رئیس كمیته ارزی اتاق ایران:

ایران باید به ۶۰۰ میلیارد دلار صادرات سالانه برسد

ایران باید به ۶۰۰ میلیارد دلار صادرات سالانه برسد

به گزارش ایزو وب رئیس کمیته ارزی اتاق ایران اظهار داشت: با عنایت به جمعیت و توانی که در این کشور نهفته است، رسیدن به ۶۰۰ میلیارد دلار صادرات سالانه باید اتفاق افتد.به گزارش ایزو وب به نقل از اتاق بازرگانی ایران، نشست بررسی مشکلات و دغدغه های صادرکنندگان به همت معاونت کسب و کار اتاق ایران و با حضور رئیس سازمان توسعه تجارت، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه، مدیرکل دفتر صادرات گمرک ایران، سرپرست اداره صادرات بانک مرکزی و تعدادی از صادرکنندگانی که طی سالهای اخیر بعنوان برگزیده روز ملی صادرات انتخاب شدند، برگزار گردید.
بر اساس اظهارات علی ملایی، معاون کسب و کار اتاق ایران قرار بود در مراسم روز ملی صادرات که ۲۲ دیماه برگزار شد، فرصتی در اختیار صادرکنندگان قرار بگیرد تا مشکلات خویش را در حضور مسؤلان کشور تشریح کنند که در نهایت با عنایت به همه گیری کرونا و شرایط متفاوت در برگزاری این مراسم، مقرر شد تا سلسله نشست هایی با حضور دست اندرکاران حوزه صادرات در دستگاههای مختلف برگزار شده و مشکلات موجود به صورت دقیق تر و جزئی تر بررسی شود. وی ابراز امیدواری کرد که در چارچوب این نشست ها بتوان تا حد قابل توجهی از مسائل را بیان کرد و برای آن راهکار عرضه داد.
صادرات را حمایت و صادرکننده را تقویت کنیم
محمدرضا انصاری، نایب رییس اتاق ایران و رئیس کمیته ارزی با بیان این نکته که در مراسم روز ملی صادرات که نشستی رسمی است، نمی توان آن طور که باید، دغدغه ها و مشکلات را شرح داد و انتظار حل آنرا داشت، ازاین رو تصمیم گرفته شد تا نشست هایی را برگزار و در قالب آنها به صورت فنی تر مسائل را مطرح و بررسی نماییم.
به باور این فعال اقتصادی معیشت مردم و بهبود زندگی آنها ارتبط غیرمستقیمی با صادرات دارد و اگر به این رابطه توجه داشته باشیم، پس باید به لشکر صادرکنندگان بها داده و برای رشد و تسهیل فعالیت آنها برنامه ریزی نماییم. لازمه رونق تولید، توسعه صادرات است، هرچند این نکته همچنان در میان مسؤلان نهادینه نشده است.
وی به افزایش بهای ارز طی چند سال قبل اشاره نمود و اظهار داشت: گرچه این تشدید قیمت باعث گرانی ها شد، اما ظرفیتی به وجود آورد تا بتوانیم صادرات را رشد دهیم. حدود ۴۰ میلیارد دلار صادرت انجام شد و این نشان داد ما می توانیم بدون اتکا به فروش نفت، سطح درآمدهای ارزی خویش را افزایش دهیم.
بر اساس گفته های انصاری علیرغم همه تلاش ها و استدلال ها، متأسفانه در این دوره زمانی برعکس عمل کردیم و دست وپای لشکر خودی را بستیم و آنها را درگیر معضلات سامانه نیما کردیم. اتاق روی این مورد بسیار وقت گذاشت تا روند را برعکس کند.
نایب رئیس اتاق ایران ضمن اشاره به حمایت دولت ها از صادرکنندگان خود و در اولویت قرار دادن آنها، خاطرنشان کرد: در صحنه جهانی رقبای صادراتی از جانب دولت های خود تقویت می شوند، اما صادرکنندگان ایرانی برعکس بدون حمایت و با انواع محدودیت ها باید پا به عرصه این کارزار بگذارند. حمایت یعنی مشکلات را با سرعت بالا رفع و بروکراسی ها را کم نماییم تا انرژی ها تنها صرف صادرات شود.
