معامله گواهی سپرده زیره سبز در بورس كالا در آستانه راه اندازی

معامله گواهی سپرده زیره سبز در بورس كالا در آستانه راه اندازی

به گزارش ایزو وب معاملات گواهی سپرده زیره سبز در حالی در بورس كالای ایران راه اندازی می شود كه در این روش، دارندگان زیره سبز، با مشخصات كیفی كه بورس اعلام می كند، می توانند با دریافت كد بورس، محصول خویش را به انبار پذیرش شده نزد بورس بسپارند و در قبال آن، قبض انباری (گواهی سپرده) دریافت نمایند.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا اخیرا اعلام شده كه مقرر است در بورس كالا معاملات گواهی سپرده زیره راه اندازی شود. در این روش باید مشخصات كیفی زیره سبز به بورس اعلام و آن مشخصات به تأیید برسد.
معاملات گواهی سپرده زیره سبز روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۵: ۳۰ قابل انجام خواهد بود. برای تحویل محصول، خریدار یا نماینده قانونی وی بعد از دریافت تاییدیه خرید محصول از كارگزار، به انبار مراجعه نموده و بعد از احراز هویت توسط انباردار، محصول را رؤیت نموده و با تأیید كمیت و كیفیت آن، هزینه های انبارداری از زمان مالك شدن محصول تا زمان رجوع برای ترخیص را به صورت نقدی به انباردار پرداخت نموده و محصول را از انبار تحویل می گیرد.
این دارندگان گواهی سپرده با رفتن به كارگزاری های بورس و تكمیل فرم درخواست فروش، می توانند محصول خویش را از راه بورس به فروش برسانند و یا آنرا تا مدت معینی در انبار نگهداری كنند.
آنطور كه اعلام شده حداكثر زمان نگهداری زیره سبز در انبار تا سررسید نماد انبار است و در صورت تحویل گرفته نشدن محصول از انبار تا زمان سررسید، مفاد دستورالعمل پذیرش انبار و صدور، معامله و تسویه گواهی سپرده كالایی مصوب پنجم خرداد سال ۱۳۹۴ سازمان بورس و اوراق بهادار ملاك عمل خواهد بود. حداقل مقدار خرید یا فروش زیره سبز هم یك كیلوگرم است؛ لیكن جهت تحویل گرفتن محصول از انبار لازم است حداقل به مقدار ۵۵ كیلوگرم گواهی سپرده كالایی توسط مالك عرضه گردد. همینطور در صورت مالكیت كمتر از این مقدار، لازم است گواهی سپرده لازم تا وزن مذكور توسط فرد متقاضی تحویل، از بازار گواهی سپرده كالایی خریداری شود.
علیرضا ناصر پور -معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس كالای ایران- در مورد مهم ترین مزایای گواهی سپرده كالایی برای فعالان بازار محصول زیره سبز گفته كه “عدم احتیاج به تحویل فیزیكی و جابه جایی محصول، كاهش قابل توجه هزینه های جانبی، امكان خرید و فروش مستمر بدون جابه جایی، اطمینان از كیفیت محصول و مسئولیت انبار پذیرش شده نزد بورس نسبت به كیفیت و كمیت محصول خریداری شده از مزایای گواهی سپرده كالایی برای فعالان بازار زیره سبز است”.
ناصرپور با اشاره به معاملات زیره سبز در بورس اظهار داشت: امكان فروش محصول به قیمت واقعی بخصوص با افزایش حجم معاملات گواهی سپرده زیره سبز در بورس، استانداردسازی محصول قابل پذیرش در انبار و افزایش تعهد به استاندارد محصول بین خریداران و فروشندگان، انتشار اطلاعات قیمت ها و حجم معاملات به صورت برخط و از راه اینترنت در سطح كشور و دنیا و امكان حضور مستقیم خریداران بین المللی از دیگر مزایای آغاز و رونق معاملات گواهی سپرده زیره سبز در بورس كالا است.
به قول وی، امكان تأمین مالی تولیدكنندگان دارای گواهی سپرده زیره سبز در صورت موافقت بانك ها با توثیق گواهی سپرده با عنایت به وجود بستر قانونی توثیق در دستورالعمل مربوطه در بورس كالا هم وجود دارد.
او خاطرنشان كرد: تولیدكنندگان می توانند محصول خویش را بر مبنای مشخصات كیفی اعلامی توسط بورس، به انبار شركت كیمیا بذر در شهرستان تربت حیدریه در استان خراسان رضوی بعنوان انبار پذیرش شده در بورس كالای ایران تحویل دهند و در ازای آن قبض انبار یا همان گواهی سپرده دریافت نمایند.1398/03/31
21:02:02
5.0 / 5
2187
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
ایزو وب
ISO Web