خاموشی در كمین كشور

خاموشی در كمین كشور

بررسی نقشه های هواشناسی نشانگر آن است كه در هفته جاری، دمای هوا روندی صعودی دارد به صورتی كه در بعضی نقاط دما از ۵۰ درجه هم بالاتر خواهد رفت كه همین مبحث احتمال افزایشی شدن مصرف برق را بیشتر و در كنار آن لزوم توجه به راهكارهای مدیریت مصرف برق را بیشتر از پیش نشان داده است.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، نگاهی به نقشه های هواشناسی نشانگر آن است که امروز (یکشنبه)، میانگین دمای هوا در کل کشور به ۳۷.۶۸ خواهد رسید. این درحالی است که فردا (دوشنبه) دمای هوا در کشور به ۳۸.۰۳ افزایش خواهد یافت و حتی برخی مناطق کشور بخصوص مناطق جنوبی، گرمایی تا بیشتر از ۵۰ درجه را هم به خود خواهند دید. روزهای سه شنبه و چهارشنبه هفته جاری هم میانگین دمای کشور از ۳۷.۰۹ پایین تر نخواهد آمد.
همینطور نگاهی به روند مصرف برق در کشور هم از آن حکایت می کند که از هفته گذشته تابحال پیک مصرف برق چندین بار از ۵۸ هزار مگاوات عبور کرده و حتی روز گذشته (شنبه) که نسبت دو روز آینده دمای پایین تری داشت، پیک مصرف برق به ۵۸ هزار و ۱۶۲ مگاوات رسید.
مجموع این ارقام مبین آن است که در هفته جاری استفاده از وسایل سرمایشی بازهم بیشتر خواهد شد که همین مساله مصرف برق را افزایش خواهد داد. روندی که با عنایت به گرمای پیش رو و احتمال تداوم آن، می تواند مصرف را از توان تولیدی نیروگاه ها بیشتر کرده و خطرات احتمالی در شبکه را افزایش دهد.
رکورد مناطق قرمز در نقشه برق شکست
همینطور طبق نقشه برق امروز ۱۴ استان و دو کلان شهر در منطقه قرمز و پنج استان و دو کلان شهر در منطقه زرد نقشه مصرف برق قرار گرفتند. این ۱۴ استان شامل خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، اصفهان، فارس، چهارمحال و بختیاری، مرکزی، لرستان، قزوین، همدان، کرمانشاه، زنجان، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و دو کلان شهر مشهد و شیراز در منطقه قرمز نقشه مصرف برق قرار گرفته اند.
هموطنان ساکن در مناطق یاد شده می توانند با کاهش تنها ۱۰ درصدی مصرف برق خود، به وضعیت سبز مصرف بازگشته و امکان بهره مندی همه مردم بخصوص هموطنان ساکن در مناطق جنوبی از برق را که هم اکنون با گرمای شدیدی روبه رو هستند و احتیاج به مداومی به استفاده از وسایل خنک کننده دارند، فراهم نمایند.
به این منظور رعایت نکات ساده مدیریت مصرفی مانند تنظیم کولرهای گازی روی دمای ۲۴ درجه و استفاده از دور کند کولرهای آبی در ساعتهای گرم روز که به صورت فوری هم قابل اجراست، می تواند در پیوستن مناطق قرمز به سبز و برخورداری از برق پایدار تأثیر بسزایی داشته باشد.
همینطور نقشه برق امروز تا ساعت ۱۲ ظهر نشانگر آن است که پنج استان شامل هرمزگان، بوشهر، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد و کردستان و دو کلان شهر اهواز و اصفهان در منطقه زرد مصرف قرار دارند.
برپایه این گزارش هموطنان ساکن در این مناطق هم می توانند تنها با کاهش ۵ درصدی مصرف برق خود، در بازگشت به وضعیت سبز تاثیری فوری داشته باشند.
عدم استفاده از وسایل پرمصرف مانند ماشین های لباسشویی و ظرفشویی، اتو و جاروبرقی در ساعات پیک شبکه از دیگر راهکارهای کاهش مصرف برق به حساب می آید.

منبع:

1399/05/05
14:26:02
5.0 / 5
1296
تگهای خبر: آینده , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web