افزایش بیشتر از ۲ برابری پرداخت تسهیلات بانكی به بخش خدمات

افزایش بیشتر از ۲ برابری پرداخت تسهیلات بانكی به بخش خدمات

به گزارش ایزو وب جدید ترین آمار انتشار یافته از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان داده است که تسهیلات پرداختی بانک ها و موسسات اعتباری به بخش خدمات در ۹ ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه پارسال بیشتر از دو برابر شده و بخش خدمات، صنعت و معدن و بازرگانی به ترتیب بیشترین سهم از تسهیلات بانکی را به خود اختصاص داده اند.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، طبق این آمار در ۹ ماهه نخست سال جاری در مجموع بیشتر از ۱۲۱۹ هزار میلیارد تومان تسهیلات از جانب بانک ها و موسسات اعتباری به بخش های کشاورزی، صنعت و معدن، مسکن و ساختمان، بازرگانی، خدمات و سایر بخش های متفرقه پرداخت شده که نسبت به تسهیلات ۶۲۶ هزار و ۲۷۰ میلیارد تومانی در مدت مشابه سال قبل ۹۴.۸ درصد افزایش داشته است.
در این میان تسهیلات پرداختی به بخش صنعت و معدن با افزایش ۹۰.۱ درصدی در ۹ ماهه نخست سال جاری، به ۳۶۲ هزار و ۱۱۰ میلیارد تومان رسیده است. مقدار این تسهیلات در ۹ ماه اول سال قبل ۱۹۰ هزار و ۴۴۰ میلیارد تومان بوده است.
همینطور سهم تسهیلات پرداختی بانک ها و موسسات اعتباری به بخش صنعت و معدن از کل تسهیلات پرداخت شده به بخش های کشاورزی، صنعت و معدن، مسکن و ساختمان، بازرگانی، خدمات و سایر بخش های متفرقه در ۹ ماهه نخست سال گذشته، ۳۰.۴ درصد بوده که سال جاری این رقم به ۲۹.۷ درصد رسیده است.
این در حالیست که مطابق قانون برنامه ششم توسعه، بانک مرکزی (شورای پول و اعتبار) مکلف است سیاست های پرداخت تسهیلات بانکی را بگونه ای تنظیم کند که سهم بخش صنعت و معدن از تسهیلات پرداختی سالانه طی اجرای قانون برنامه حداقل ۴۰ درصد باشد.
تسهیلات پرداختی بانک ها و موسسات اعتباری به بخش بازرگانی هم در در ۹ ماهه نخست سال قبل ۱۲۰ هزار و ۹۳۰ میلیارد تومان بوده که با ۸۳.۳ درصد افزایش به ۲۲۱ هزار و ۶۳۰ میلیارد تومان در ۹ ماهه نخست سالجاری رسیده است.
با این وجود سهم بخش بازرگانی از کل تسهیلات پرداختی به بخش های یاد شده از ۱۹.۳ درصد در ۹ ماهه ماه اول سال ۱۳۹۸ به ۱۸.۲ درصد امسال افزایش یافته است.
در این میان بیشترین تسهیلات پرداختی بانک ها و موسسات اعتباری به بخش خدمات اختصاص یافته که در ۹ ماهه نخست سال جاری سهم ۳۹.۵ درصدی از کل تسهیلات پرداختی، معادل ۴۸۱ هزار و ۳۴۰ میلیارد تومان را به خود اختصاص داده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، ۱۲۳.۸ درصد افزایش داشته است.
پس از بخش خدمات، صنعت و معدن وبازرگانی به ترتیب بخش کشاورزی و مسکن ۶.۹ و ۵.۷ درصد از کل تسهیلات پرداختی بانک ها و موسسات اعتباری را دریافت کرده اند.
البته تسهیلات پرداختی به دو بخش کشاورزی و مسکن به ترتیب ۵۸.۱ و ۵۲.۱ درصد نسبت به ۹ ماهه اول سال قبل افزایش داشته و به ۸۴ هزار و ۱۴۰ میلیارد و ۷۰ هزار و ۱۶۰ میلیارد تومان رسیده است.
منبع:

1399/12/01
13:51:09
0.0 / 5
831
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
ایزو وب
ISO Web