: تعداد محدودی پروژه جا مانده است که حوزه عمرانی باید مشکلات و موانع را شناسایی و حل کند. همدان در جذب اعتبارات هزینه ای در میان استان های کشور مطلوب ترین شرایط را دارد و با همت دستگاههای اجرایی که برای مولدسازی و فروش اموال مازاد اقدام نمودند، شرایط بهتر هم خواهد شد و امیدواریم بتوانیم رقم خوبی را تا آخر سال به دستگاه ها تزریق نماییم.
شاهرخی با اشاره به اینکه کار ارزشمندی در زمینه نقشه های فرونشست انجام شده است، خاطرنشان کرد: در همدان به همت مدیران خوب یک تهدید جدی را به فرصت تبدیل کردیم و فاضلاب را جمع آوری کرده و به نیروگاه اختصاص دادیم که به واسطه آن چاه های نیروگاه بسته شده، در واقع ۴۵۰۰ حلقه چاه غیرمجاز بسته شده و اینکه در برنامه راهبردی به سمت کشت های گلخانه ای و آبیاری مدرن می رویم، برای مدیریت منابع آب است.
وی با اشاره به اینکه در حوزه وزارت نیرو در استان همدان انقلابی صورت گرفته است، مطرح کرد: آب پتروشیمی هگمتانه از تصفیه پساب فاضلاب تأمین شده و آب پتروشیمی ابن سینا و نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی ملایر هم از راه تصفیه فاضلاب تأمین خواهد شد.
مدیر ارشد استان همدان ضمن اشاره به اینکه هر دو سال یک سد در استان راه اندازی شده است، خاطرنشان کرد: یک زمانی دغدغه مردم ملابر آب آشامیدنی سال بود اما امروز بهترین آب دنیا در سد کلان ملایر وجود دارد. در ضمن تصفیه خانه سد کلان ملایر توسط بخش خصوصی راه اندازی شده است.
وی با اشاره به اینکه اقدامات شاخصی در زمینه علمی و پزشکی در دانشگاه های استان انجام شده است، تصریح کرد: حدود ۱۰۰ شاخص احصاء شده که از آغاز سال ۹۹ تابحال چه روندی داشته است.
وی ضمن اشاره به اینکه تبدیل برج های خشک یک تکنولوژی بسیار فوق العاده است که در نیروگاه همدان انجام شده که مصرف آب آن حداقل است، خاطرنشان کرد: اگر امروز در حوزه صنعت موفق هستیم و در حوزه فرآوری سنگ بیشتر از ۳۰۰۰ میلیارد تومان پروژه در حال اجرا داریم، برق آنها تأمین شده است.
استاندار همدان با تاکید بر اینکه پروژه های بزرگ و اثرگذار در استان درحال اجراست، اظهار نمود: امروز اگر به دنبا قطار شهری برای همدان هستیم فکر ۵۰ سال آینده همدان را می نماییم همینطور طرح جامع دامنه شمالی الوند را تدوین می نماییم و می خواهیم ۵۰ سال آینده از این دامنه حفاظت و حراست نماییم.
وی با اشاره به اینکه نمی خواهیم در همدان چشم بسته حرکت نماییم، اضافه کرد: اگر از بهترین مشاوران برای طرح جامع شهر همدان استفاده می نماییم نشان داده است کار ما برپایه اصول علمی است.
استاندار همدان با تاکید بر اینکه کارهای برنامه ای و بلندمدت را در استان دنبال می نماییم، اظهار داشت: باید همدان در غرب کشور مثل نگین بدرخشد و در میان استان های غرب کشور برجستگی داشته باشد.
منبع:

1399/12/14
13:10:15
0.0 / 5
927
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
ایزو وب
ISO Web