ریزش ۳۹ درصدی صادرات انرژی قطر

ریزش ۳۹ درصدی صادرات انرژی قطر

ارزش صادرات انرژی قطر در سه ماهه سوم امسال تحت تاثیر كاهش 38.5 درصدی صادرات محصولات و كالاهای انرژی، 35.5 درصد كاهش داشت.به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، سازمان آمار و برنامه ریزی قطر در اطلاعیه ای اعلام نمود ارزش صادرات قطر در سه ماهه سوم به ۱۱.۳ میلیارد دلار(۴۱.۱ میلیارد ریال قطر) رسید که ۳۵.۵ درصد در مقایسه با زمان مشابه سال ۲۰۱۹ کاهش داشت.

دلیل اصلی این کاهش، افت صادرات سوختهای معدنی، روغنها و مواد معدنی مربوط بوده است. صادرات مذکور بر اساس سالانه در سه ماهه سوم به میزان ۵.۸ میلیارد دلار( ۲۱ میلیارد ریال قطر) معادل ۳۸.۵ درصد کاهش پیدا کرد.

همه صادرکنندگان بزرگ نفت و گاز خاورمیانه امسال به دنبال شیوع ویروس کرونا و کاهش تقاضا برای نفت و گاز و افت شدید قیمتها، با کاهش درآمدهای صادرات انرژی روبرو شده اند. بعنوان مثال محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی اوایل ماه جاری اعلام نمود کشورش امسال ۲۷.۵ میلیارد دلار درآمد نفتی از دست داده و درآمد نفتی فعلی برای پوشش هزینه های بودجه کافی نیست.

قطر که یکی از بزرگترین صادرکنندگان LNG جهان محسوب می شود، یکی از کشورهایی بوده که در منطقه خاورمیانه در موقعیت بهتری برای تحمل شوکهای قیمت امسال قرار داشته است.

موسسه اعتبارسنجی مودیز در سپتامبر با تایید رتبه اعتباری Aa۳ برای قطر، اعلام نمود قطر در مقابل شوکها همچون شوک فعلی که ناشی از شیوع همه گیری ویروس کرونا و قیمتهای پایین نفت بوده، منعطف بوده است. نقاط قوت قطر شامل سطح بالای سرانه درآمد، ذخایر هیدروکربن بسیار وسیع با هزینه استخراج اندک، پوزیشین دارایی بسیار قوی دولت و کارآمدی سیاست اقتصاد کلان هستند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، موسسه اعتبارسنجی فیچ در ژوئن رتبه اعتباری قطر را تایید و اعلام نمود عمده صادرات گاز قطر تحت قراردادهای بلندمدت فروخته می شوند و حدود نیمی از درآمد نفت و گاز امسال این کشور مربوط به سال ۲۰۱۹ بوده و کاهش درآمدهای هیدروکربن در سال ۲۰۲۰ را به ۲۷ درصد محدود کرده است و کاهش ۹ درصدی را در سال ۲۰۲۱ خواهد داشت. فیچ برآورد کرده که نقطه سر به سری قیمت نفت قطر در فاصله سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ به ۴۸ دلار می رسد که پایینترین نقطه سر به سر در بین کشورهای شورای همکاری خلیج فارس است.

قطر برای اجتناب از نتایج اقتصادی منفی ناشی از نوسان قیمت نفت، بودجه دولتی را بر اساس قیمت ۴۰ دلار هر بشکه نفت تهیه خواهد کرد
1399/09/04
15:17:16
5.0 / 5
1622
تگهای خبر: اقتصاد , سازمان , صادرات , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
ایزو وب
ISO Web