نگاهی به معاملات بورس تهران

پیشتازی معدنی ها و فلزی ها در معاملات

پیشتازی معدنی ها و فلزی ها در معاملات

ایزو وب: بازیگران بازار سرمایه ایران امروز بار دیگر شاهد صف های خرید در گروه های فلزات اساسی و سنگ معدنی ها بودند. روند افزایش قیمت ها از روز گذشته شدت گرفته و افزایش قیمت دلار در خلال هفته ها و ماه های گذشته علت اصلی رشد شاخص كل است.به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، در ادامه رشد فزاینده قیمت ها در بورس اوراق بهادار تهران امروز هم شاخص كل ۱۵۷۸ واحد رشد كرد و به رقم ۱۴۸ هزار و ۵۵۷ واحدی رسید. در عین حال شاخص كل هم وزن با ۴۶۴ واحد رشد به رقم ۲۴ هزار و ۵۹۸ واحدی رسید.

شاخص آزاد شناور هم ۲۱۷۸ واحد رشد كرد و به رقم ۱۵۹ هزار و ۴۱۵ واحدی رسید. همینطور شاخص بازار اول با ۱۹۱۳ واحد رشد تا رقم ۱۱۰ هزار و ۷۹۰ واحدی بالا رفت، اما شاخص بازار دوم ۴۵۹ واحد افت كرد و تا عدد ۲۸۹ هزار و ۵۱۲ پایین آمد.

افزایش قیمت دلار تا بیش از ۱۰ هزار تومان و همینطور رسیدن آن به كانال ۱۴ الی ۱۵ هزار تومانی سبب شده كه قیمت سهم ها به خصوص سهم های صادرات محور افزایش پیدا كند و این مورد دلیل اصلی افزایش شاخص های بازار سرمایه است. در این میان شركت های فولادی، معدنی و نفتی كه جزو شركت های ارزآور هستند و محصولاتشان عموما صادر می شود، بیشترین نقش را در افزایش دماسنج بازار دارند.

فولاد مباركه اصفهان، معدنی و صنعتی گل گهر و معدنی و صنعتی چادرملو سه نمادی بودند كه به ترتیب با ۴۲۲، ۲۹۵ و ۱۴۹ واحد تاثیر مثبت تلاش كردند شاخص را به سمت بالا هدایت كنند اما صنایع پتروشیمی خلیج فارس، پالایش نفت بندرعباس و پتروشیمی پارس هر یك به ترتیب با ۱۰۷، ۱۰۳ و ۹۴ واحد تاثیر كاهنده در مقابل افزایش شاخص ایستادند.

امروز در گروه فلزات اساسی همچون روز گذشته شاهد افزایش فزاینده قیمت ها بودیم. برای تعدادی از سهم ها در این گروه همچون ذوب آهن، فولاد مباركه، نبرد آلومینیوم و فولاد خوزستان شاهد رشد بیش از ۳ درصد بودیم. البته این تنها سهم هایی نبودند كه رشد فزاینده گرفتند.

در گروه استخراج كانه های فلزی هم امروز تمام سهم ها در قیمت پایانی رشد را تجربه كردند و سهمی همچون معدنی و صنعتی گل گهر كه تاثیر بسزایی در افزایش دماسنج بازار داشت، با صف خرید همراه شد. ۵۶ درصد از خریدها در این نماد مربوط به سهامداران حقیقی و مابقی مربوط به حقوقی ها بود.

اما فرآورده های نفتی، كك و سوخت هسته ای امروز نوسانات متفاوتی را از خود نشان دادند. به صورتی كه پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت تهران و پالایش نفت لاوان همچون سهم هایی بودند كه با كاهش قیمت همراه شدند. در گروه خودرو و ساخت قطعات هم بیش از نیمی از سهم ها با كاهش قیمت روبرو شدند. در این گروه ۳۴۰ میلیون سهم به ارزش بیش از ۵۸ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

ارزش معاملات بورس تهران امروز به رقم ۱۰۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان رسید كه این رقم ناشی از دست به دست شدن بیش از ۳.۶ میلیارد سهم و اوراق مالی بود. تعداد معاملات این بازار به ۲۲۶ هزار و ۵۴۸ نوبت رسید.

شاخص كل فرابورس ایران امروز ۹.۷ واحد رشد كرد و به رقم ۱۶۹۶ رسید و ارزش معاملات این بازار رقم ۵۱۳ میلیارد تومان را رد كرد. این در حالی بود كه حجم معاملات فرابورس ایران به كمی بیشتر از یك ملیارد سهم و اوراق مالی دست پیدا كرده است.
1397/06/20
13:35:02
5.0 / 5
1911
تگهای خبر: بازار , بورس , سهام , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web