رئیس کمیته ارزی اتاق ایران ضمن اشاره به وضعیت امروز و روز گذشته کشورهای آسیایی نظیر کره جنوبی، مالزی، ترکیه و… اظهار داشت: صادرات سالانه مالزی بین ۲۰۰ تا ۲۶۰ میلیارد دلار است و این رقم با جمعیتی برابر با ۳۰ میلیون نفربه دست آمده است، آیا توان مردم مالزی از ما بیشتر است؟ همین مبحث درباره ترکیه هم وجود دارد. این کشورها قبل از آنکه صادرات را برای خود بعنوان یک اولویت درنظر بگیرند، تنها حدود سه تا چهار میلیارد دلار صادرات داشتند. چگونه آنها به این حجم از صادرات رسیدند؟
انصاری تصریح کرد: مکانیسم توسعه، مکانیسم پشتیبانی از صادرات است. اتاق ایران به دنبال رفع گره هایی است که در این سال ها به پای صادرات و صادرکنندگان بستند. همه ما باید به این پرسش پاسخ دهیم که آیا ایرانی ها استحقاق رسیدن به ۶۰۰ میلیارد دلار صادرات در یک سال را دارند؟ بله، با عنایت به جمعیت و توانی که در این کشور نهفته است، رسیدن به این حجم از صادارت باید اتفاق افتد.
بر اساس اظهارات نایب رییس اتاق ایران پشتیبانی از صادرات در رقابت های جهانی ضروریست و این مساله در کشورهای پیشرفته اتفاق می افتد؛ صادرات از جانب بالاترین مقام اجرایی پیگیری می شود و بدون شک این سطح از حمایت ها، حضور در رقابت های صادراتی را سخت تر می کند.
اصلاح ساختارهای اداری سازمان توسعه تجارت را دنبال می کنیم
در ادامه حمید زادبوم، رئیس سازمان توسعه تجارت ضمن تاکید بر اینکه رتبه بندی صادرکنندگان و پشتیبانی از آنها بر رشد صادرات اثرگذار می باشد، اظهار داشت: هم اکنون به دنبال به روزرسانی چارچوب های سازمان توسعه تجارت بر مبنای مطالعات انجام شده روی سازمان های توسعه تجارت سایر کشورها هستیم. ساختارهای اداری و زیرمجموعه های دستگاههای اجرایی مبتلا به اختلال های جدی هستند و باید اصلاح گردد. متأسفانه در این بخش گرفتار عقب افتادگی و شکاف جدی هستیم. ساختار اداری در نظام تجاری مشکلات زیادی بوجود آورده است و برای اصلاح این مورد باید فرهنگ عمومی، مجلس و دیگر ارکان همراه شده و گام های جدی در جهت تجهیز توان اداری و ساختاری کشور بردارند.
این مقام مسئول در ادامه به انفجار اخیر در مرز دوغارون و صدمه های وارد شده اشاره نمود و اضافه کرد: ماهانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون دلار از ایران به افغانستان صادر می شود که ۷۰ درصد آن فرآورده های نفتی هستند. این مشکل وقفه ای را در روند صادرات ایجاد کرد و باید هرچه سریع تر شرایط از سرگیری صادرات را مهیا کرد. طبق برآوردهای اولیه ۵۰۰ تا ۶۰۰ تریلیر از بین رفتند که ۱۲۰ مورد ایرانی بودند، ولی فرقی نمی کند چون تمام این تریلرها بار ایران را حمل می کردند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه آماری از حجم تعهدات ارزی که تا انتهای آذر ایفا شده اند، عرضه کرد و اظهار داشت: در این زمان ۵۸ میلیارد یورو تعهد ارزی صورت گرفته که ۴۰ میلیارد یورو از آن ایفا شده و از این رقم ۳۶ میلیارد یورو از جانب تولیدکنندگانی که صادرات هم انجام می دهند، ایفا شده است. بر این اساس ۱۸ میلیارد یورو تعهد ارزی باقی مانده است.
صادرات هنوز اولویت تصمیم گیران کشور نیست
