سنجابی خبر داد

تعیین تكلیف ۷۰۰ میلیون دلار پروژه پیمانكاری ایران و اقلیم كردستان

تعیین تكلیف ۷۰۰ میلیون دلار پروژه پیمانكاری ایران و اقلیم كردستان

ایزو وب: عضو اتاق مشترك بازرگانی ایران و عراق از تشكل یك كمیته برای مطالبات پیمانكاران ایرانی و تعیین تكلیف ۷۰۰ میلیون دلار پروژه بین ایران و اقلیم كردستان اطلاع داد.ایران و اقلیم كردستان در سالیان گذشته روابط اقتصادی گسترده ای با یكدیگر داشته اند و اخیرا به منظور توسعه روابط و همكاری های اقتصادی در زمینه های مختلف از گسترش روابط بازرگانی و گردشكری هیاتی متشكل از فعالان اقتصادی و مسئولان دولتی از ایران به اربیل سفر كرده اند كه جهانخبش سنجابی شیرازی در گفت وگو با ایسنا، درباره نتایج و دستاوردهای این سفر اظهار نمود: اجلاس توسعه همكاری اقتصادی ایران و اقلیم كردستان روزهای ۱۲ و ۱۳ اردیبهشت ماه در شهر اربیل برگزار گردید و هیاتی دولتی و خصوصی كه شامل ۲۰۰ نفر از ایران در این اجلاس شركت كردند.

تفاهم نامه ۱۲ بندی بین ایران و اقلیم

وی اضافه كرد: افزون بر اتاق های بازرگانی اقلیم كردستان، بازرگانانی از اتاق های بغداد، موصل، حله و نجف هم در این اجلاس شركت داشتند. این اجلاس توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران، نخست وزیر اقلیم كردستان و وزیر صنایع دولت مركزی عراق افتتاح و در چهار پنل موضوعی برگزار گردید. پس از برگزارش پنل ها تفاهم نامه ای در ۱۲ بند بین وزیر بازرگانی و صنعت اقلیم كردستان و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران به امضا رسید.

این كارشناس اقتصادی مسائل منطقه ادامه داد: در نخستین محور این تفاهم نامه قرار شد كه یك كمیته توسعه روابط بین دو كشور شكل بگیرد، با عنایت به مشكلات پیمان كاران از سال ۲۰۰۹ تا كنون در دولت مركزی عراق و در اقلیم كردستان به علت نا امنی های بعد از داعش و كاهش توان اقتصادی دولت عراق كه دچار مشكلات متعددی شدند، مقرر شد یك كمیته مطالبات پیمانكاران ایرانی در اقلیم كردستان به صورت مشترك با طرف ایرانی برقرار شود و ظرف حداكثر سه ماه حدود ۷۰۰ میلیون دلار پروژه را تعیین تكلیف كند.

بازارچه مشترك مرزی در پرویزخان و باشماق برقرار می شود

سنجابی شیرازی همینطور اظهار نمود: از جانب دیگر قرار شد كه تولید بازارچه مرزی مشترك در پرویزخان و باشماق با فوریت در اولویت دو كشور قرار بگیرد و قرار شد كمیته مشترك اتاق های بازرگانی ایران و اقلیم كردستان شكل بگیرد. همینطور یك تور سرمایه گذاری از سوی ایران برای عراق برگزار می شود و یك تور هم توسط طرف عراقی برای ایران برگزار و زیرساخت های توسعه گردشگری بین دو كشور تقویت می گردد.
1397/02/16
12:04:35
5.0 / 5
1642
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web