بانك ها دخالتی در افزایش قیمت سكه ندارند

بانك ها دخالتی در افزایش قیمت سكه ندارند

ایزو وب: خرید و فروش گواهی سپرده سكه در بورس كالا با قیمتی بالاتر از بازار در حال انجام می باشد كه طلافروشان را نگران كرده و از بانك ها دلخورند. این در حالیست كه بنابر توضیح بانك ها، آنها دخالتی در این روند ندارند و آنها دلیل اصلی افزایش قیمت سكه را افزایش تقاضا در بورس كالا می دانند.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، این روزها طلافروشان بازار از تاثیرگذاری قیمت های بورس کالا بر این بازار ناراحت و نگرانند. آنها معتقدند که باید بورس متاثر از بازار باشد نه برعکس.
بازار خرید و فروش گواهی های سپرده در بورس کالا به اندازه ای داغ شده که خیلی از مردم طلای خودرا تبدیل به سکه کرده و با تبدیل آن به گواهی سپرده در بورس کالا، سود بیشتری می برند.
بگفته فعالان بازار طلا هم اکنون گواهی های سپرده در بورس کالا حدود ۵۰۰ هزار تومان گران تر از قیمت سکه در بازار خرید و فروش می شود.
یکی از مهم ترین دلیلهای این موضوع، رونق بازار سرمایه و توجه بیشتر مردم به بورس در ایام اخیر بوده که عده بیشتری را به سمت این بازار کشانده و در شرایطی که هنوز اوضاع بورس خوب است، مردم کماکان به سمت این بازار در حرکتند؛ هرچند که کارشناسان معتقدند که به زودی این بازار روند اصلاح پیش گرفته و ریزش خواهدنمود.
گفته می شود هم اکنون چهار نماد بانکی رفاه، صادرات، ملت و تجارت در بورس کالا گواهی سپرده صادر کرده و مردم نیز این گواهی را با قیمتی بالاتر از قیمت سکه در بازار معامله می کنند.
طلافروشان نسبت به این مساله ابراز نگرانی کرده و از بانک ها دلخورند و این در حالیست که بنابر توضیح بانک ها، آنها دخالتی در این روند ندارند.
یکی از بانک ها در توضیح این ماجرا گفته است که بانک ها در بورس کالا سکه خرید و فروش نمی کنند، بلکه تنها گواهی سپرده برای سکه های مردم صادر می کنند و این گواهی ها بین خود مردم برمبنای سیستم عرضه و تقاضا خرید و فروش می شود. این گواهی ها دارای اعتبار و زمان سررسید است و باتوجه به نرخ تورم، افزایش قیمتی در بورس کالا خواهد داشت و بر همین مبنا مردم نیز مبادرت به خرید و فروش آن می کنند. البته این اتفاق در نهایت می تواند به افزایش قیمت سکه و طلا در بازار منجر شود و ممکنست سازوکاری برای آن اندیشیده شود، اما هم اکنون اقدام غیرقانونی صورت نمی گیرد.
بانک ها علاوه بر صدور گواهی سپرده در بورس کالا، این گواهی ها را بعنوان ضمانت تسهیلات نیز می پذیرند و بنظر می رسد که در حال انجام پروسه عادی خود هستند، اما افزایش تقاضا در بورس کالا قیمت سکه را در این بازار افزایش داده است.

منبع:

1399/02/24
15:49:05
5.0 / 5
1919
تگهای خبر: بازار , بانك , بورس , سود
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web