بورس تهران به اوج تاریخ رسید

بورس تهران به اوج تاریخ رسید

به گزارش ایزو وب بعد از روزها رشد مداومِ قیمت سهام در بورس تهران كه یكی از عوامل مهمش قیمت ارز است، امروز نماگر اصلی بازار سرمایه كانال تاریخی ۱۹۵ هزار واحدی را پشت سر گذاشت و وارد كانال ۱۹۶ هزار واحدی شد؛ بدین سان ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ بعنوان روز تاریخی بازار سرمایه ایران به ثبت رسید.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، سال ۱۳۹۷ شاید برای همیشه در تاریخ بازار سرمایه سالی خاص باشد. در این سال نماگر اصلی بورس همگام با رشد مداوم و لجام گسیخته قیمت ارزهای خارجی رشد كرد و با كانال شكنی های مداوم توانست برای نخستین بار در نهم مهر ماه وارد كانال ۱۹۵ هزار واحدی شود. اما از آن روز به بعد این شاخص رو به كاهش رفت و در محدوده ۱۵۰ تا ۱۶۰ هزار تایی نوسان داشت.
این فراز و فرودها پول های خوبی را به جیب حرفه ای های بازار برد. از آغاز امسال هم بازار ارز شاهد رشد آرامی بود و قیمت سهم ها در بورس تهران هم هم پای آن رشد كرده است؛ به صورتی كه از آغاز سال تا به امروز شاخص كل بازده نقدی و قیمتی فقط یك روز كاری اندكی افت را شاهد بوده است.
بدین سان امروز هم برای اهالی بازار سرمایه روز تاریخی رقم خورد و شاخص كل توانست برای نخستین بار ركورد نهم مهر ماه ۱۳۹۷ را بشكند و وارد ترازی جدید شود.
ركوردی كه برای اقتصاد ایران نشان از شمشیری دو لبه دارد؛ ركودی كه با آن كارنامه بورس را در سرمایه گذاری قوی تر نشان داده است اما نشان از وضعیت خوب اقتصاد ندارد، بلكه حاصل رشد قیمت ارزهای خارجی طی مدت های گذشته است. رشدی كه هر چند كه شیرینی اش به كام اهالی حرفه ای بازار می نشیند و می تواند سرمایه های خرد را بیشتر به بازار سهام بكشاند اما از دیدگاهی سبب افتخار نیست، چون كه این رشد به سبب افزایش تولید و رونق اقتصادی نبوده بلكه به سبب تضعیف ارزش پول ملی طی ماه های گذشته رخ داده است.
امروز شاخص كل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۸۸۲ واحد رشد كرد و به رقم ۱۹۶ هزار و ۸۴ واحدی رسید. همینطور شاخص كل هم وزن با ۲۵۲ واحد رشد رقم ۳۹ هزار و ۱۱۲ واحدی را تجربه نمود.
شاخص آزاد شناور با ۱۰۵۸ واحد افزایش تا رقم ۲۲۱ هزار و ۴۹۴ واحدی بالا رفت و شاخص بازار اول با رشد ۱۰۷۶ واحدی به رقم ۱۴۶ هزار و ۵۰۱ رسید اما شاخص بازار دوم با ۲۴۸ واحد كاهش تا رقم ۳۸۰ هزار و ۸۰۱ پایین رفت.
در معاملات دومین روز كاری این هفته نماد معاملاتی شركت توسعه معادن و فلزات به تنهایی ۳۸۳ واحد به شاخص های بازار سرمایه كمك كرد. بعد از این نماد، نماد شركت های گسترش نفت و گاز پارسیان، گروه مپنا و پالایش نفت بندر عباس هر كدام به ترتیب ۱۹۲، ۱۳۳ و ۸۵ واحد تأثیر افزاینده روی شاخص های بازار داشتند.
در طرف مقابل، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، ملی صنایع مس ایران، بانك ملت و فولاد مباركه اصفهان هر كدام به ترتیب ۱۰۶، ۷۶، ۵۴ و ۵۰ واحد نقش كاهنده روی نوسانات شاخص های بازار داشتند. در معاملات امروز گروه استخراج كانه های فلزی عمدتاً با رشد ملایمی همراه شدند، البته نماد توسعه معادن و فلزات كه اخیرا مجمع عمومی فوق العاده اش برگزار گردید امروز بدون محدودیت نوسان قیمت بازگشایی شد و توانست در قیمت پایانی بیشتر از ۹ درصد رشد را تجربه كند.
در عین حال در گروه محصولات شیمیایی بیشتر سهم ها با افت آرامی مواجه گشتند. در این گروه كه از پر معامله ترین گروه ها در بازار امروز بود حجم معاملات به ۲۵۰ میلیون سهم و اوراق مالی رسید و ارزش آن رقم ۱۰۹ میلیارد تومان را پشت سر گذاشت.
نفتی ها امروز عمدتاً كمتر از دو درصد نوسان قیمت را تجربه كردند. در این گروه ۴۶ میلیون سهم به ارزش حدود ۴۶ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت اما در عین حال در گروه خودرو و ساخت قطعات تعداد زیادی از نمادها با رشد كم شتاب قیمت ها روبرو شدند. در این گروه ۵۱۲ میلیون سهم به ارزش حدود ۸۷ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.
ارزش معاملات بورس تهران امروز به رقم ۹۴۶ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات كل رقم دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون سهم و اوراق مالی را رد كرد. همینطور تعداد معاملات تا رقم ۲۶۷ هزار و ۵۷۰ بالا رفت.
آیفكس هم با ۲۱.۲۱ واحد كاهش تا رقم ۲۴۵۱ واحدی پایین رفت و ارزش معاملات فرابورس ایران به رقم ۴۸۵ میلیارد تومان رسید. حجم معاملات این بازار هم عدد یك میلیارد سهم و اوراق مالی را پشت سر گذاشت.1398/01/25
15:07:54
5.0 / 5
2203
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web