اظهارات متناقض درباره برنج های دپو شده

اظهارات متناقض درباره برنج های دپو شده

تا همین چند روز پیش وارد كنندگان برنج و فعالان این حوزه با انتقادهای تند نسبت به عملكرد دستگاه های مربوطه خصوصاً در مورد تخصیص و تامین ارز نگران وضعیت برنج های دپو شده در گمرك از كمبود در بازار تا فاسد شدن آن بوده و خواهان ترخیص فوری این كالا شدند، اما معین نیست چه اتفاقی افتاده كه حالا از رها كردن برنج های وارداتی در گمرك و به صرفه نبودن ترخیص آن سخن می گویند!


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، از مدت ها قبل گمرک اعلام نمود که بیش از ۲۰۰ هزار تن برنج از سال قبل در گمرک و بنادر دپو شده و با وجود اینکه اظهار شده است به سبب مسائل ارزی امکان ترخیص ندارد. این در حالی بود که گزارش گمرک نشان داد واردات برنج امسال نسبت به زمان مشابه سال قبل تا ۵۰ درصد نیز کاهش داشته که این آمار می توانست بیان کننده کمبود برنج های وارداتی در بازار باشد.
مسئولان گمرک بارها اعلام نموده بودند که مانع اصلی در ترخیص برنج های دپو شده عدم صدور کد رهگیری از بانک بوده و در این حالت مجوز ترخیص ندارند.
** برنج ها فاسد شد، کاری کنید
اما در مدت اخیر بارها فعالان حوزه واردات برنج خصوصاً در انجمن واردکنندگان این محصول از عدم تخصیص ارز و تامین آن از طرف بانک مرکزی گله کرده بودند و نسبت به تبعات آن هشدار دادند؛ بطوریکه مدتی پیش مختاریانی -نایب رئیس انجمن واردکنندگان برنج- با انتقاد از عدم شفافیت سیاست مسئولان در واردات برنج گفته بود که با عدم تخصیص و تامین ارز از طرف بانک مرکزی در سال قبل تا حالا اعتبار آنها نزد تجار خارجی زیر سوال رفته است.
وی البته در مورد فساد برنج هم اعلام نموده بود که حداقل یک سال است که برنج های وارداتی در کانتینرها یا انبار در بنادری که فضای گرم و مرطوبی دارند باقی مانده و به سمت فاسد شدن رفته است در صورتیکه در این یک سال آهن هم از بین می رود چه برسد به برنج.
از طرف دیگر روحانی -نایب رئیس اتاق بازرگانی بندرعباس - نیز نسبت به عدم شفافیت سیاست بانک مرکزی انتقاد کرده و اعلام نموده بود که در شرایط موجود برنج ها در گمرک و بنادر رو به فساد خواهد رفت.
** مشکل کمبود برنج یکدفعه حل شد!
اما بتازگی و در صورتیکه انتقادات نسبت به وضعیت واردات برنج ادامه دارد مسیح کشاورز -رئیس انجمن واردکنندگان برنج -در رابطه با برنج های وارداتی گفته که مشکل کد تخصیص برنج برطرف شده و دیگر مانعی در این رابطه وجود ندارد و از طرف دیگر اعلام نموده که دیگر تمایلی برای ترخیص برنج از گمرک ندارند، چونکه قیمت آن هم اکنون با قیمت برنج داخلی برابری کرده و کسی حاضر به خرید برنج های خارجی از آنها نیست.
وی البته در مورد فاسد شدن برنج ها اعلام نموده که برنج ها حالا سالم هستند و دو سال برنج ها تاریخ انقضا دارند و چون برنج های دپو شده یک سال پیش وارد شدند هنوز فاسد نشدند.
اما اظهارات رئیس انجمن واردکنندگان برنج در حالی مطرح می شود که نقض مسائل مطرح شده از طرف وی در مصاحبه های مدتی پیش است زمانی که کشاورز اعلام نموده بود حدود ۲۴۰ هزار تن برنج در گمرک وجود دارد که قسمتی از آن به صورت درصدی ترخیص شده اما کد تخصیص ارز نگرفته و منتظر دریافت کد برای واردات برنج به داخل کشور هستند.
وی در آن زمان با انتقاد از عملکرد ارزی برای ترخیص برنج های وارداتی گفته بود که برنامه ای که برای واردات برنج باید اجرائی می شده، نشده و کاهش ۵۰ درصدی داشته است و عواقب آنرا کمبود و گرانی برنج در بازار داخلی اعلام نموده و تاکید داشت که برنج بعنوان دومین کالای راهبردی است و برنج های وارداتی در سبد اقشار لطمه پذیر جایگاه خاصی دارد که باید در ارتباط با ترخیص آنها تسریع شود.
رئیس انجمن واردکنندگان برنج این را هم گفته بود که متأسفانه کمبود و گرانی برنج خارجی در داخل به سبب مشکل صدور کد تخصیص ارز و رسوخ در بنادر است ولی بتازگی یک دفعه موضع وی تغییر کرده و اعلام نموده که باید برنج ها به سبب عدم به صرفه بودن در گمرک باقی بماند.
**چند نکته قابل تامل در مورد ترخیص برنج
اما چند نکته در ارتباط با اعلام مواضع در مورد برنج مطرح است؛ اول اینکه فاسد شدن برنج های وارداتی و اینکه آیا تا حالا رو به فساد رفته و یا تا یک سال دیگر امکان ماندگاری در گمرک و بنادر را باتوجه به شرایط آب و هوایی دارند یا خیر موضوعی است که قبل از این ارونقی -معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران- گفته بود که باید این تشخیص از طرف مسئولان مربوطه همچون وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت و سازمان ملی استاندارد صورت بگیرد.
در مورد کد تخصیص ارز نیز که اعلام شده مشکل آن برطرف شده است، این نکته قابل توجه است که گمرک با صدور کد تخصیص امکان ترخیص برنج های وارداتی را نخواهد داشت.
طبق اعلام معاون فنی گمرک با تخصیص ارز هیچ کالایی قابل ترخیص از گمرکات نبوده و فقط ارائه کد رهگیری بانک است که مجوز ترخیص را خواهد داد بدین سبب در این شرایط حل مشکل کد تخصیص هم سبب ترخیص حتی یک کیلو از برنج های وارداتی نمی گردد.
از طرف دیگر باید توجه داشت تا قبل از این با وجود مصوبه شورای عالی امنیت ملی برای ترخیص درصدی کالای اساسی همچون برنج، با توجه به این که احراز و اعلام اینکه ثبت سفارشی در صف تامین ارز است یا خیر، به عهده بانکهای عامل است، این بانک ها بر طبق بخشنامه بانک مرکزی از صدور گواهی در خصوص قرارگیری کالا در صف تامین ارز امتناع کرده و امکان ترخیص درصدی از محموله های کالاهای وارداتی وجود نداشته است.
**گمرک چه می کند؟
در شرایط پیش آمده و در صورتیکه انجمن وارد کنندگان برنج اعلام می کند آنها را می خواهد برنج ها را در گمرک رها کرده و فعلا نسبت به ترخیص آن اقدام نکند آن هم در شرایطی که این کالاها از مدتی پیش به گمرک اظهار شده اند، معین نیست مسئولان گمرک در مورد برنج هایی دپو شده که تا همبن مدتی پیش گفته می شد کمبود آن به سبب عدم ترخیص از عوامل گرانی در بازار است، چه تصمیمی می گیرد.1399/08/11
14:00:56
5.0 / 5
1361
تگهای خبر: بازار , بانك , سازمان , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
ایزو وب
ISO Web