آینده تجاری ایران در گفت و گو با لاهوتی

سه شرط مهم برای رشد صادرات زیرسایه كرونا

سه شرط مهم برای رشد صادرات زیرسایه كرونا

رئیس كنفدراسیون صادرات ایران می گوید برای آنكه كاهش صادرات ثبت شده در ماه های گذشته جبران شود، باید مقدماتی مهم را فراهم نمود.


محمد لاهوتی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به کاهش روند صادراتی ایران در ماه های ابتدایی امسال، بیان کرد: ما سال ۱۳۹۹ را در حالی آغاز کردیم که تنها چند هفته از شیوع ویروس کرونا گذشته بود و خیلی از کشورهای جهان نیز تازه با این ویروس روبه رو شده بودند. در چنین شرایطی خیلی از دولت ها بمنظور کاهش سرعت کرونا، مبادرت به بستن مرزهایشان کردند که این امر در کنار تاثیر بر خیلی از بخش ها، بطور خاص به کاهش جدی آمار صادرات و تجارت خارجی منجر گردید و این مسئله نه محدود به یک کشور و منطقه که مربوط به تمام دنیا بود.
بگفته وی، باتوجه به این محدودیت ها، میزان صادرات ایران در سه ماهه ابتدایی سال جاری به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کرد که البته دور از انتظار نیز نبود اما با شروع تابستان و کاهش نسبی محدودیت ها، بار دیگر امکان پیگیری صادرات به وجود آمد.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران، با اعلان اینکه میزان صادرات در شهریور، ۲۴ درصد نسبت به مرداد رشد داشته است، اظهار نمود: هرچند این اعداد هنوز نسبت به آمار سال های گذشته فاصله دارد اما نشان میدهد که با کاهش محدودیت ها، جبران قسمتی از آمارهای کاهشی ممکن شده و می توان گفت هرچند برای ثبت آمار سال های قبل هنوز فاصله ای قابل توجه باقی مانده اما صادرات در هفته های اخیر به ریل اصلی خود بازگشته است که این موضوعی امیدوارکننده خواهد بود.
لاهوتی با اشاره به سایر عواملی که در کنار کرونا بر کاهش صادرات ایران اثرگذار بوده اند، توضیح داد: یکی از این عوامل، کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی است. بغیر از فروش این محصول، بخش مهمی از سبد صادراتی ایران را نیز مشتقات نفتی می سازند و کاهش قیمت آن در جهان به کاهش صادرات ما نیز انجامیده است. از طرف دیگر سیاست های ارزی بانک مرکزی نیز به صادرکنندگان فشار جدی وارد کرده و قسمتی از آنها انگیزه کار خودرا از دست داده اند.
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، با اعلان اینکه برای جبران کاهش صادرات و ثبت آمارهای مشابه با سال های قبل، نیاز به چند پیش شرط مهم وجود دارد، تشریح کرد: اولین شرط دراین زمینه، توقف سیاست های یک شبه در ممنوعیت یا محدودیت صادرات و واردات است. در این تردیدی وجود ندارد که باید ابتدا به تامین بازارهای داخلی فکر کرد اما این سیاست را می توان با راهکارهای دیگری نیز پوشش داد، اما اینکه ناگهان اعلام گردد یک کالا دیگر امکان صادرات ندارد، از سویی سرمایه گذاری صورت گرفته در تولید یک کالا را تا مرز ورشکستگی پیش می برد و از طرف دیگر، بازارهای صادراتی که با دشواری به دست آمده را از بین می برد.
لاهوتی، اصلاح شیوه نامه های بهداشتی در امتداد تداوم صادرات در روزهای کرونا را دیگر خواسته مهم این بخش دانست و اظهار داشت: کشور امروز بار دیگر با موج شدیدی از کرونا روبه رو شده و در این راه آنچه که برای صادرات ما اهمیت دارد این است که به واردکنندگان اطمینان دهیم کالایی که از ایران می رسد چه از نظر سلامت کالا و چه از نظر رعایت مسائل بهداشتی در بسته بندی و جابجایی، با بالاترین سطح ممکن نظارت شده و هیچ خطری در آن وجود ندارد.
وی به مشکلات ارزی بخش خصوصی و بانک مرکزی نیز اشاره نمود و اضافه کرد: با وجود آنکه بانک مرکزی معتقد می باشد سیاست های ارزی را در پیش گرفته که برای صادرات مشکل آفرین نبوده اند اما بررسی های ما و صحبت هایی که با صادرکنندگان مختلف داشته ایم، جز این را ثابت می کند. بمنظور عبور از این شرایط نیز اتاق بازرگانی یک پیشنهاد ۱۰ بندی را در شورای گفت و گو مطرح کرده که بانک مرکزی نیز قول پیگیری آنرا داده است. امیدواریم با تصویب این پیشنهادات، شرایط ارزی لازم نیز برای صادرکنندگان به وجود آید تا در نهایت با رونق گرفتن این بخش، ارز مورد نیاز کشور برای واردات کالا نیز با سرعت بیشتری تامین گردد.
به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، آمارها نشان میدهد که در زمان انتشار ویروس کرونا، میزان صادرات ایران از نظر ارزشی بیش از ۳۰ درصد و از نظر وزنی بیش از ۶۰ درصد کاهش یافته است. بررسی های بین المللی نیز نشان میدهد که حدودا تمامی کشورهای جهان در طول این زمان با کاهش تجارت خارجی مواجه بوده اند.
آمارهای اتاق بازرگانی تهران نشان میدهد که در شهریور ماه، میزان صادرات در مقایسه با مرداد رشدی ۲۴ درصد داشته که این امید را به وجود می اورد که در شش ماه دوم امسال، قسمتی از کاهش صادرات ثبت شده جبران شود.
منبع:

1399/08/03
23:50:53
5.0 / 5
1319
تگهای خبر: بازار , بانك , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web