آل اسحاق:

عراق می تواند بخش مهمی از نیازهای ایران را تامین كند

عراق می تواند بخش مهمی از نیازهای ایران را تامین كند

ایزو وب: رئیس اتاق تجاری ایران و عراق می گوید باتوجه به ظرفیت بالقوه قابل توجه موجود میان دو کشور، امکان تامین نیازهای ایران بوسیله عراق وجود دارد.


یحیی آل اسحاق در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در سالهای گذشته عراق همیشه بعنوان یکی از اصلی ترین مقاصد صادرات ایران مطرح بوده و بخش مهمی از صادرات غیرنفتی کشور به این همسایه غربی صورت گرفته است. با وجود ثبت آمارهای مثبت، همچنان ظرفیت قابل توجهی برای افزایش همکاریهای دو جانبه اقتصادی دراین زمینه باقی مانده است.
بگفته وی، اقتصاد عراق در سالهای گذشته تلاش نموده با بهبود نسبی شرایط، نسبت به احیای زیرساخت ها و افزایش تولید کالاهای عراق اقدام نماید اما در عین حال این به مدلول کاهش بازار کالاهای ایرانی نیست و سرمایه گذاران ایرانی می توانند شانس خودرا در حوزه های مختلف امتحان کنند.
رئیس اتاق تجاری ایران و عراق با اعلان اینکه عراقی ها پیشنهاد سرمایه گذاری از طرف تجار ایرانی را از مدت ها قبل مطرح کرده اند، اظهار داشت: مقامات عراقی وعده داده اند که این سرمایه گذاری با حمایت دولتی و اعطای تخفیف و امتیازات لازم صورت گیرد و برای فراهم آمدن مقدمات آن باید مقامات دولتی دو کشور در کنار اعضای اتاق تجاری تلاش کنند.
آل اسحاق با اشاره به ظرفیت ترانزیتی مرزهای مشترک ایران و عراق تشریح کرد: بررسی های ما نشان میدهد که بوسیله ترانزیت و ظرفیت مرزهای مشترک، امکان تامین شش میلیارد دلار از نیازهای ایران بوسیله عراق وجود دارد. البته این مساله نیاز به درنوردیدن مراحل قانونی لازم در عراق و ایجاد زیرساخت های لازم در ایران است اما در صورت اجرای این مراحل، می توان انتظار داشت که بخش مهمی از نیازهای وارداتی امروز ایران بوسیله این ظرفیت تامین گردد.
به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، برمبنای آمارهای گمرک و سازمان توسعه تجارت، ایران در ماه های ابتدایی امسال، با وجود کرونا، همچنان سهم خود در بازار عراق را حفظ نموده و حتی در بعضی ماه ها، عراق با عبور از چین، اصلی ترین شریک تجاری کشور شده است.
بررسی تراز تجاری ایران و عراق نشان میدهد که بخش مهمی از تجارت، با صادرات کالاهای ایرانی انجام شده و عراق عملا به ایران صادرات چندانی ندارد. باتوجه به تحریم های آمریکا، در ماه های گذشته خیلی از فعالان اقتصادی پیشنهاد داده اند که در صورت دشواری تسویه حساب نقدی، عراق مقدمات واردات کالاهای موردنیاز ایران را به وجود آورد.
منبع:

1399/10/28
15:05:48
0.0 / 5
1103
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجاری , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web