توسط یك شركت دانش بنیان انجام شد

كنترل نژاد دام ها به كمك نرم افزار

كنترل نژاد دام ها به كمك نرم افزار

ایزو وب: در ایران، تاریخچه دام سبك ثبت شده، اما اطلاعاتی از دام ها در اختیار نداریم. عدم ثبت اطلاعات تا سال 93 نیز ادامه داشته و اطلاعات دام های سبك به شكل محدود تنها در مراكز تحقیقات دام موجود است.


محمد وكیلی، مدیرعامل یكی از شركت های دانش بنیان در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: فعالیت های این شركت در زمینه تولید نرم افزار تخصصی دامداری ها از سال ۱۳۷۹ آغاز و در سال های بعد تخصصی ترین نرم افزارهای كشاورزی، گاو شیری و دام سبك تهیه و ارائه شده است.
وكیلی اضافه كرد: نرم افزار ثبت اطلاعات دام سبك این شركت ثبت انواع نژادها مانند نژادهای خالص ایرانی، نژادهای تركیبی (تركیب رومانوف و نژاد ایرانی) یا نژاد خالص خارجی (مانند مورسیا) را تحت پوشش قرار می دهد. این نرم افزار الان می تواند ۶۳ نژاد گوسفند و ۵۷ نژاد بز را به صورت تفكیك شده ثبت كند و كاربران با ثبت اطلاعات و آموزش هایی كه دریافت می كنند، می توانند كنترل نژادی را به صورت تركیبی یا جداگانه انجام دهند.
وی افزود: بعنوان نمونه یك دامداری با داشتن دام های مختلف برای دامدار "یك ماتریس تصمیم گیری بزرگ (جدول چند معیاره تصمیم گیری) " به وجود می آورد تا متوجه سودآوری و برتری نژادها در دام های خود شود. طراحی نرم افزارها به شكلی است كه كاربران بدون عملیات پیچیده محاسبات اطلاعات لازم را به دست می آورند.
مدیرعامل این شركت دانش بنیان با اشاره به نیاز كشور به تولید نرم افزارهای كنترل دام ها، اشاره كرد: سرمایه گذاران دامداری را برای كسب سود ایجاد می كنند و برای كنترل فاكتورهای میزان سود آوری و تولید، غذای مصرفی دام ها یا عملكرد پرسنل باید از نرم افزارها استفاده كنند.
وكیلی اشاره كرد: گاوهای شیری با نژاد هلشتاین در سال ۱۳۵۴ به ایران وارد شد. علت آن نیز نیاز به تولید شیر بود و این نژاد بالاترین میزان تولید شیر را دارد، اما ضریب آب مصرفی (مصارف دامی و محیطی) این نوع گاو بالا است.
وی افزود: شاید بد نباشد كه بدانید میزان مصرف یك گاو بسته به سن و حالت آن، بین چهار الی ۸۰ لیتر در روز است و این میزان مصرف اگر در تیراژ ۱۰ یا ۱۰۰ هزار گاوهای موجود یك دامداری ضرب شود حجم بالای مصرف آب به دست می آید. اهمیت مسئله كم آبی سبب كنترل بیشتر گاوداری ها شد و این مسئله آنقدر مهم می باشد كه گاوداری ها موظف به نصب سیستم تصفیه آب به سبب پساب های زیست محیطی شدند.
وی اشاره كرد: دام های سبك همیشه مهجور بودند و نیاز به صنعتی شدن آنها حس نمی شد. عدم ثبت اطلاعات دام سبك مربوط به سابقه ایرانی ها در برخورد با دام سبك است. دام های سبك در ایران همیشه وجود داشته اند، اما زندگی آنها در مراتع خلاصه می شد. شرایط جدید مانند بروز خشكسالی، گران شدن نهاده ها و نیاز به سود آوری سبب صنعتی شدن نگهداری دام های سبك شد و از این پس روش های صنعتی نیز در این فعالیت نمایان شد.
مدیر عامل این شركت دانش بنیان اشاره كرد: گاوهای هلشتاین، از كشورهای خارجی مانند آمریكا وارد و همزمان با ورود آنها فرهنگ آنها نیز وارد ایران شد. یكی ازبخش های این فرهنگ اندازه گیری و كنترل مداوم پارامترهای مختلف گاوهای هلشتاین بود كه در ایران نیز اطلاعات گاوهای هلشتاین در دامداری های صنعتی از سال ۱۳۷۰ به بعد ثبت شدند.
