سخنگوی انجمن تایرسازان ؛

رشد 20درصدی تولید تایر

رشد 20درصدی تولید تایر

به گزارش ایزو وب سخنگوی انجمن صنعت تایر ایران با اعلان اینکه حذف قیمت گذاری دستوری، انگیزه برای تولید را افزایش داده، اظهار داشت: در 10 ماه امسال 250 هزار و 571 تن تایر تولید شد که نسبت به پارینه 20 درصد رشد دارد.مصطفی تنها در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد وضعیت تولید تایر در کشور، گفت: مجموع تولیدات تایر سواری کشور طی ۱۰ ماه سال جاری به ۲۲۵ هزار و ۲۶۹ تن رسید که در قیاس با زمان مشابه سال قبل افزایش ۲۰ درصدی را نشان میدهد که با احتساب تایرهای دوچرخه، موتور و تیوب میزان تولید به ۲۵۰ هزار و ۵۷۱ تن بوده است؛ که در قیاس با زمان مشابه سال قبل بیان کننده رشد ۲۱ درصدی تولید است.
سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر ایران اضافه کرد: این حجم از تولید در حالی است که در سالهای گذشته در ۱۲ ماه سال ۲۵۰ هزار تن تایر در کشور تولید می شد.
وی افزود: یکی از دلایلی که تولیدکنندگان انگیزه برای افزایش تولید پیدا کرده اند، واگذاری قیمت گذاری به تولیدکنندگان بود؛ برای اینکه در یک دوره زمانی، به خصوص در بخش تایرهای سنگین، تولیدکنندگان با زیان بسیاری مواجه بودند.
تنها اظهار داشت: البته قیمت گذاری ظاهراً به تولیدکننده واگذار شده و در نهایت در تعامل طرفین قیمت ها تعیین می شود؛ در حقیقت تولیدکننده پیشنهاد می دهد و در نهایت باید به تأیید دستگاه های مربوطه دولتی برسد اما اگر همین اصلاحات قیمتی هم صورت نمی گرفت امروز شاهد افزایش تولید نبودیم.
وی اضافه کرد: البته مشکلاتی همچون قطع برق و گاز کارخانه ها، تولید را با چالش مواجه کرده است اما به هر حال تولیدکنندگان توانستند، جهش خوبی داشته باشند.
بهره برداری از کارخانه جدید تولید تایر سنگین رادیال
وی با اشاره به لزوم صادرات تایر، گفت: باتوجه به افزایش تولید، نیاز است که مجوز صادرات تایر بدهند تا در سال آینده این محصول صادر هم بشود برای اینکه در حال رسیدن به سقف کشش بازار کشور هستیم و مجوز صادرات می تواند انگیزه مضاعفی به تداوم شتاب تولید بدهد.
وی اشاره کرد: البته در مورد تایرهای باری و سنگین وضعیت بازار به شکلی شده که تقاضا مثل سابق نیست؛ البته دو نوع تایر سنگین شامل تایرهای بایاس و رادیال داریم که در مورد تایرهای بایاس مازاد مصرف داخلی وجود دارد و هر میزان که کشش بازار باشد، می توانیم تولید نماییم اما در مورد تایرهای رادیال تولید فعلاً پاسخگوی مصرف نیست؛ چونکه در این بخش یک میلیون تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار حلقه نیاز کشور است که هم اکنون ۴۰۰ هزار حلقه در یک کارخانه تولید می شود اما با توجه به این که از یک کارخانه دیگر با همین میزان ظرفیت بهره برداری شده است و به زودی تولید در این واحد نیز شروع می شود می توان گفت در این بخش ۳۰ درصد کمبود خواهیم داشت که می توان با واردات تقاضاها را پاسخ داد.


منبع:

1399/11/20
13:38:23
0.0 / 5
885
تگهای خبر: آینده , بازار , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web