سید رسول مهاجر، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امورخارجه هم با بیان این مطلب که اغلب کشورهای پیشرفته آسیایی در یک زمان تصمیم گرفتند و روند صادرات خویش را متحول کردند، اظهار داشت: هیچ وقت ایران صادرات محور نبوده و همیشه با تاکید بر درآمدهای نفتی جلو رفته است. حداقل تحریم ها ما را مجبور کرد که به لزوم توسعه صادرات بیاندیشیم. برای رونق و توسعه صادرات باید آنرا اصل نظام تصمیم گیری خود درنظر بگیریم، صادرات باید اصل باشد و نه اینکه برآوردی از نیاز داخل، بدون شک نیاز داخلی سیری ناپذیر است و نباید نظام صادراتی خویش را بر طبق این احتیاج به صورت مداوم تغییر دهیم.
این مقام مسئول با عنایت به تجهیز بخش اقتصادی وب سایت وزارت امور خارجه برپایه اطلاعات سفارت خانه های کشور در کل دنیا خاطرنشان کرد: کار در این بخش شروع شده و پیگیر تکمیل آن هستیم. امیدواریم با نهایی شدن این پروژه امکان کسب اطلاعات به روز از وضعیت نیاز بازارهای هدف از راه این وب سایت برای فعالان اقتصادی و صادرکنندگان فراهم گردد.
قیمت های پایه صادراتی را اصلاح کنید
کیوان کاشفی، عضو هیأت رئیسه اتاق ایران هم با انتقاد از ناهماهنگی های موجود بین تصمیم گیری های انجام شده با تغییراتی که در سطح روانی جامعه رخ می دهد، اظهار داشت: حدود دو سال است که درباره قیمت پایه صادراتی صحبت کردیم و یک فرمول خیلی ساده و دقیق را پیشنهاد دادیم تا این مشکل را برای همیشه و به صورت ریشه ای حل نماییم، هنوز هیچ یک از دستگاههای متولی پای کار نیامده اند و همچنان مشکلات این بخش به قوت خود باقی است.
این فعال اقتصادی وجود یک پورتال به منظور رصد وضعیت تعهدات ارزی هر صادرکننده را ضروری دانست و تصریح کرد: زمانی که مبحث تعهد ارزی عنوان شد باید زیرسات های آنرا هم فراهم می کردید. پس از مدت ها که از اجرای تعهد ارزی می گذر همچنان صادرکننده نمی تواند از راه یک سامانه و یا پورتالی، وضعیت تعهدات ارزی خویش را رصد کند و هر بار باید با رفتن به سازمان های مختلف از شرایط خود آگاه شود.
وی با بیان این مطلب که بخش خصوصی دغدغه های دولت را درباره مساله ارز و تحریم درک کرد و علیرغم همه فشارها پای کار ماند، تصریح کرد: همه واردکنندگان و صادرکنندگان را درگیر مسائل امنیتی کردید، امروز یک پای تجار ما در دادگاه هاست و دیگری در سازمان ها و دستگاههای مختلف تا بتوانند تجارت خویش را زنده نگه دارند. تقاضای اتاق ایران شکستن این جو سنگین است که مانع از پیشرفت تجارت می شود.
در این بین سخنرانان جلسه ضمن بیان دیدگاه ها و آنچه برای توسعه صادرات لزوم دارد به دغدغه ها و چالش های صادرکنندگان حاضر در نشست توجه کردند. تدوین استراتژی صادرات، یک نقشه راه مشخص و تعیین متولی برای این بخش، نخستین خواسته صادرکنندگان بود که دراین نشست مورد تاکید قرار گرفت. ارتقای سطح کمی و کیفی لجستیک کشور، برنامه ریزی برای کاهش هزینه های انتقال پول در جریان تجارت، پشتیبانی از صادرکنندگان برای حضور در نمایشگاه های بین المللی و هزینه هایی که صرف برندینگ می شود، برقراری ارتباط مستمر و مستقیم بین سفارت خانه ها و تشکل های اقتصادی زیرمجموعه اتاق ایران، برگزاری نشست های تخصصی جهت بررسی چارلش های صادراتی هر گروه کالایی و در نهایت تعیین سهمیه صادراتی در هر گروه کالایی برای پیشگیری از ممنوعیت های یکباره و غیرکارشناسی، دیگر مسائلی بودند که در این جلسه عنوان شد.


منبع:

1399/11/28
14:34:02
0.0 / 5
537
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , تجاری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web