وكیلی اضافه كرد: در ارتباط با دام سبك، همیشه طول اطلاعات وجود داشته است، اما قطر اطلاعات ثبت نشده است. یعنی ما تاریخچه دام سبك را در ایران داریم، اما اطلاعاتی از دام ها نداریم. عدم ثبت اطلاعات تا سال ۹۳ نیز ادامه داشته و اطلاعات دام های سبك به شكل محدود تنها در مراكز تحقیقات دام موجود بود.
وی در ارتباط با تفاوت نرم افزارهای این شركت با نمونه های مشابه خارجی و داخلی، اظهار نمود: كشورهایی كه در زمینه دام سبك پیشرفته هستند، به جمع آوری و نیز صحت اطلاعات دام های سبك اهمیت می دهند. این نرم افزار مشابه خارجی دارد، اما كوشیدیم با نمونه های خارجی متفاوت باشد. برای فهم تفاوت ابتدا باید توضیحاتی درباب روش دیگر كشورها داشته باشیم. تفاوت دیگری كه این نرم افزار با مشابه های خارجی خود دارد این است كه شركت هزینه ای بابت موارد جدید دریافت نمی كند، بلكه به صورت بلاعوض خدمات را در اختیار دامداران قرارمی دهد. اگر دامدار ایرانی بخواهد از مشابه خارجی استفاده نماید، باید هزینه بالایی برای گرفتن خدمات مشابه در نرم افزارهای خارجی بپردازد.
وكیلی اظهار داشت: این نرم افزار نمونه داخلی ندارد و تنها برای تولید نرم افزارهای دام های سبك، باید تحقیقات مختلفی انجام می شد. این مركز همین طور تابحال ۲۰ دوره پنج روزه با حضور ۶۰۰ نفر از سراسر كشور برگزار كرده است.
مدیر عامل این شركت دانش بنیان در ارتباط با تولیدمثل دام ها، اظهار داشت: این شركت برای دسترسی سریع و ساده به بانك اسپرم، مبادرت به راه اندازی آنلاین بانك اسپرم كرد و از این طریق، دامداران می توانند بعد از استفاده از اسپرم، با یك كلیك، ردگیری شجره را انجام و بسادگی اصلاح ژنتیكی در گله خودرا مدیریت كنند.
وی در ارتباط با محصولات دیگر شركت، اشاره كرد: با عنایت به توسعه نرم افزارهای حوزه دامپروری، كشاورزی، گستردگی حوزه، نیاز كشور و مباحث مختلف نرم افزارهای تخصصی، تلاش می شود نرم افزارهای قابل توسعه را در اختیار مشتری قرار دهیم.
وی ادامه داد: این نرم افزار یك نرم افزار با تكنولوژی بالا است كه با استفاده از داده های كاربران برای آنها یك نرم افزار جدید طراحی می كند و با نصب آن، نرم افزار به شبكه موبایل این شركت متصل می شود تا با طراحی نرم افزار جدید به پیاده سازی پروژه های سنگین بپردازد و بخش های مختلف به آن اضافه كند. همین طور با عنایت به تنوع نظرات، شیوه های اجرا و محصولات در حوزه كشاورزی، پیچیدگی در محاسبه قیمت تمام شده بوجود آمده است.
وكیلی اظهار داشت: همچون دیگر نرم افزارهای تخصصی تولید شده می توان به "نرم افزار قیمت تمام شده محصولات دام سبك و نرم افزار تغذیه دام" اشاره نمود كه اخیراً برای اتصال سیستم جامع ثبت اطلاعات خوراك دام به سخت افزارها، مذاكراتی درباب نرم افزارهای تخصصی شیر دوش ها نیز با یكی دیگر از تولید كنندگان این دستگاه ها در حال انجام می باشد.

منبع:

1398/04/21
14:23:53
5.0 / 5
1562
تگهای خبر: آموزش , بانك , تخصص , تكنولوژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
ایزو وب
ISO Web