باغداران بخوانند:

سفارش یك پژوهشگر برای افزایش بارآوری باغات انار

سفارش یك پژوهشگر برای افزایش بارآوری باغات انار

مركزی بیشتر مردم فكر می كنند با شروع فصل سرما و دوران خفتگی درختان میوه، كار باغداری تعطیل می شود و باغات نیاز به رسیدگی ندارند، اما این طور نیست، در واقع بهترین فصل برای تغذیه و اصلاح خاك باغات پائیز و زمستان است و با تامین مواد مغذی در زمستان، درختان می توانند در بهار، گل دهی را ظرفیت بیشتری آغاز كنند.


انار محصول شاخص استان مرکزی و در واقع می توان گفت یکی از مزایای نسبی این استان در حوزه کشاورزی است و حفظ این برند شناخته شده بین المللی بوسیله ویژه به باغات انار که برخلاف ظاهرشان بسیار حساس هم هستند، ضرورتی انکارناپذیر است.
اینکه تغذیه درخت در فصول مختلف و به ویژه در فصل سرد سال به چه شکل انجام بگیرد تا بهترین راندمان را از یک درخت حاصل کند، سوالی است که یک پژوهشگر حوزه انار به آن پاسخ می گوید.
معصومه نصیری مقدم، در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، چالکود درختان انار را مهمترین راهکار برای تغذیه درخت دانست و اضافه کرد: بهترین زمان برای اجرای چالکود، فصول پاییز و زمستان است. اگر مواد غذایی بطور صحیح در این فصول برای ریشه ها تامین گردد درختان می توانند در بهار با پتانسیل بیشتری فصل رویشی خودرا آغاز کنند.
وی نخستین قدم برای اجرای چالکود را آزمایش خاک و رصد تغییر آن بیان کرد و اضافه کرد: بوسیله آزمایش خاک کمبودهای موجود مشخص می شود. بااینکه باغداران در استفاده از چالکود تغییرات چشمگیری را مشاهده نخواهند کرد، اما به مرور زمان سیستم ریشه تقویت شده و اینکار می تواند موجب افزایش درصد رشد شاخه های جدید در فصل بهار شود. چالکود پائیز و زمستانه موجب آماده شدن کود در زیر خاک جهت استفاده درخت در اول فصل رشد گیاه خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه در چالکود از مواد آلی و معدنی استفاده می نماییم و در این روش در نزدیکی ریشه درخت، چاله هایی حفر می شود، اشاره کرد: به سبب حضور آهک فعال در خاک های آهکی، میزان بالای بی کربنات در آب های آبیاری، کمبود مواد آلی، مصرف غیر صحیح (پخش سطحی) کود در سایه انداز درختان، کم تحرکی بیشتر کودهای مصرفی بویژه کودهای فسفاته و ریز مغذی ها و عدم رعایت مصرف بهینه کود و آب، درختان میوه در کشور عموما گرفتار انواع کمبودها هستند. بر این اساس راندمان و کارایی مصرف کود در روش چالکود بمراتب بیشتر از روش پخش سطحی است.
این پژوهشگر حوزه انار به مزایای چالکود اشاره نمود و با اعلان اینکه چالکود مزایای فراوانی برای درخت دارد و سبب می شود که گیاه رشد بهتری پیدا کند و کیفیت میوه ها افزایش یابد، اضافه کرد: چالکود سبب توسعه و رشد ریشه و افزایش سطح برگ درختان میوه می شود و بهبود کیفیت میوه ها را به همراه خواهد داشت. با کندن حفره ها و پرکردن آنها با مواد عالی نفوذ پذیری آب به داخل خاک افزایش می یابد، مشکل علف های هرز تا حد زیادی کاهش پیدا می کند و کودهای شیمیایی غیر متحرک به آسانی توسط جریان آب در دسترس ریشه قرار می گیرند و در واقع با روش چالکود کارایی مصرف کود افزایش یافته و مقدار مصرف کود در هکتار را می توان کم کرد.
وی به محل حفر چاله برای اجرای چالکود اشاره نمود و اظهار داشت: برای اجرای چالکود باید چاله هایی در نزدیکی تنه درخت در فاصله ۱.۵ متری از تنه درخت در محل سایه انداز و یک سوم انتهایی درخت حفر شود. قطر چاله برای درخت دو ساله انار ۲۵ سانتیمتر و درخت سه ساله ۳۰ سانتیمتر در نظر گرفته شود و باید دقت شود که ریشه ها لطمه نبینند.1399/08/17
13:07:04
5.0 / 5
1526
تگهای خبر: توسعه , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web