سرعت رشد به ۱.۳ درصد رسید

افت بازار مسكن به روایت آمار

افت بازار مسكن به روایت آمار

ایزو وب: به دنبال دریافت گزارش های میدانی از واسطه های ملكی در خصوص افت بازار مسكن، نخستین آمار رسمی از تیرماه 1398 این مساله را تایید نمود.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، نخستین آمار از قیمت مسكن در پایتخت، ادعای دفاتر املاك در خصوص شكست قیمت ها در بازار مسكن را به اثبات رساند. تازه ترین گزارش دفتر سرمایه گذاری و اقتصاد مسكن نشان داده است میانگین قیمت هر متر مربع مسكن شهر تهران در تیرماه به ۱۳.۶ میلیون تومان رسیده كه نسبت به خرداد امسال ۱.۳ درصد و نسبت به تیرماه سال قبل ۹۵ درصد افزایش یافته است.
تعداد معاملات نیز با افت ۶۴ درصدی نسبت به تیرماه سال قبل به ۴۸۹۸ فقره رسیده است. این تعداد مبایعه نامه ۲۰ درصد از خرداد امسال نیز كمتر بود.
رسیدن رشد ماهیانه قیمت به عدد ۱.۳ درصد در حالی صورت گرفت كه تورم ماهیانه ملك در اردیبهشت و خردادماه به ترتیب ۱۲.۵ و ۵ درصد گزارش شد.
اگرچه برخی كارشناسان، روند صعودی قیمت مسكن تا آخر سال را پیش بینی می كردند، كارنامه بازار مسكن در تیرماه، عكس این تحلیل را به اثبات رساند؛ هرچند امكان دارد در شهریورماه بعنوان آخرین ماه از فصل جابه جایی، قیمت ها مقدار اندكی بالا برود. اما نوسان شدید در بازار ملك، دور از ذهن است و بنظر می رسد ركود ۱۰ تا ۱۲ فصلی در بازار مسكن شروع شده است.
اواسط تیرماه، رییس اتحادیه مشاوران املاك تهران به ایسنا اظهار داشت كه در مناطقی از تهران قیمت های پیشنهادی كاهش یافته است. گزارش های میدانی از دفاتر املاك نیز گویای آن بود كه سرعت افزایش قیمت در مناطق شمالی به صفر رسیده و شاهد رشد اندك در بعضی مناطق هستیم كه سال قبل از روند پرشتاب قیمت ها جا مانده بودند. وزیر راه و شهرسازی نیز در ایام اخیر اعلام نمود كه قیمت مسكن گرفتار وادادگی شده است.
در شرایط فعلی، خریداران در انتظار افت قیمت به سر می برند و پیش بینی می شود كه در صورت ثبات قیمت ارز با كاهش اندك قیمت مسكن نیز مواجه شویم.
تا حدود یك ماه قبل فضای كلی بازار مسكن در دست فروشندگان بود اما نخستین نشانه های قرار گرفتن خریداران در موضع برتر بروز كرده است. دفاتر املاك عنوان می كنند كه طی دو هفته اخیر دو اتفاق در بازار مسكن رخ داده است؛ نخستین سوژه تثبیت قیمت ها است و مساله ی دیگر به انتظارات كاهشی مربوط می شود. در این شرایط، خریداران دست بالا را دارند.
یكی از مشاوران املاك واقع در منطقه ۵ تهران با بیان این كه بازار حدودا از حالت گیجی خارج شده است می گوید: حدود یك ماه قبل برای یك آپارتمان مشتری پیدا كردم كه حاضر بود آنرا متری ۱۹ میلیون تومان خریداری كند اما مالك از فروش امتناع كرد. حالا همان فروشنده حاضر است متری ۱۷ میلیون تومان ملك خودرا بفروشد اما مشتری پیدا نمی گردد. درباب املاك كلنگی نیز این اتفاق افتاده و قیمت ها شكسته شده است.
اگرچه هنوز گزارش بانك مركزی ارائه نشده اما معمولا گزارش های دفتر اقتصاد مسكن كه زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی است اختلاف اندكی با آمار بانك مركزی دارد و می توان به آمار وزارتخانه استناد كرد.
منبع:

1398/05/06
13:19:29
5.0 / 5
1436
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
ایزو وب
ISO Web