پزشكیان تشریح كرد؛

آخرین جزئیات نشست نمایندگان سران قوا درباره موسسات مالی و اعتباری

آخرین جزئیات نشست نمایندگان سران قوا درباره موسسات مالی و اعتباری

ایزو وب: نایب رئیس اول مجلس، آخرین جزئیات نشست نمایندگان سران قوا درباره موسسات مالی و اعتباری را شرح داد.به گزارش ایزو وب به نقل از خانه ملت، مسعود پزشكیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، در تشریح آخرین وضعیت پیگیری مشكلات موسسات مالی و اعتباری، اظهار داشت: آنچه كه تابحال رخ داده پرداخت مطالبات سپرده گذاران فرشتگان تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان بوده است چه افرادی كه تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان سپرده داشته اند و چه افرادی كه بیش از این میزان در این موسسه سپرده گذاری كرده اند.
پزشكیان، با اشاره به اینكه به سپرده گذاران مابقی موسسات تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان پرداخت شده است، اضافه كرد: هم اكنون ۴ كمیته برای ۴ موسسه البرز، وحدت، آرمان و باقی مانده موسسه كاسپین تشكیل شده كه این گروه اموال را شناسایی می كنند و در این گروه افرادی متشكل از نماینده دولت، قوه قضائیه، نماینده موسسه و سپرده گذاران حضور دارند.
نمایندگان سپرده گذاران باید در جلسات ۴ كمیته حضور یابند
وی با اشاره به اینكه وظیفه كمیته مذكور شناسایی اموال برای بازگشت به مابقی مطالبات سپرده گذاران است، ادامه داد: این كمیته وظیفه تبدیل اموال به پول نقد و واریز اعتبارات به حساب موسسه و چگونگی و میزان پرداخت مابقی بدهی سپرده گذاران است.
نباید افرادی كه مشكلات زیادی برای كشور و مردم بوجود آورده اند به راحتی تردد داشته باشند و یا اینكه بدون صدور حكمی در زندان باشند.
نماینده مردم تبریز، اسكو، آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینكه یكی از ایرادات عدم حضور سپرده گذاران در جلسات ۴ كمیته بوده است، خاطرنشان كرد: در آخرین نشست نمایندگان سه قوه تاكید شد كه نمایندگان سپرده گذاران باید در جلسات ۴ كمیته حضور یابند، چون كه سپرده گذاران بیش از سایرین دغدغه شناسایی اموال را دارند.
قوه قضاییه باید با متخلفان موسسات مالی برخورد جدی كند
وی اضافه كرد: قوه قضاییه باید با افرادی كه موسسات را بوجود آورده و قصور و تخلفات آن ها سبب شده كه تعداد زیادی از مردم با مشكل مواجه شوند برخورد جدی داشته باشند و حكم لازم را درباره آن ها صادر كنند.
این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به اینكه در آخرین نشست نمایندگان سران سه قوه روند پیگیری قضایی بررسی گردید، ادامه داد: نباید افرادی كه مشكلات زیادی برای كشور و مردم بوجود آورده اند به راحتی تردد داشته باشند و یا اینكه بدون صدور حكمی در زندان باشند.
پیگیری مبحث صاحبان حساب مشترك در جلسه نمایندگان سران قوا
وی تصریح كرد: مقرر شده است گزارشی درباره روند پیگیری قضایی، شناسایی اموال و حضور سپرده گذاران در جلسات ۴ كمیته به نمایندگان سران سه قوه عرضه شود.
پزشكیان درباره وضعیت صاحبان حساب مشترك اضافه كرد: اگر دو نفر یك حساب مشترك داشته باشند باید به هر یك از آن ها تا سقف موردنظر پرداخت شود كه این مورد هم در جلسات آتی نمایندگان سه قوه پیگیری می گردد.
۴ كمیته به مزایده گذاشته شدن اموال را بررسی می كنند
وی با اشاره به اینكه ۴ كمیته به مزایده گذاشته شدن اموال را بررسی می كنند، ادامه داد: نباید به سرعت اموال به مزایده گذاشته شود، چراكه مزایده سریع اموال سبب خرید ارزان و به دور از واقعیت اموال می گردد كه ممكن است اموال به پایین ترین قیمت فروخته شود.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان كرد: مقرر شده كه با سپرده گذاران نشستی برگزار گردد تا در صورت امكان اموال به سپرده گذاران واگذار شود و یا اینكه یك تعاونی تولید شود تا اموال به خود سپرده گذاران تعلق بگیرد، بنابراین مقرر شده پیشنهادات به نمایندگان سه قوه عرضه شود تا بعد از ارزیابی مشخص شود كه كدام یك از این راه ها به نفع سپرده گذاران بوده و اموال بیشتری به آن ها باز می گردد.
مقرر شده گزارشی درباره اینكه اموال شناسایی شده چند درصد بدهی سپرده گذاران را پوشش می دهد به نمایندگان سه قوه عرضه شود.
مزایده سریع اموال سبب فروش آن ها به ثمن بخس می شود
وی با اشاره به اینكه مزایده سریع اموال سبب فروش آن ها به ثمن بخس می شود، اضافه كرد: مقرر شده گزارشی درباره اینكه اموال شناسایی شده چند درصد بدهی سپرده گذاران را پوشش می دهد به نمایندگان سه قوه عرضه شود.
پزشكیان با تاكید بر اینكه با شناسایی اموال سقف سپرده های پرداختی افزایش می یابد، ادامه داد: باید اموالی وجود داشته باشد كه بتوان برای آن خط اعتباری باز كرد، همانگونه كه تابحال برپایه اموال شناسایی شده خط اعتباری باز شده است.
بانك مركزی برای پرداخت پول به سپرده گذاران پول چاپ نكرد
وی تصریح كرد: سپرده هایی كه تابحال پرداخت شده برپایه دارایی های موسسات بوده و اینگونه نیست كه بانك مركزی پول چاپ و به سپرده گذاران پرداخت كرده باشد.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینكه در نهایت باید بهترین راه برای پرداخت مطالبات سپرده گذاران انتخاب شود، خاطرنشان كرد: به هر میزان كه سپرده گذاران برای شناسایی اموال بیشتر كمك كنند طبیعتا مبالغ بیشتری به آن ها پرداخت می گردد.

1397/02/17
12:41:19
5.0 / 5
1664
تگهای خبر: بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
ایزو وب
ISO Web