افزایش ارتباطات بخش خصوصی ایران با سازمان فائو در اولویت است

افزایش ارتباطات بخش خصوصی ایران با سازمان فائو در اولویت است

نماینده جدید ایران در سازمان فائو اظهار داشت: افزایش ارتباطات بخش خصوصی ایران با سازمان فائو در اولویت قرار دارد.به گزارش ایزو وب به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، رسول زارع افزود که می خواهد در اولین گام، حوزه کارهای مورد نیاز بخش کشاورزی کشور خصوصاً در زمینه توسعه فناوری، آموزش و ترویج بهره برداران و ارتباط بخش تخصصی و همین طور اتحادیه ها و تشکل های کشاورزی را با دپارتمان های مختلف سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (FAO) را پیگیری کند.
وی در همین حال بر ساماندهی دفتر نمایندگی ایران در سازمان فائو اصرار کرد و گفت: شرایط دفتر نمایندگی ایران بعد از اعمال تحریم ها و مسائل مربوط به تبدیل نرخ ارز به ریال به شکلی است که باید به آن رسیدگی شود و وزارت جهاد کشاورزی دراین زمینه قول مساعدت داده است.
زارع افزود: بعد از گذراندن دو هفته دوره قرنطینه در رم به سبب همه گیری ویروس کرونا، با مدیرکل سازمان فائو دیدار و استوارنامه ام را تقدیم خواهم کرد و بعد از آن ملاقات هایی با معاونان دپارتمان های تخصصی مختلف همچون در امور زراعی، شیلات و منابع طبیعی و افراد ذی نفوذ در این سازمان بمنظور گفتگو درباره نحوه همکاری، پیشبرد برنامه ها و مشارکت در طرح ها را خواهم داشت.
وی با اشاره به اینکه تلاش می کند بیشترین منافع را برای کشاورزی ایران از همکاری با سازمان فائو به دست آورد، اظهار داشت که پیگیری چند پروژه مشترک میان ایران و سازمان فائو در سطح منطقه و دعوت از صاحبنظران خارجی برای آموزش و ترویج بهره برداران به صورت حضوری یا مجازی همچون موضوعاتی است که در برنامه کاری اش گنجانده است.
زارع درباره پرداخت حق عضویت ایران به سازمان فائو نیز اذعان داشت: به سبب تحریم های بانکی، چند سالی است که حق عضویت ایران به این سازمان و حتی سایر سازمان های بین المللی پرداخت نشده است، اما امیدواریم با رفع تحریم ها، پرداخت ها بوسیله وزارت امور خارجه ایران صورت گیرد.
وی اضافه کرد: سازمان فائو نقش مهمی در تامین امنیت غذایی جهان و توسعه کشاورزی دارد و وزارت امور خارجه ایران بطور قطع اقدامات مناسب سیاسی برای حل این مشکلات را انجام خواهد داد.
نماینده جدید ایران در سازمان فائو سطح روابط ایران و این سازمان را خوب توصیف کرد و اظهار داشت: فائو عضوی را می خواهد که هم به لحاظ کاری فعال باشد و هم حق عضویتش را بموقع پرداخت کند، با این وجود این سازمان با مسائل سیاسی و جهانی کشور ما آشنا است و بدین جهت مطالبه گری در پرداخت حق عضویت را به حداقل رسانده است.
وی اشاره کرد: در سازمان فائو، کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته جایگاه برابر دارند، اما تمرکز این سازمان بیشتر بر کشورهای در حال توسعه برای دریافت خدمات فنی و علمی و توسعه دانش است و در این راستا، کشورهای توسعه یافته، دانش و اطلاعات خودرا در حوزه کشاورزی در اختیار کشورهای در حال توسعه و سایر کشورها می گذارند.
زارع اصرار کرد که ایران نیز در قالب فائو، دسترسی برابر به دانش و اطلاعات در حوزه کشاورزی تمام کشورها دارد.
بنابر این گزارش، پروفسور رسول زارع سمت های همچون قائم مقامی و معاون پژوهشی و فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، ریاست مؤسسه تحقیقات گیاه پزشکی، نمایندگی ایران در سازمان های بین المللی تخصصی در حوزه گیاه پزشکی، عضویت در کمیته قارچ شناسی آسیا و دبیر انجمن قارچ شناسی ایران از سال ۸۹ تا ۹۵ را در کارنامه کارهای خود دارد.
وی مدرک کارشناسی مهندسی کشاورزی را از دانشگاه شیراز و فوق لیسانس در رشته بیماریهای گیاهی را از دانشگاه تربیت مدرس کسب کرده است. پروفسور زارع دارای دکترا در رشته قارچ شناسی و بیماریهای گیاهی از دانشگاه ریدینگ انگلستان و فوق دکتری از آکادمی سلطنتی علوم هلند است.
وی علاوه بر کتاب قارچ شناسی، حدود ۲۰۰ مقاله علمی خودرا به زبان های فارسی و انگلیسی در ژورنال های معتبر جهان منتشر نموده است.
نماینده جدید ایران در سازمان فائو چهارشنبه ۲۹ بهمن ماه، تهران را به مقصد رم ایتالیا ترک خواهدنمود و کارهای خود در این سازمان بین المللی شروع می کند.

1399/11/26
15:50:44
0.0 / 5
709
تگهای خبر: آموزش , بانك , تخصص , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web